کشور مالزی

کشور مالزی یکی از ابرقدرتهای اقتصادی در منطقه جنوب شرق آسیا به شمارمیرود که این امرحاصل چندین دهه رشد صنعتی و ثبات سیاسی این کشور میباشد.
کشور مالزی یکی از ابرقدرتهای اقتصادی در منطقه جنوب شرق آسیا به شمارمیرود که این امرحاصل چندین دهه رشد صنعتی و ثبات سیاسی این کشور میباشد.

جامعه مالزی متشکل از اقوام و ادیان گوناگونی است که اکثریت آنها را مسلمانان ساکن ایالت های مختلف و همچنین گروهی از چینی های ثروتمند تشکیل می دهند. کشور مالزی از دوخطه مجزا تشکیل شده است که ۶۴۰ مایل از دریای جنوبی چین آنها را از هم جدا می کند. این کشوردر مجموع شامل ۱۳ ایالت و سه منطقه فدرال می باشد.

سواحل فوق العاده زیبا و مناظر دیدنی مالزی آنرا به یکی از مقاصد گردشگری عمده در این منطقه تبدیل کرده است. جنگلهای انبوه استوایی در ایالات شرقی ساراواک و صباح و در جزیره بورنئو، پناهگاهی برای حیات وحش و خواستگاه سنت های قبیله ای مردمان این سرزمین است.

حدود ۶۰ درصد از جمعیت کل مالزی را نژاد مالایی, حدود ۲۶ درصد را چینی ها و بقیه را نژاد هندی و مردم بومی تشکیل می دهند. به طورکلی این اقوام در جامعه مالزی با مسالمت در کنار یکدیگر زندگی می کنند اما گاه برخوردهایی نیز بین این نژادها بوجود می آید که از میان آنها میتوان به برانداختن ممنوعیت استفاده از کلمه “الله” توسط غیر مسلمانان در دسامبر ۲۰۰۹ اشاره کرد که نشاندهنده شکاف مذهبی دراین کشورمی باشد.

با وجود اینکه از سال ۱۹۷۱ نژاد مالایی در زمینه تجارت، تحصیل و خدمات شهروندی از اولویت برخوردار بوده اند اما اقوام چینی در این کشور همچنان قدرت اقتصادی را در دست دارند و ثروتمند ترین قشرجامعه محسوب میشوند. مالایی ها اکثریت گروه های سیاسی را تشکیل می دهند و هندی ها در میان فقیرترین اقشارجامعه اند.

مالزی در میان بزرگترین تولید کنندگان هارد دیسک کامپیوتر، روغن پالم، لاستیک و چوب در جهان است. در زمینه صنعت خودرو سازی این کشور تولید کننده ماشین پروتون است و صنعت توریسم آن فضای زیادی برای گسترش دارد.

رکود اقتصادی جهان در بازارهای صادراتی، ضربه شدیدی به چشم انداز اقتصادی مالزی وارد نمود بطوری که در مارچ ۲۰۰۹ دولت یک برنامه محرک اقتصادی ۱۶بیلیون دلاری به عنوان راه حلی برای مقابله با این رکود عظیم ارائه داد.

پیشرفت سریع به سوی صنعتی شدن تهدیدی جدی برای محیط زیست این کشور به شمار میرود. جنگل های بورنئی به سبب کاشت مزارع پالم در معرض خطر قرار گرفته اند و فعالان حفظ محیط زیست نگرانی خود را نسبت تجارت چوب درایالت ساراواک ابراز نموده اند. از سویی دیگر نیز طرفداران محیط زیست به طرح احداث یک کارخانه فرآوری عناصر خاکی کمیاب در ایالت پهنگ مالزی اعتراض کرده اند.
این کشور همچنین با چالش برقراری ثبات در مواجهه با تفاوت های مذهبی و شکاف ثروت قومی مواجه است.
سابقه حقوق بشر در مالزی مورد انتقاد بین المللی قرار گرفته است چرا که قوانین امنیت داخلی این کشوراجازه می دهد که افراد مظنون بدون اتهام یا محاکمه بازداشت شوند.

مشخصات کلی :

دولت فدرال مالزی
پایتخت: شهر کوالالامپور
جمعیت: ۲۹.۳ میلیون نفر (بر اساس آمارسازمان ملل متحد، سال ۲۰۱۲)
مساحت : ۳۲۹۸۴۷ کیلومتر مربع (۱۲۷۳۵۵ مایل مربع)
زبان های اصلی: مالایی (زبان رسمی)، انگلیسی، گویش چینی، تامیل، تلوگو، مالایالام
ادیان: اسلام، بودیسم، تائویسم، هندویسم، مسیحیت، سیک
طول عمر : ۷۳ سال (مردان)، ۷۷ سال (زنان)
واحد پول : رینگیت

 

منبع : سایت خبری BBC

پاسخی ارسال کنید

*

*

سه × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!