گردشگری سومین اهرم اقتصادی مالزی

دولت مالزي با سرمايه گذاري و تبليغ گسترده اماكن ديدني و طبيعت سرسبز و گرم و مرطوب اين كشور جنوب شرق آسيا، صنعت گردشگري را به سومين اهرم توسعه اقتصادي مالزي تبديل كرد.
دولت مالزی با سرمایه گذاری و تبلیغ گسترده اماکن دیدنی و طبیعت سرسبز و گرم و مرطوب این کشور جنوب شرق آسیا، صنعت گردشگری را به سومین اهرم توسعه اقتصادی مالزی تبدیل کرد.

کسانی که حتی یکبار از مالزی دیدن کرده اند از وجود برخی مناظر طبیعی و کم نظیر و در عین حال آب و هوای نامناسب مالزی آگاهی دارند و به خوبی می دانند زیبایی های این کشور حالت ویترینی دارد.

گرمای نسبتا شدید و رطوبت بالای هوا، معدودی از گردشگران را به مناظر طبیعی مالزی می کشاند و اگر هتل ها، مراکز خرید بزرگ و معدود بلندی های نسبتا خنک این کشور نبود، شاید مالزی می بایستی برای تقویت صنعت گردشگری خود از اهرم های دیگری استفاده می کرد.

با این وجود، مالزی که از امنیت نسبی برخوردار است، به مدد چند نژادی بودن از روی اجبار یا فرصت شناسی، آزادی هایی را در سطح اجتماعی فراهم کرده و یا چشم بر وجود این قبیل آزادی ها بسته و توانسته است با تبلیغ، ده ها میلیون گردشگر را سالانه از نقاط مختلف جهان جذب کند.

البته حمل و نقل عمومی نسبتا کارآمد، هتل های مجهز که به واسطه رشد روز افزون گردشگری قارچ گونه سربرآورده اند و پذیرش فرهنگ گردشگری از دیگر عوامل رشد این صنعت است که سالانه میلیاردها دلار را سرازیر این کشور می کند.

رشد گردشگری طی سال های اخیر در مالزی به گونه ای بوده است که براساس گزارش روز چهارشنبه روزنامه ‘نیو استریت تایمز’، جایگاه این صنعت برای درآمد ناخالص داخلی در مالزی از پله پنجم به پله سوم ارتقا یافته است.

این جایگاه در حالی کسب شده است که میزان گردشگران این کشور سال گذشته نسبت به سال پیش از آن حدود دو میلیون نفر کاهش یافته و به ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسید.

درآمد این بخش نیز با کاهش چهار درصدی از ۷۲ میلیارد رینگیت (۱۸ میلیارد دلار) به حدود ۶۹ میلیارد رینگیت (بیش از ۱۷ میلیارد دلار) تنزیل یافت.

مقامات گردشگری مالزی این کاهش را به سیل بی سابقه اوایل سال گذشته میلادی که در طول ۳۰ سال گذشته در این کشور بی سابقه بوده، وضعیت نامناسب اقتصاد جهانی، زمین لرزه در بخش هایی از مالزی شرقی، هشدارهای مسافرتی در برخی نقاط ساحلی مالزی و همچنین حوادث هوایی دو پرواز ام.اچ ۳۷۰ و ام.اچ ۱۷ نسبت داده اند.

با وجود این شرایط، گردشگری مالزی به عنوان یک قطب کمک کننده توانست سال گذشته به اقتصاد پرفراز و نشیب مالزی که یکی از بی ثبات ترین سال های خود را تجربه کرد، کمک کند.

مالزی سال گذشته سرمایه گذاری های بیشتری در بخش ساخت هتل های لوکس انجام داد و درصدد است تا سال ۲۰۲۰ با افزایش پذیرش گردشگران به رقم ۳۰ میلیون نفر، از این صنعت ۱۶۸ میلیارد رینیگت (۴۲ میلیارد دلار) که به طور نسبی معادل درآمد شرکت ملی نفت و گاز این کشور (پتروناس) است، درآمد کسب کند.

آمار دولت مالزی نشان می دهد میزان درآمد این کشور از ده ها هزار گردشگر ایرانی در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز حدود ۱۱۸ میلیون دلاری بوده و هر ایرانی گردشگر در مالزی برای اقامت ۷.۷ روزه خود پنجهزار و ۸۸۰ رینگیت (یکهزار و ۴۷۰ دلار) هزینه کرده است.

سال ۲۰۱۴ میلادی ۷۲ هزار و ۲۶۴ گردشگر ایرانی به مالزی سفر کردند. در حال حاضر هر هفته ۸۷۱ پرواز از کشورهای مسلمان به مالزی صورت می گیرد.

منبع: ایرنا

پاسخی ارسال کنید

*

*

14 − 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!