گزارش روزنامه نگار ایرانی در روزنامه مالای میل

داوود مهرابی، روزنامه نگار ایرانی مقیم مالزی در مقاله‌ای در روزنامه مالای میل به ضرورت توجه بیشتر آ.سه.آن به تجارت با ایران و افزایش رقابت با پایان مذاکرات هسته‌ای...
داوود مهرابی، روزنامه نگار ایرانی مقیم مالزی در مقاله‌ای در روزنامه مالای میل به ضرورت توجه بیشتر آ.سه.آن به تجارت با ایران و افزایش رقابت با پایان مذاکرات هسته‌ای پرداخت.

به گزارش توریست مالزی، در این گزارش آمده است: پس از توافق احتمالی ایران و قدرت های غربی، بسیاری از کشورها تلاش می کنند در روابط اقتصادی و سرمایه گذاری و تجارت با ایران از رقبای خود پیشی بگیرند.

کشورهای غربی و متحدانشان از هم اکنون با تجهیزشدن به جزئیات درصدد دستیابی به جایگاه مهمی در روابط تجاری با ایران هستند.

از نظر تاریخی برخی از کشورهای غربی پیش از این از منافع روابط تجاری با بازار مستعد ایران در منطقه خاورمیانه بهره مند شده بودند و بر اهمیت این بازار واقف هستند.

بسیاری از این کشورها از خاک غنی ایران محصولات کشاورزی از قبیل خشکبار و میوه، محصولات هنری شامل فرش، صنایع دستی و مینیاتور و همچنین مواد پتروشیمی، گاز، نفت و دیگر محصولات را وارد می کردند.

تحریم های غرب به رهبری آمریکا در سال های گذشته نشان داد که ایران از نظر ثبات اقتصادی و سیاسی در منطقه خاورمیانه و جهان دارای نقش حساس و تعیین کننده ای است.

در حالی که شرکت های اروپایی با برگزاری نشست هایی اشتیاق خود را برای حضور در بازار ایران نشان داده اند، اقدام نکردن به موقع شرکت های جنوب شرقی آسیا در کسب جایگاهی در بازار مهم ایران می تواند آنها از این بازار محروم کند.

روابط دو جانبه ایران و اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا به ویژه از سال ۲۰۱۲ به بعد تحت تاثیر تحریم های آمریکا روند نزولی طی کرده است. از طرف دیگر ایران از دستیابی به منافع حاصل از سرمایه گذاری در بخش های انرژی، کشاورزی و تجارت کمتر بهره برده است.

ایران جز ۱۰ کشور واردکننده روغن پالم مالزی بوده است، به طوری که حجم این مبادلات، ایران را به یکی از بزرگترین بازارها روغن پالم مالزی در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده بود.

صادرات روغن پالم مالزی در سال ۲۰۱۳ حدود ۶۳۵ هزار و ۲۵۸ تن بود که این رقم در سال گذشته میلادی با کاهش قابل توجهی به ۴۴۷ هزار و ۵۸ تن رسید.

روغن پالم با مصرف ۸۶۲ هزار و ۳۰۰ تن، روغن سویا با ۵۵۰ هزار و ۲۰۰ تن و روغن آفتابگردان با ۲۴۷ هزار و ۲۰۰ تن از جمله روغن های مصرفی در ایران محسوب می شوند.

مصرف روغن پالم در کشورهای منطقه خاورمیانه به ویژه ایران باعث شده است، اندونزی به عنوان اصلی ترین تولیدکننده روغن پالم جهان درصدد دستیابی به بازار خاورمیانه باشد، به طوری که صادرات این محصول توسط اندونزی در سال گذشته با ۱۶ درصد رشد به دو میلیون و ۲۹۰ هزار تن رسیده است.

آغاز مذاکرات همکاری جامع اقتصادی اندونزی با برخی از کشورهای جهان از جمله ایران، می تواند باعث افزایش روابط دو جانبه تهران – جاکارتا شود.

برخلاف فراز ونشیب های گذشته، همکاری های بیشتر دو جانبه ایران و اعضای آ.سه.آن امکانپذیر است و فرصتی است که نباید از دست برود. ایران تمایل خود را برای سرمایه گذاری در طرح های مختلف کشاورزی، پتروشیمی و زیرساخت در کشورهای منطقه جنوب شرقی آسیا از جمله تایلند، سنگاپور، فیلیپین و ویتنام اعلام کرده است.

ایران در حال حاضر سومین واردکننده موز به ارزش بیش از ۱۸ میلیون دلار از فیلیپین است که با این رقم پس از کشورهای چین و ژاپن در رده سوم واردکننده موز از این کشور قرار دارد و حجم معاملات ایران با فیلیپین در بخش واردات موز از ماه ژانویه تا مارس سال جاری از رقم ۵.۶ به ۷.۶ درصد افزایش یافته است.

ویژگی های جمعیتی، ظرفیت اقتصادی، موقعیت جغرافیایی ایران در خاورمیانه می تواند این کشور را به دورانی بازگرداند که قطب تجارت و سرمایه گذاری در منطقه خاورمیانه بود.

کشورهای منطقه جنوب شرقی آسیا با افزایش همکاری با ایران می توانند به منافع دوجانبه دست یابند، اما آنها نیازمند اقدام به موقع هستند. این امر از آنجایی اهمیت دارد که ایران به دنبال کاهش حجم تجارت خود با کشورهای منطقه و همچنین تنوع بخشیدن به روابط تجاری خود با سایر کشورها است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

شانزده − چهار =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!