۲۰۲۳ گرم‌ترین سال از زمان ثبت رکوردها بود

توریست مالزی – محققان تایید کرده‌اند که در ادامه روند گرمایش زمین که پدیده آب‌وهوایی ال‌نینیو سال پیش به آن دامن زد، ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال از زمان شروع ثبت...
توریست مالزی – محققان تایید کرده‌اند که در ادامه روند گرمایش زمین که پدیده آب‌وهوایی ال‌نینیو سال پیش به آن دامن زد، ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال از زمان شروع ثبت رکوردها بوده است.

به گفته سازمان اقلیمی اتحادیه اروپا سال پیش دما ۱.۴۸ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین درازمدت تا پیش از شروع سوزاندن سوخت‌های فسیلی در حجم عظیم بود. تحلیل بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که از ماه ژوئیه تاکنون زمین تقریبا هر روز دمایی بالاتر از آنچه معمول است را تجربه کرده است. دمای آب‌های سطحی اقیانوس‌ها هم رکوردها را در هم شکسته است. سازمان هواشناسی بریتانیا (مت آفیس) هفته پیش گزارش داد که بریتانیا دومین سال گرم خود را در سال ۲۰۲۳ تجربه کرد.

این رکوردها جهان را به شکستن مرزی نزدیک می‌کند که جهان برای پرهیز از آن به توافق رسیده است. اندرو دِسلر، استاد علوم اتمسفری در دانشگاه «اِی‌ اند ام»، تگزاس می‌گوید: «برای من نکته چشمگیر این نبود که ۲۰۲۳ رکورد گذاشت، بلکه این بود که با چه فاصله‌ای رکورد قبلی را شکست.» با ادامه تزریق گازهای گلخانه‌ای مثل دی اکسیدکربن به اتمسفر زمین توسط انسان، دمای زمین در صد سال گذشته به سرعت افزایش پیدا کرده است. اما یک سال ماه پیش هیچ نهاد علمی نبود که پیش‌بینی کند ۲۰۲۳ داغ‌ترین سال از زمان ثبت رکوردها خواهد بود، موضوعی که به پیچیدگی اقلیم زمین مربوط می‌شود.

در چند ماه اول سال، روزهای کمی وجود داشت که از نظر دما رکورد بگذارد. اما جهان در نیمه دوم سال روندی چشمگیر را شروع کرد که با رکورد گذاشتن‌های مکرر روزانه همراه بود. داده‌های سازمان خدمات تغییر اقلیم کوپرنیک نشان می‌دهد زمین سال قبل برای بیش از ۲۰۰ روز شاهد رکوردهای روزانه دما بود. این جهش عمدتا به دلیل سرعت پدیدار شدن عوارض پدیده ال‌نینیو بود که مزید بر علت اصلی، یعنی روند گرمایش، شد.

ال‌نینیو یک رویداد طبیعی است که طی آن آب‌های گرم‌ در شرق اقیانوس آرام به سطح می‌آید و حرارت بیشتری را راهی اتمسفر می‌کند. کارشناسان ابتدا انتظار داشتند آثار کامل ال نینیو تا اوایل ۲۰۲۴ ظاهر نشود، اما تاثیر آن بر دمای هوا زودتر از انتظار ظاهر شد که بسیاری از دانشمندان را متحیر کرده است. زیک هاسفادر اقلیم شناس در «برکلی ارت» که یک سازمان علمی در آمریکاست گفت: «این رویداد سوالات جالبی را در مورد اینکه چرا ۲۰۲۳ اینقدر گرم بود پیش می‌آورد.»

یک ویژگی قابل توجه دیگر ۲۰۲۳ این است که گرما تقریبا در همه نقاط جهان احساس شد. این رکورد به وخیم‌تر شدن بسیاری از رویدادهای شدید آب‌وهوایی در سال گذشته دامن زد؛ از موج‌های شدید گرما و آتش‌سوزیهای طبیعی در کانادا و آمریکا گرفته تا خشکسالی طولانی و بعد سیل در بخش‌هایی از شرق آفریقا. بسیاری از این رویدادها در ابعادی بسیار شدیدتر از دوره‌های اخیر و در زمان‌های غیرعادی سال روی داد.

پروفسور پتری تالاس، دبیرکل سازمان هواشناسی جهان از ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۳ گفت: «اینها چیزی بیش از آمار و ارقام است. رویدادهای شدید درحال ویران کردن کردن زندگی و امرار معاش به صورتی روزانه است.» برای مثال کانادا بدترین آتش‌سوزی‌ها در تاریخ خود را تجربه کرد. دمای هوا فقط یکی از معیارهای تغییر سریع شرایطی اقلیمی زمین است. در سال ۲۰۲۳ همچنین
سطح یخ دریاهای قطب جنوب به میزان «حیرت انگیزی» افت کرد و سطح یخ دریاهای شمالگان هم پایین‌تر از حد معمول بود.

با فرار بخشی از گرمای اقیانوس‌ها به اتمسفر، سال ۲۰۲۴ می‌تواند گرمتر از ۲۰۲۳ باشد؛ هرچند به گفته دکتر هاسفادر با توجه به رفتار «عجیب» ال‌نینیوی جاری نمی‌توان نسبت به آن مطمئن بود. به گفته سازمان هواشناسی بریتانیا احتمال دارد که میانگین افزایش دما در سال ۲۰۲۴ از ۱.۵ درجه سانتیگراد – نسبت به دوران ماقبل صنعتی – بیشتر باشد.

در جریان کنفرانس سال ۲۰۱۵ پاریس، تقریبا ۲۰۰ کشور جهان توافق کردند گرمایش زمین به این میزان محدود شود تا زمین از بدترین آثار تغییر اقلیم در امان بماند. آن توافق به میانگین درازمدت اشاره دارد بنابراین شکسته شدن این مرز فقط در سال ۲۰۲۴ به معنی نقض آن توافق نیست. اما این روند جهت نگران کننده حرکت گرمایش را پررنگ می‌کند، به طوری که هر سال داغ ما را به عبور از آن مرز مهم نزدیک می‌کند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

16 + سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!