۷۱ درصد مردم مالزی از عملکرد دولت خود راضی هستند

توریست مالزی- نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که ۷۱ درصد از مردم مالزی از اقدامات دولت ماهاتیر محمد در سه ماهه گذشته ابراز رضایت کردند اما بسیاری از...
توریست مالزی- نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که ۷۱ درصد از مردم مالزی از اقدامات دولت ماهاتیر محمد در سه ماهه گذشته ابراز رضایت کردند اما بسیاری از آنها از افزایش مسائل قومی و مذهبی دراین مدت ابراز نگرانی کرده اند.
به گزارش ایرنا، در نظرسنجی که توسط مرکز مستقل نظرسنجی ‘مردکا’ مالزی انجام و بتازگی منتشر شده و نظرات مردم این کشور در مورد کارکرد دولت ماهاتیر محمد در سه ماه گذشته و پس از پیروزی در چهاردهمین انتخابات سراسری مورد سوال قرار گرفته است.
مرکز مرداکا با انتشار بیانیه ای در مورد نتایج نظرسنجی گزارش داد: ۷۱ درصد از یک هزار و ۱۶۰ نفر از مردم مالزی در ۱۳ ایالت این کشور در پاسخ به سوالات این مرکز اعلام کردند که از عملکرد ۱۰۰ روز گذشته نخست وزیر جدید راضی هستند. ۵۶ درصد از پاسخ دهندگان اعلام کردند ،تمام اقدامات دولت پاکاتان هاراپان به نخست وزیری ماهاتیر محمد را قبول دارند. ۵۵ درصد سوال شوندگان هم به این سوال که آیا کشور درجهت درستی در سه ماه گذشته حرکت کرده ، پاسخ مثبت دادند. البته شرکت کنندگان در این نظرسنجی نسبت به برخی اقدامات دولت که منجر به افزایش هزینه های زندگی می شود، ابراز نارضایتی و نگرانی کردند. ۲۱ درصد از سوال شوندگان نیز از در مورد برخی مسائل مرتبط با حقوق مذهبی و موضوعات نژادی دراین کشور در سه ماهه گذشته ابزار نگرانی کردند.
مذهب و مسائل نژادی در کشور چندملیتی مالزی شامل مالایی ، چینی و هندی ، همواره یکی از مهمترین دغدغه ها برای مردم و مسئولان این کشور بوده است. حدود ۶۰ درصد از جمعیت بیش از ۳۰ میلیون نفری مالزی را مالایی های عمدتا مسلمان تشکیل داده و مابقی را نژاد چینی و هندی تبارها با مذاهب عمدتا بودایی ، هندو یا مسیحی تشکیل می هند. برخی از گروه های مالایی ماهاتیر محمد را به دلیل به کار گماری شخصیت های غیرمسلمان در برخی مناصب دولتی جدید در بخش های مختلف این کشور مورد انتقاد قرار داده اند و هزاران نفر از منتقدان در ماه گذشته در کوالالامپور در یک تظاهرات آرام شرکت کردند و خواستار اقدامات حمایتی بیشتر برای حفظ حقوق مالایی ها شدند. طبق این گزارش، حدود ۴۴ درصد از مالایی های پاسخ دهنده به سئوالات این نظر سنجی نیز از تلاش هاو سیاست های حمایتی دولت از مسلمانان ابراز نارضایتی کردند.
ماهاتیر پس از بازنشستگی و کناره گیری از قدرت درسال ۲۰۰۳ ( پس از ۲۲ سال نخست وزیری) دوباره در پی چهاردهمین انتخابات سراسری مردم مالزی به عنوان نخست وزیر هفتم این کشور به عرصه قدرت سیاسی بازگشت. پیش از وی نجیب رزاق نخست وزیر ششم نیز ۹ سال زمام حکومت در این کشور را در دست داشت.
مبارزه با فساد و اصلاح سازمان ها و نهادهای این کشور ،مهم ترین وعده دوران رقابت های انتخاباتی ماهاتیر محمد بود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

2 × 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!