مسجد ملی مالزی (National Mosque Of Malaysia)

این مسجد با عظمت که نمادی از تاریخ کشور مالزی است در قلب شهر کوالالامپور و در میان باغ های زیبای Lake Gardens قرار گرفته است.
این مسجد با عظمت که نمادی از تاریخ کشور مالزی است در قلب شهر کوالالامپور و در میان باغ های زیبای Lake Gardens قرار گرفته است.

پس از استقلال مالزی در سال ۱۹۵۷, شورای اجرایی دولت فدرال طرح ساختن مسجدی را به عنوان سمبل استقلال مالزی مطرح کرد.
در ابتدا پیشنهاد شد که به پاس تلاش های اولین رئیس جمهور مالزی در راه رسیدن به استقلال نام این مسجد توانکو عبدالرحمن پوترا نهاده شود. رئیس جمهور این افتخار را نپذیرفت و در مقابل پیشنهاد کرد که نام مسجد به نشانه یکپارچگی ملت مالزی وشکرگذاری از بدست آمدن این استقلال بدون جنگ وخونریزی, مسجد ملی نهاده شود.

ساختمان اصلی مسجد توسط سه آرشیتکت معروف و با الهام گرفتن ازمساجد معروف درهند, ایران,ترکیه وعربستان طراحی شد و ساخت آن درسال ۱۹۶۵ به اتمام رسید.

یکی از ویژگی های قابل توجه این مسجد مناره ۷۳ متری آن است که شکل آن شبیه یک چتر بسته شده است.
گنبد مرکزی مسجد ساختاری گسترده و شانزده گوشه است که از درون سالن اصلی مسجد بشکل یک چتر باز شده دیده میشود.
این گنبد که در ابتدا کاشیکاریهای صورتی داشته است پس از بازسازی مسجد در سال۱۹۸۷, با هزاران کاشی کوچک به رنگ سبز و آبی مزین شده است.

دراطراف گنبد اصلی ۴۸ گنبد کوچک سبزرنگ قرار دارند که الهام گرفته ازطرح مسجد معروف مکه میباشند.
طراحی مدرن و منحصربفرد این مسجد با نقش ونگارها و خطاطی سنتی اسلامی بر در و دیوار آن , جلوه ای از هنر معاصر اسلامی را بنمایش می گذارد.

در کنار ساختمان مسجد آرامگاه قهرمانان یا Makam Pahlawan قرار دارد که سقف آن به شکل ستاره ای هفت پر است و محل دفن تعدادی ازسیاستمداران معروف مالزی می باشد.

مسجد ملی با گنجایش پانزده هزار نفر یکی از بزرگترین مساجد آسیاست و یکی از جاذبه های تاریخی شهر کوالالامپور به شمار میرود.
توریست ها و افراد غیر مسلمان میتوانند در ساعاتی که نماز برگزار نمیشود ازاین مسجد زیبا دیدن نمایند.
برای خانم هایی که پوشش مناسب ندارند روسری و لباس های مخصوصی در نظر گرفته شده است که برای ورود به مسجد در اختیارشان قرار میگیرد.

این مسجد از طریق یک مسیر زیرگذر به ایستگاه راه آهن مالزی و خیابان سلطان حشام الدین متصل میشود که دسترسی به آن را بسیار آسان میکند.

Masjid_Negaranational-mosque-of-malaysia-04national mosque3national-mosque-of-malaysia-03

پاسخی ارسال کنید

*

*

سیزده − 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!