موزه نیروی هوایی سلطنتی مالزی (Royal Malaysian Air Force Museum)

موزه نیروی هوایی سلطنتی مالزی (RMAF) موزه ای مهم در زمینه تاریخ حمل و نقل هوایی این کشور بشمار میرود.
موزه نیروی هوایی سلطنتی مالزی (RMAF) موزه ای مهم در زمینه تاریخ حمل و نقل هوایی این کشور بشمار میرود. این موزه در محل پایگاه هوایی کوالالامپور، یکی از قدیمی ترین پایگاه ها درمالزی قرار دارد که در سال ۱۹۶۰به نیروی هوایی سلطنتی واگذار شده است. این پایگاه در محل فرودگاه قدیم Sungei Besi قرار دارد که به طور مشترک توسط ارتش و وزارت حمل و نقل هوایی کشور اداره می شد و قبل از افتتاح فرودگاه سوبانگ (در سال ۱۹۶۵) به عنوان اولین فرودگاه بین المللی کشور بشمار میرفت.

موزه RMAF در تاریخ دوم ژوئن سال ۱۹۸۵مصادف با بیست و هفتمین سالگرد تاسیس نیروی هوایی سلطنتی مالزی افتتاح شد. این موزه در ابتدا تنها دارای یک آشیانه و پنج فروند هواپیما بود اما از آن زمان تا کنون این موزه بسیار گسترش یافته و امروزه دارای ۱۴ فروند هواپیما و هلیکوپتر در فضای باز بیرون و ۱۳ هواپیمای دیگر درون آشیانه های بزرگ آن می باشد.
بازدیدکنندگان از این موزه می توانند از داخل کابین و اتاقک خلبان هواپیماهای مختلف دیدن نمایند و با کنترل ها و تجهیزات داخلی آن آشنا شوند.
هواپیماهای به نمایش گذاشته شامل مدل های معروفی مانند de Havilland Heron, de Havilland Caribou, Grumman Albatross وScottish Aviation Twin Pioneer هستند که در کشورهای انگلستان، کانادا، ایالات متحده و فرانسه تولید شده اند. متاسفانه هواپیما های ساخت روسیه که توسط RMAF استفاده می شدند در این موزه نمایش داده نشده اند.

این موزه اطلاعات جالب و ارزشمندی در مورد تاریخچه تاسیس نیروی هوایی سلطنتی (در سال ۱۹۵۸) در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. فرمانده جانستون(Johnstone) اولین رئیس نیروی هوایی مالزی بود که به عنوان مشاور دولت مالزی منصوب شده بود.
در این موزه همچنین عکس های متعدد، یادگاری ها، موتورهای هواپیما ، مقالات، ماکت ها، یونیفرم ها، تجهیزات جنگی و تجهیزات ارتباطات مختلف در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است که سیر تکاملی نیروی هوایی مالزی را به نمایش می گذارند.
این موزه دارای دو گالری کوچک می باشد که اطلاعات و اسناد تاریخی در زمینه نقش RMAF در عملیات ضد شورش در طول دوران جنگ مالزی (Emergency Period) و کمک های پس از آن به عملیات حفظ صلح در یوگسلاوی سابق (۱۹۹۳)، سومالی (۱۹۹۳-۱۹۹۵) و کامبوج (۱۹۹۱-۱۹۹۳) را به نمایش می گذارد.

همه روزه بازدید کنندگان مختلفی اعم از دانش آموزان , اساتید دانشگاه و علاقمندان به سیستم های حمل و نقل هوایی از داخل و خارج کشور از این موزه دیدن می کنند. علاوه بر این بازدیدکنندگان میتوانند در کارناوال ها و فعالیت هایی متنوعی مانند پرواز هواپیماهای آر- سی (Radio-Controlled) شرکت نمایند.

آدرس: Jalan Lapangan Terbang Lama,50460, Kuala Lumpur
ساعات بازدید : همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر (به جز روزهای جمعه)
بهای ورودیه این موزه رایگان می باشد.

royal air forceroyal air force2royal air force6royal air force1royal air force3royal air force65

پاسخی ارسال کنید

*

*

1 × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!