سالاک، میوه ای با پوست مار(Salak)

سالاک (Salak) میوه ای استوایی با ظاهری عجیب و غریب است که پوست فلس مانند و قهوه ای رنگ آن شبیه پوست مار است و به همین دلیل مردم محلی آنرا میوه مار یا میوه پوست مار نیز می نامند.
توریست مالزی – تا حالا میوه مار خوردید؟ سالاک (Salak) میوه ای استوایی با ظاهری عجیب و غریب است که پوست فلس مانند و قهوه ای رنگ آن شبیه پوست مار است و به همین دلیل مردم محلی آنرا میوه مار یا میوه پوست مار نیز می نامند.

درخت سالاک گونه ای از درخت نخل ( ازخانواده Arecaceae) است که بومی جاوه و سوماترا است و در مناطق دیگری همچون تیمور، مالزی، تایلند و سنگاپور نیز کشت و کار می شود.
میوه مار شکل و اندازه ای شبیه به یک انجیر بزرگ و رسیده دارد و پوست سفت و خشک آن نازک و فلس مانند است. برای پوست کردن سالاک باید نوک آنرا فشار دهید و پوست آنرا تکه تکه جدا کنید. گوشت میوه کرم رنگ با دانه های بزرگ سیاه است و بافت آن شبیه سیب ترد و کمی آبدار می باشد. طعم میوه نارس ترش است اما رسیده آن طعمی شیرین و کمی اسیدی شبیه آناناس دارد.

در اندونزی بیش از سی نوع میوه سالاک کشت می شود که اکثر آنها مزه ای گس و شیرین دارند . مشهورترین آنها Salak Pondoh ازاستان یوگیا کارتا (Yogyakarta) در جزیره جاوا و Salak Bali از جزیره بالی است که هر دو نوع به دلیل عطر و طعم فوق العاده شان در بین مردم محلی و توریست ها بسیار محبوبند. این میوه معمولا تازه مصرف می شود و می توان از آن ترشی نیز درست کرد. در بازارهای محلی تایلند این میوه را پوست کنده می فروشند و برای خوردن ابتدا آنرا در مخلوطی از شکر و نمک می زنند. جالب است بدانید محلی ها معتقدند مصرف بیش از حد این میوه سبب ایجاد یبوست می شود در نتیجه در خوردن آن باید اندازه نگه داشت !

سالاک به دلیل داشتن پتاسیم و پکتین بالا میوه تقویت حافظه نامیده می شود. همچنین میزان بتا کاروتن این میوه بیشتر از هویج بوده و در نتیجه برای سلامت چشم و تقویت بینایی نقش بسزایی دارد. سالاک دارای کلسیم, فلاونوئید و املاح معدنی مختلفی است که به تقویت دستگاه گوارش کمک می کند و در بهبود بیماریهایی چون اسهال موثر است.
این میوه همچنین سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین C می باشد که سبب جوانی و شادابی پوست و مو می گردد.

salak-fruit-ftrsalak4Buah SalakSalak-meyvesi (1)Salak-meyvesi

 

۲ یادداشت های برای این خبر به شرح زیر می باشد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

17 − 8 =

 • Sama
  ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ at ۰۶:۵۹

  این میوه رو من از بالی به تهران آوردم و دونش رو کاشتم تویه گلدون و گرفت و تیغه زد حالا من تهران زندگی میکنم و اغلب شمال میرم چون بالی هواش مثل شمال شرجی هست آیا در تهران یا شمال رشد میکنه مرسی اگه امکان داره جواب بدین دوسش. دارم

  پاسخی ارسال کنید
  • m
   ۳۰ آذر ۱۳۹۵ at ۰۶:۰۱

   نه به هوای همه ساله خیلی گرم و رطوبت بالا نیاز داره مثل بندرعباس بیا بندرعباس بدش به من حیفه میکشیش بیجاره رو

   پاسخی ارسال کنید

  آخرین اخبار

  زیر آسمان کوالالامپور

  ^
  error: Content is protected !!