ایالت صباح

صباح یکی از دو جزیره مالزی است که در بخش شرقی این کشور و در جزیره بورنئو واقع شده است.
توریست مالزی – صباح یکی از دو جزیره مالزی است که در بخش شرقی این کشور و در جزیره بورنئو واقع شده است. این ایالت در بخش شمالی جزیره بورنئو قرار دارد و پس از ساراواک دومین ایالت بزرگ مالزی به شمار می‌رود.

صباح از جنوب غرب با ایالت ساراواک و در جنوب با شهر کالیمانتان شمالی اندونزی همسایه است و از غرب با منطقه فدرال لابوان مرز آبی دارد. در همین حال ایان ایالت از شرق و شمال شرق با فیلیپین هم مرز است.

پایتخت ایالت صباح شهر کوتا کینابالو است که در گذشته به آن جسلتون (Jesselton) گفته می‌شد. در همین حال در گذشته به ایالت صباح سرزمین زیر باد گفته می‌شد که با بادهای عظیم این ایالت اشاره داشته است.

در خصوص نام این ایالت چند تئوری وجد دارد. یکی از این تئوری‌ها می‌گوید که در گذشته این ایالت بخشی از سلطان نشین برونئی بوده است و به این دلیل به آن صباح گفته می‌شده که در آنجا نوعی موز با نام “Pisang Saba” یافت می‌شده است.

یک تئوری دیگر می‌گوید که نام این ایالت از واژه مالایی Sabak به معنی Palm sugar گرفته شده است. یکی دیگر از تئوری‌ها که برای ما آشنایی دارد این است که صباح از واژه عربی به معنی طلوع خورشید گرفته شده است.

آمارهای منتشر شده از سوی اداره آمار مالزی نشان می‌دهد که بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ جمعیت ایالت صباح چیزی حدود ۳.۱۱ میلیون نفر است که از این تعداد ۲۷ درصد را خارجیان تشکیل می‌دهند. با این جمعیت ایالت صباح پس از سلانگور و جوهور سومین ایالت پرجمعیت مالزی است.

کوه کینابالو به عنوان مرتفع‌ترین قسمت مالزی در ایالت صباح جای گرفته است.

Sabah-Tourist-Map1 aerial-view-of-kota-kinabalu-city-sabah-malaysia-1600x1018 Sabah-DPS-opening-shots2 sabah-mount-kinabalu-summit-02 Shangri-La-Tanjung-Aru-Sabah-Malaysia-Overview The Vanishing photography exhibition

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!