مسجد جامع (Jamek Mosque)

مسجد به عنوان بخشی از دومین دوره بزرگ گسترش در کوالالامپور، در سال 1909 به وسیله معمار انگلیسی «ای. بی هوبوک» ساخته شد.
مسیر اصلی « لبوه پاسار بسار» در شرق میدان استقلال، شلوغ ترین پل شهر و نقطه اتصال ناحیه دوران استعماری و منطقه پرجنب و جوش تجاری قدیمی در ساحل شرقی رودخانه کلانگ را شامل می شود.

مسجد جامع درست در شمال پل و بر روی یک خشکی جزیره مانند در محل تلاقی رودخانه های گومباک و کلانگ قرار دارد. این همان ناحیه ای است که جویندگان معادن قلع از کلانگ در دهه ۱۸۵۰ با پاکسازی قسمتی از جنگل قرارگاه خود را برپا کردند که پس از مدت کوتاهی به یک شهر پررونق تبدیل گشت.

مسجد به عنوان بخشی از دومین دوره بزرگ گسترش در کوالالامپور، در سال ۱۹۰۹ به وسیله معمار انگلیسی «ای. بی هوبوک» ساخته شد.

هوبوک پس از آشکار شدن ناکارآمدی «آنتونی نورمن»، معمار قبلی بنا و بازنشستگی اجباری وی در سال ۱۹۰۳، کار ساخت مسجد را به عهده گرفت.

وی پیش از آن مدتی را در هندوستان سپری نموده بود و بنابر این مسجد با دیوارهایی از آجرهای صورتی رنگ و طاق های ستون دار که روی آنها گنبدهایی بیضی شکل و مناره های کوتاه بنا گردیده، از سبک معماری مساجد دوره مغول الگو پذیرفته بود.

فضای پیرامون مسجد از گرما و صمیمیت خاصی آکنده است که در مسجد بسیار بزرگ تر و نوساز ملی در قسمت جنوبی این منطقه، کمتر می توان آن را احساس کرد. محوطه اطراف مسجد در میان ردیف درختان نخل محصور بوده و مکان لذت بخشی را برای نشستن و استراحت فراهم می کند. درب اصلی مسجد در خیابان «تون پراک» قرار دارد.

Masjid-Jamekmasjid-jamek1masjid-jamek-mosque-courtyard-photo_1438820-770tallJamek_Mosque-2

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

هفده + 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!