موزه هنرهای اسلامی مالزی (Islamic Arts Museum)

این موزه یکی ازاولین و بزرگترین موزه های آثارهنری اسلامی در جنوب شرق آسیا است که در سال 1998 افتتاح شده است.
این موزه یکی ازاولین و بزرگترین موزه های آثارهنری اسلامی در جنوب شرق آسیا است که در سال ۱۹۹۸ افتتاح شده است.

این موزه برجسته با بیش از هشت هزاراثرهنری دارای یکی از برترین گنجینه های هنرهای تزئینی اسلامی در دنیا است.

جانمازهای دستدوزی شده, خطاطی ها و دست نوشته های ظریف بروی ظروف سفالی, قالی های دستباف و کاشیکاریهای لعابی همگی نشانی از زبردستی استادان هنرهای اسلامی است که بدون شک هر بیننده ای را مسحور این همه دقت در جزییات وظرافت این آثار هنری خواهد کرد.

ساختمان موزه نیز خود اثری هنری به شمار میرود. ورودی ایوان مانند آن با طرح های سرامیکی و آیاتی از قرآن مزیین شده است و سقف آن دارای گنبدهای فیروزه ای رنگ با کاشیکاریهای ایرانی و تزیینات گچکاری ازبکستانی است.

سالن های داخل موزه بسیار نورگیر و وسیع طراحی شده اند که هدف آن ایجاد فضایی صمیمی و القای احساس آزادی و رهایی به بیننده است.

این موزه شامل ۱۲ گالری است که هر کدام گونه های مختلفی از آثار هنری اسلامی مانند جواهرات و اشیای قیمتی ، پارچه ، فلز کاری، سرامیک و آبگینه ، سلاح جنگی, معماری، و قرآن و نسخ خطی را به نمایش میگذارند.
تعدادی از این گالری ها به کشور های چین, هند و مالزی باستان به عنوان سه تا ازبزرگترین مراکز هنراسلامی درآسیا اختصاص داده شده است.
تمام آثارهنری این گالری ها دارای پلاکارد های توضیحی به زبانهای مالایی, انگلیسی و عربی هستند.

ازجالب ترین قسمت های این موزه میتوان به نمونه پارچه پوشش درب کعبه, شکل اتاق یک خانه عثمانی قرن نوزدهم دراندازه های واقعی آن و مدل هایی از شهرهای مهم تاریخ اسلام (درمقیاس کوچک) ازجمله شهرهای مکه و مدینه اشاره نمود.

جوانان علاقه مند به هنرهای اسلامی میتوانند از کتابخانه این موزه استفاده کرده و یا درجلسات داستان سرایی و کلاس های آموزشی هنرهای دستی مختلف آن شرکت نمایند.

موزه هنرهای اسلامی مالزی در مجموعه باغ های lake Gardens درخیابان Lembah Perdana واقع شده است و همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر پذیرای بازدیدکنندگان میباشد.

ورودیه این موزه برای بزرگسالان ۱۴ رینگت و برای کودکان زیر ۶ سال مجانی است.

جهت اطلاعات بیشتر به سایت http://www.iamm.org.my مراجعه فرمایید.

post-Islamic-Art-Museum2kl-islamic-arts-museum10933museum-of-islamic-art-kuala-lumpur-photo_1438858-770tallislamic arts museum5islamic arts museum1islamic-arts-museum-malaysia-kaaba1

پاسخی ارسال کنید

*

*

شانزده − 9 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!