کرن بری Cranberry

توریست مالزی – کرن بری فواید فوق‌العاده‌ای برای سلامتی دارد. که در شمال اروپا و کانادا یافت می شود ترش هستند و ممکن است ترشی بر شیرینی چیره باشد....
توریست مالزی – کرن بری فواید فوق‌العاده‌ای برای سلامتی دارد. که در شمال اروپا و کانادا یافت می شود ترش هستند و ممکن است ترشی بر شیرینی چیره باشد. میوه هایشان به صورت تازه مصرف می شوند و یا از آن ها برای تهیه آبمیوه، سس، مربا، و خشکبار (کرنبری خشک) استفاده می شود.
این میوه که تقریبا شبیه زغال‌اخته است، مواد مغذی فراوانی دارد و سرشار از ویتامین C، منگنز، ویتامین E، ویتامین K1 و مس است. مقدار فراوانی آنتی‌اکسیدان هم دارد که پلی‌فنل فلاوان-۳-ال (Flavanol Polyphenol) نامیده می‌شود و می‌تواند سلامت انسان را تقویت کند.
آنچه کرنبری را از سایر میوه‌ها متمایز می‌کند، این است که آب و عصارهٔ آن برای جلوگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری مفید است. تصور می‌شود پروانتوسیانیدین نوع A (A-Type proanthocyanidin) ترکیب‌هایی هستند که موجب این امر می‌شوند، چون می‌توانند از ورود باکتری به داخل مثانه و دستگاه ادراری جلوگیری کنند.

خواص کرن بری
• مهمترین خواص کرن بری جلوگیری از مبتلا شدن به سنگ کلیه و معالجه عفونت های کلیه است.
• بهبود عملکرد دستگاه گوارش
• بهداشت دهان و دندان
• بهبود عملکرد قلب و عروق
• مصرف میوه کرنبری برای درمان عفونت های مجاری ادراری مفید است
• مصرف آب این میوه یا خشک آن می تواند به سلامت مغز، سیستم ایمنی و قلب – عروق کمک کند.
• نوعی ترکیب خاص در کرنبری آزمایش شده که همچون پلی فنول ها و آنتی اکسیدان ها بر تمام قسمت های بدن تاثیر گذاشته و به بهبود عملکرد کلیه ها، قلب و گردش خون منجر می شود.
• کرن بری قادر است عفونت مخصوص معده را به نام چند نوع آنتی بیوتیک قوی و به مدت حدود یک ماه استفاده نماید تا بتواند این عامل عفونت و باکتری مزاحم را از بین ببرد.

خواص کرن بری خشک
هنگام خشک کردن میوه ها، آب آن ها تبخیر می شود. به همین دلیل اندازه میوه کوچک شده و مواد مغذی باقی‌مانده در آن، غلیظ تر می شوند.

۱- کاهش التهاب
۲– مبارزه با سرطان
۳- مزایای دستگاه گوارش
۴- کاهش خطر بیماری قلبی
۵- سلامت دندان ها

میوه های خشک در مقایسه با میوه های تازه، کالری و کربوهیدرات بیشتری دارند. نصف فنجان سیب، زردآلو و انگور خشک در مقایسه با ۱ فنجان میوه تازه از همان نوع، ۲ برابر کالری و حداقل ۲ برابر کربوهیدرات دارد. اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید، کالری و کربوهیدرات بیشتر میوه های خشک، خبر خوبی برای شما محسوب نمی شود.
از طرف دیگر، میوه های خشک منبع مناسبی از انرژی به هنگام فعالیت های ورزشی محسوب می شوند. میوه خشک تمام مواد معدنی میوه تازه را حفظ می کند. این مواد معدنی به همراه مواد مغذی متمرکز باعث می شود از نصف فنجان میوه خشک بیشتر از ۱ فنجان میوه تازه، مواد معدنی به دست آورید.
میوه های خشک حاوی آهن، پتاسیم، منیزیم و روی هستند. با این حال، هر میوه ای دارای مواد مغذی متفاوتی است؛ بنابراین میزان مواد معدنی که از میوه خشک به دست می آورید، با توجه به نوع میوه ای که مصرف می کنید، متفاوت است. میزان شکر طبیعی موجود در انواع مختلف میوه خشک همانند کالری آن ها، ۲ برابر است. حواستان به شکر زیاد این میوه ها باشد؛ زیرا گاهی طی فرآیند پردازش میوه ها، به آن ها شکر اضافه می کنند. برخی میوه های خشک در شکر غلتانده می شوند. همچنین به برخی میوه ها مانند کرن بری شکر اضافه می شود تا مزه آن شیرین شود.
نصف فنجان کرن بری خشک و شیرین شده، ۱۰ برابر بیشتر از ۱ فنجان کرن بری تازه شکر دارد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهارده − 12 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!