از کجا بفهمیم که گوشی اندرویدی ما بیش از حد داغ کرده است؟

توریست مالزی – برای جلوگیری از داغ شدن گوشی اندرویدی، از چه ابزاری برای سنجش دما استفاده کنیم و چه راهکارهایی برای کاهش حرارت دستگاه وجود دارند؟ به گزارش...
توریست مالزی – برای جلوگیری از داغ شدن گوشی اندرویدی، از چه ابزاری برای سنجش دما استفاده کنیم و چه راهکارهایی برای کاهش حرارت دستگاه وجود دارند؟

به گزارش گجت نیوز، گوشی‌ های هوشمند امروزی، دستگاه‌هایی قدرتمند هستند که پردازنده‌های سریع آنها از ویژگی‌هایی نظیر فیلم‌برداری ۸K، اتصال ۵G و توانایی اجرای بازی‌های سنگین برخوردار هستند. با این وجود، چنین کارهایی می‌توانند باعث تولید گرما و حرارت قابل توجه شوند. اکثر گوشی‌های اندرویدی مدرن از یک سیستم‌ خنک‌کننده بهره می‌برند که در سخت‌افزار دستگاه قرار گرفته‌اند. به طور معمول، سازندگان از محفظه‌های پر شده از بخار، به وسیله تعبیه آن بر روی باتری و چیپست استفاده می‌کنند. محفظه‌های بخار، گرما را از قطعات خارج کرده و معمولا در جلوگیری از داغ شدن بیش از حد گوشی اندرویدی موثر هستند. اگرچه این روش همیشه موثر نیست.

گوشی‌‌های هوشمند از جمله نوع اندرویدی، در بازه دمایی محدودی به‌طور بهینه کار می‌کنند و ممکن است گاهی با لمس قاب پشتی، گرمای دستگاه را احساس کنید. آنها هم‌چنین می‌توانند به دلایلی بیش از حد گرم شوند، زیرا اکثر تلفن‌های اندرویدی برای جلوگیری از افزایش حرارت، به فن خنک‌کننده داخلی مجهز نیستند. عواملی مانند باگ‌های رفع نشده، مالتی تسک (چندوظیفگی) بیش از حد، استفاده از شبکه، دمای بالای محیط و شارژرهای نامطمئن می‌توانند باعث داغی بیش از حد گوشی اندرویدی شوند. در بسیاری از مواقع، با اینکه افزایش حرارت قابل تشخیص نیست، اما باعث کاهش عملکرد دستگاه می‌شود. علاوه بر این، گرمای بیش از حد می‌تواند عمر باتری را نیز کاهش دهد.

نشانه‌های داغ شدن گوشی اندرویدی
در هنگام تشخیص داغ کردن بیش از حد دستگاه اندرویدی، باید دو عامل پردازنده و باتری را در نظر گرفت. اگر تراشه گوشی بیش از حد گرم شود، عملکرد گوشی کاهش می‌یابد یا حداقل برخی از ویژگی‌ها نظیر دوربین، تا زمانی‌که دمای گوشی کاهش یابد، با محدودیت یا اختلال مواجه خواهند شد. در پلتفرم اندروید، پس از داغ شدن گوشی، در صورت استفاده از دوربین، هشدارهایی در قالب اعلان ارسال می‌شوند.

هم‌چنین می‌توان با لمس ناحیه نزدیک دوربین که محل قرارگیری چیپست است، حرارت بالای دستگاه را احساس کرد. اگر باتری بیش از حد گرم شود، قاب پشتی دستگاه در هنگام شارژ، به‌طور آزاردهنده‌ای داغ می‌شود و متاسفانه این مشکل به مرور زمان باعث تخریب باتری و کاهش طول عمر آن خواهد شد. هم‌چنین خرابی سخت‌افزار شارژ مانند کابل USB فرسوده نیز ممکن است سبب افزایش بیش از حد دمای دستگاه اندرویدی شود.

برای تجزیه و تحلیل بهتر، می‌توانید از یک برنامه جانبی برای نظارت بر دما و پردازنده دستگاه استفاده کنید. یکی از نرم‌افزارهای محبوب در این زمینه، برنامه منبع‌باز “CPU Info” نام دارد که به صورت رایگان از طریق فروشگاه پلی استور قابل دریافت است.

وارد پلی استور شوید و عبارت “CPU Info” را جستجو و برنامه را نصب کنید.
وارد اپلیکیشن شوید و روی نماد دماسنج ضربه بزنید تا به قسمت دما منتقل شوید.
برای تغییر واحدها بین فارنهایت و سانتی‌گراد، روی نماد چرخ دنده ضربه بزنید تا تنظیمات را پیدا کنید، سپس Temperature Unit menu (منوی واحد دما) را لمس کنید.
به نقل از سامسونگ، در هنگام عدم استفاده از گوشی و هم‌چنین عدم اتصال به شارژر، تلفن شما نباید گرم‌تر از ۳۵ سانتی‌گراد باشد. در حین استفاده نیز دمای حداکثر تا ۴۳ سانتی‌گراد قابل قبول است، اما اگر برنامه نظارتی شما به‌طور مداوم دمایی فراتر از این محدوده را نشان می‌دهد، گوشی هوشمند شما بیش از حد گرم می‌شود.

وقتی گوشی اندرویدی بیش از حد داغ می‌کند، چه اتفاقی می‌افتد؟
به طور کلی، گرمای بیش از حد نباید آسیب دائمی برجای بگذارد، مگر برای چند مورد نادر که فاجعه انفجار باتری گلکسی نوت ۷ از جمله آن بود. اکثر تلفن‌های مدرن دارای سیستم‌های خنک‌کننده هستند که مستقیما در سخت‌افزار تعبیه شده‌اند. محلول‌های خنک‌کننده و لوله‌های پر شده از بخار، گرما را جذب کرده و از قسمت‌های مهم داخلی گوشی شما خارج می‌کنند.

اما استفاده بیش از حد، ناوبری، بازی‌های سنگین، قرار دادن سطح روشنایی نمایشگر روی حداکثر و نرخ تازه‌سازی، می‌توانند سیستم خنک‌کننده دستگاه را بیش از حد تحت فشار قرار دهند. هم‌چنین شارژ در وات بالا و دمای بالای محیط نیز اثری مشابهی خواهد داشت. هنگامی‌که سیستم خنک‌کننده تحت فشار قرار گیرد، تلفن شروع به گرم شدن می‌کند.

وقتی این اتفاق میافتد، مدیریت حرارت هوشمند اندروید وارد عمل شده و عملکرد پردازنده و GPU را کاهش می‌دهد. بدین ترتیب، ویژگی‌هایی مانند سرویس‌های اینترنتی، دوربین و GPS به طور موقت به حالت تعلیق درمی‌آیند و حتی ممکن است از شما خواسته شود تا قبل از استفاده مجدد، منتظر بمانید تا دمای گوشی شما پایین بیاید. این محدودیت با اینکه ممکن است آزاردهنده باشد، اما بدون وجود چنین سیستم هوشمندی، گرمای بیش از حد می‌تواند سیستم روی تراشه را تخریب کرده و به باتری نیز آسیب برساند.

چگونه حرارت بالای گوشی را کاهش دهیم
با اینکه گوشی‌های اندرویدی معمولا پس از افزایش دما، به طور خودکار خنک می‌شوند، اما برای سرعت بخشیدن به این فرآیند، می‌توانید از چند راهکار استفاده کنید. ابتدا، اگر گوشی در حال شارژ است، آن را از برق بکشید. با اینکه در صورت افزایش حرارت در هنگام شارژ، تلفن شما به طور خودکار سطح برق را محدود می‌کند، اما به گفته گوگل، بهتر است فورا آن را از شارژر بکشید. هم‌چنین اگر گوشی شما درون قاب قرار گرفته، آن را خارج کنید تا گرما سریع‌تر به بیرون هدایت شود.

سپس به منوی Recent Apps رفته و همه برنامه‌های در حال اجرا را ببندید. هم‌چنین می‌توانید گوشی خود را در حالت هواپیما قرار دهید تا مودم استراحت کند. اگر گوشی شما برای پاک کردن برنامه‌ها یا پیمایش در رابط کاربری تاخیر بالایی دارد، ریست و راه‌اندازی مجدد بهترین راه است. قرار دادن گوشی در معرض نور مستقیم خورشید، به خصوص در روزهای گرم تابستان نیز باعث داغ کردن دستگاه خواهد شد.

بنابراین گوشی خود را از تابش مستقیم خورشید دور کرده و در صورت امکان، آن را تحت مجاورت فن خنک کنید. در نظر داشته باشید که برای کاهش دما، هرگز گوشی خود را در یخچال یا فریزر قرار ندهید زیرا این امر می‌تواند برای همیشه به دستگاه آسیب بزند. در نهایت، می‌توانید با فعال کردن حالت Power-Saving، ویژگی‌های غیرضروری را محدود کنید.

چگونه از داغ شدن بیش از حد گوشی اندرویدی جلوگیری کنیم؟
اگر تلفن شما تنها هنگام شارژ شدن، بیش از حد گرم می‌شود، دلایلی مانند تهویه ضعیف یا شارژر معیوب در کنار نحوه شارژ دستگاه، در بروز این مشکل نقش دارند. بهتر است در هنگام شارژ، گوشی را روی یک سطح صاف و تخت قرار دهید که گرما را در خود نگه ندارد. شارژ کردن تلفن روی بالشت، تخت یا داخل کیف می‌تواند سیستم‌های خنک‌کننده دستگاه را تحت فشار قرار دهد. به طور معمول، قاب‌های محافظ گوشی نیز از پلاستیک عایق ساخته می‌شوند.

در صورت داغ کردن بیش از حد گوشی، آن را از داخل قاب خارج کنید. کابل‌های شارژ شکسته یا فرسوده نیز می‌توانند تا حد ذوب شدن، گرم شوند و در این فرآیند موجب افزایش حرارت تلفن شما خواهند شد. پیش از شارژ، از سلامت آداپتور و کابل شارژ خود و عدم ایجاد ساییدگی آن، اطمینان حاصل کنید.

هم‌چنین بدافزارها و برنامه‌های قدیمی که برای مدت طولانی به‌روزرسانی نشده‌اند نیز می‌توانند با اشغال منابع گسترده سخت‌افزار، باعث داغ شدن گوشی اندرویدی شما شوند. اگر فکر می‌کنید که دستگاه شما به بدافزار آلوده شده، تلفن خود را اسکن کنید تا مالور نفوذ کرده، حذف شود. هم‌چنین می‌توانید برنامه‌های غیرضروری یا پرباگ را که باعث گرم شدن بیش از حد می‌شوند را حذف کنید.

بدین منظور، با ورود به بخش Settings، گزینه “Battery Optimization for remaining apps” (بهینه‌سازی باتری برای برنامه‌های موجود) را فعال کنید. هم‌چنین می‌توانید برخی از تنظیمات برگزیده را برای خنک نگه‌داشتن گوشی خود انجام دهید که از جمله آنها می‌توان به تنظیم سطح روشنایی گوشی بر روی گزینه خودکار و خاموش نگه داشتن بلوتوث، GPS و اتصال ۵G در صورت عدم استفاده، اشاره کرد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

1 × 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!