نخستین خلبان زن ایرانی

توریست مالزی – یکم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پیش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود: “هنوز هم وقتی هواپیمایی در آسمان می‌بینم، هوایی می‌شوم”. به گزارش...
توریست مالزی – یکم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پیش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود: “هنوز هم وقتی هواپیمایی در آسمان می‌بینم، هوایی می‌شوم”.

به گزارش دویجه وله، عفت تجارتچی در سال ۱۲۹۶ در تهران زاده شد. پدرش بازرگان بود: “مرد روشنفکری بود و در مورد پیشرفت‌های زندگی من نه تنها کارشکنی و بهانه‌جویی نمی‌کرد بلکه راهنمای مورد اعتمادم بود”. ۱۷ ساله بود که دبیرستان را به پایان رساند: “سال ۱۳۱۳ بود که از دبیرستان آزرم دیپلم گرفتم و مدتی در بانک ملی و بعد در کتابخانه دانشکده پزشکی به عنوان مترجم زبان فرانسه مشغول کار شدم اما از همان کودکی شوق پرواز، آرام و قرارم را گرفته بود”.

در خاطراتش ادامه میدهد که در زمان دبیرستان در فیلمی خلبان زنی را دیده و از همان هنگام تصمیم گرفته که او هم به این کار بپردازد. ۲۲ ساله بود که در باشگاه نوبنیاد خلبانی نام‌نویسی کرد و زودتر از همشاگردی‌های مرد در آموزش پرواز پیش رفت و شش زن دیگر را به آموزش خلبانی تشویق کرد: “در آغاز به هریک از ما لباسی دادند که شامل یک کلاه مخصوص، روپوش خلبانی، گوشی تماس با مربی، کمربند پرواز و چتر نجات بود. ناگفته نماند چون این لباس تا آن زمان فقط برای آقایان تهیه می‌شد، به تن خانم‌ها بسیار گشاد و بدقواره بود. به هر حال بعد از دو سه جلسه، لباس‌هایی به اندازه خود دوختیم و پوشیدیم”.

۲۳ ساله بود که برای نخستین بار مستقل پرواز کرد: “همان روز (۲۷ آبان ۱۳۱۹) من بهترین لحظه‌های زندگی‌ام را سپری می‌کردم و پشت دیوان حافظ خود به یادگار نوشتم: پرشکوه‌ترین روز برای یک خلبان روزی است که اولین پرواز آزادش را انجام دهد”. ۲۴ ساله بود که نیروهای متفقین در جنگ دوم جهانی، ایران را اشغال کردند و کار او متوقف شد.

۲۹ ساله بود که به نیروی هوایی پیوست و تا پیش از انقلاب ۵۷ به عنوان افسر پرواز به کار ادامه داد که بی‌مشکل نبود: “افراد ناشناس به پدرم تلفن می‌زدند و به دروغ می‌گفتند هواپیمای دخترت سقوط کرده است”. ۴۱ ساله بود که جُنگی از سروده‌هایش به نام “دیوان برگ‌های پراکنده” به همراه خاطراتش منتشر شد:

“دیدمت خوش‌خوی و خندان آمدی

دست افشان پای‌کوبان آمدی

دیدمت اما دریغا خوش به خواب

جانِ شیرین نزدِ جانان آمدی”.

عفت تجارتچی در ۸۲ سالگی در زادگاهش درگذشت.


پاسخی ارسال کنید

*

*

هشت − 7 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!