پوتراجایا (Putrajaya)

پوتراجایا یکی از سه قلمرو فدرال مالزی و پایتخت ستادی این کشور به شمار می‌رود.
پوتراجایا یکی از سه قلمرو فدرال مالزی و پایتخت ستادی این کشور به شمار می‌رود و تمامی وزارتخانه‌های مالزی به همراه محل کار و اقامت نخست وزیر این کشور در این شهر قرار دارد. تنها دو وزارتخانه مالزی با نام‌های وزارت تجارت داخلی و وزارت کار مالزی به پوتراجایا نقل مکان نکرده و همچنان در کوالالامپور هستند.

پوتراجایا در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کوالالامپور واقع شده است. این شهر بسیار زیبا و مدرن در دوران نخست وزیری ماهاتیر محمد ساخته شد و به دلیل شلوغی و ترافیک بیش از حد در کوالالامپور از سال ۱۹۹۹ دولت مالزی از کوالالامپور به این شهر نقل مکان کرد، این در حالی است که مجلس مالزی و اقامتگاه سلطان مالزی همچنان در کوالالامپور است.

پوتراجایا ایده کم‌نظیر ماهاتیر محمد، معار مالزی نوین بود و در سال ۲۰۰۱ عنوان سومین منطقه فدرال مالزی را پس از کوالالامپور و لابوان کسب کرد.نام پوتراجایا از نام اولین نخست وزیر مالزی (تانکو عبدالرحمن پوترا) گرفته شده است. واژه “پوترا” در زبان سانسکریت به معنی “شاهزاده” و “جایا” به معنی “موفقیت” است.

عملیات توسعه پوتراجایا از اوایل دهه ۱۹۹۰ آغاز شد و در حالی حاضر بسیاری از پروژه‌های این شهر به اتمام رسیده و انتظار می‌رود در آینده نزدیک جمعیت این شهر افزایش چشمگیری داشته باشد. نکته جالب توجه در خصوص پوتراجایا اینکه دولت مرکزی برای ساخت این شهر با دولت سلانگور مذاکراتی بسیاری را انجام داد و سرانجام دولت سلانگور موافقت کرد تا با دریافت مبلغ هنگفتی ۴۵.۸ کیلومتر مربع از زمین‌های این ایالت را خریداری کرده و پوتراجایا را به عنوان یک قلمرو فدرال درون این ایالت بنا کرد.

بی انصافی است اگر هنگام معرفی پوتراجایا به واژه ی کلیشه ای «پایتخت اداری مالزی» بسنده کرده و از پل ها و رودخانه های زیبا، از دریاچه منحصر به فرد و از مدرنیته در این شهر کلامی به میان نیاوریم. این گونه شوق دیدار یک جاذبه توریستی و دم دست را از مخاطب گرفته و وی از دیدن یکی از زیباترین مساجد و ساختمان های اداری جهان محروم می کنیم.

شهر پوتراجایا دارای لقب world’s first intelligent garden city یعنی اولین شهر هوشمند با فضای سبز زیاد و فضاهای مسکونی کم است. هم چنان طبق تعریف garden cityاین شهر دارای خیابان های و معابر بسیار بزرگ است. در این شهر همچنین یک باغ گیاه شناسی بسیار مجهز وجود دارد. این باغ به ۵ بخش مجزا با تم های متفاوت تقسیم شده  و  بسیاری از گیاهان کم نظیر سراسر دنیا در آن قرار دارند. علاوه بر آن این شهر صاحب بزرگ ترین میدان جهان نیز می باشد.

معماری ساختمان های این شهر بی نظیر، زیبا و هوش رباست. هم چنین دریاچه بزرگ پوتراجایا دارای امکانات تفریحی نظیر قایق سواری است که طی آن می توان از بخش عمده ای از شهر بازدید کرد.

همان طور که در ابتدا گفته شد پوتراجایا شهر پل ها و رودخانه است. پل هایی که هر کدام با الهام از یکی از پل های معروف جهان ساخته شده اند و باعث افتخار است که یکی از مهم ترین و پربیننده ترین این پل ها با الهام از پل خواجوی اصفهان طراحی و ساخته شده است.


اگر چه پوتراجایا شهری نیست که در آن زندگی شبانه در جریان باشد و مشروبات الکی در این شهر بسیار کم یافت شده و شب های آرامی را سپری می کند، ولی اگر به این شهر سفر کردید حیف است دید زیبای میدان اصلی شهر  در شب را از دست بدهید. محلی که در آن کاخ نخست وزیری و مسجد پوترا قرار دارد. چراغ های زیبا و رنگارنگ این دو ساختمان جلوه زیبایی به شب های پوتراجایا می دهند.


یکی از مهمترین بخش‌های پوتراجایا دریاچه مصنوعی بسیار بزرگ آن است که بر روی آن ۹ پل بنا نهاده شده است که در ساخت هر کدام از آنها از معماری کشورهای مختلف الهام گرفته شده است به طوریکه پل پوترا که یکی از مهمترین پل‌های پوتراجایا به شمار می‌رود از روی پل خواجو در اصفهان ساخته شده است.

از جاذبه‌های توریستی پوتراجایا می‌توان به قایق رانی بر روی دریاچه، مسجد پوترا (به مسجد صورتی نیز معروف است)، پارک‌های پوتراجایا، دفتر کار نخست وزیر مالزی و مسجد نقره‌ای اشاره کرد.

Prime Minister's Office @ Putrajaya putrajaya bridge(1)putrajaya-mosque-1putrajayaa1Pullman_Putrajaya_Lakeside

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 × 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!