کوالالامپور (Kuala lumpur)

کوالالامپور به عنوان پایتخت مالزی چندان نیاز به معرفی ندارد اما دانستن نکاتی در خصوص این کلان شهر خالی از لطف نیست.
کوالالامپور به عنوان پایتخت مالزی چندان نیاز به معرفی ندارد اما دانستن نکاتی در خصوص این کلان شهر خالی از لطف نیست.

شهر کوالالامپور در قلب ایالت سلانگور واقع شده اما یک قلمرو فدرال محسوب شده و تحت نظر دولت مرکزی اداره می‌شود. کوالالامپور به عنوان پایتخت مالزی در فضایی به وسعت ۲۴۳ کیلومتر مربع واقع شده است و طبق آخرین برآوردها در سال ۲۰۱۰ جمعیت تقریبی آن معادل ۱.۶ میلیون نفر بوده است حال آنکه کوالالامپور بزرگ یا همان کلانگ ولی جمعیتی ۶.۹ میلیون نفری دارد. کوالالامپور پرجمعیت‌ترین شهر مالزی است.

از مهمترین جاذبه‌های کوالالامپور که شهرت جهانی دارد برج‌های دوقلوی این شهر است که بلندترین برج‌های دوقلوی جهان به شمار رفته و بسیاری از شرکت‌های مهم بین‌المللی در آنجا دفتر دارند.

کوالالامپور در سال ۱۸۵۷ توسط معدنچیان چینی احداث شد. نام این شهر در زبان مالایی به معنی منطقه گل‌آلود “محل اتصال ۲ رودخانه” است و این نام از آنجا برگرفته که کوالالامپور در محل تلاقی دو رودخانه کلانگ و گومباک واقع شده است.

در زمان جنگ جهانی دوم در روز ۱۱ ژانویه ۱۹۴۲ کوالالامپور به اشغال نیروهای ارتش ژاپن درآمد و این اشغال تا روز ۱۵ اوت سال ۱۹۴۵ ادامه داشت.

کوالالامپور در روزهای آغازین شکل‌گیری‌اش شاهد مشکلات بسیار زیادی بود که از آن جمله می‌توان به جنگ سلانگور، بیماری‌های همه‌گیر، سیل و آتش‌سوزی اشاره کرد.

یاپ آه لوی، سومین کاپیتان چینی کوالالامپور تلاش بسیار زیادی کرد تا این شهر را به یک شهر معدنی پیشرفته تبدیل کند.

راه‌های اصلی کوالالامپور شامل امپنگ، پودو و پتالینگ که شهر را به معادن اطراف متصل می‌کرد توسط کاپیتان یاپ آه لوی با هزینه ۲۰ هزار دلار ساخته شد.

کوالالامپور در سال ۱۹۷۲ عنوان شهر را دریافت کرد و در روز اول فوریه سال ۱۹۷۴ به قلمرو فدرال تبدیل شد و به همین رو روز اول ماه فوریه در مالزی روز قلمرو فدرال بوده و سه منطقه فدرال مالزی تعطیل هستند.

از جاذبه‌های توریستی این شهر می‌توان به برج‌های دوقلو، مسجد نگارا، مسجد جامع، برج مخابراتی کوالالامپور، پارک پرندگان، پارک پروانه‌ها، آکواریوم کوالالامپور، باغ وحش کوالالامپور و غیره اشاره کرد.

Kuala-LumpurKuala_Lumpur__MalaysiaKuala-Lumpur-MalaysiaKuala-Lumpur-Malaysia_11-1024x768kl

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!