Gomantong Caves

توریست مالزی – در قلب جنگل های مه آلود Borneo در مالزی یک شکاف عظیم در یک صخره ی آهکی دیده می شود که علاقه مندان را به سمت...
توریست مالزی – در قلب جنگل های مه آلود Borneo در مالزی یک شکاف عظیم در یک صخره ی آهکی دیده می شود که علاقه مندان را به سمت زنجیره ای از غارهای تو درتو راهنمایی می کند. وارد شدن به این غارها کار هر کسی نیست.

در ورودی نمور آن میلیون ها خفاش از سقف آویزان شده در حالی که زمین و دیواره های آن از سوسک، موش و دیگر حشرات چندش آور پر شده که از مدفوع و مردار خفاش ها تغذیه می کنند. این غارها همچنین میزبان مارهایی است که از موش ها و سوسک ها تغذیه می کنند. به خاطر مدفوع خفاش ها غار بوی آمونیاک می دهد. حجم مدفوع جمع شده بر روی زمین تا حدود سه متر تخمین زده می شود. راهروهای چوبی در قسمت هایی که قابل بازدید هستند، توریست ها را بالای زمین نگه می دارد.

واقع شده در تپه ی گومانتونگ (Gomantong) در جنگلی تحت حفاظت دپارتمان جنگلبانی صباح (Sabah Forestry Department) این غارها بزرگ ترین غارهای منطقه ی صباح هستند. آنها بهتر از همه به لانه های پرندگانشان مشهور هستند که برای قرن ها جمع آوری و در سوپ لانه ی پرنده (bird nest soup) استفاده شده است.

خفاش ها بیشتر لانه هایشان را با آب دهان که در معرض هوا سخت می شود می سازند. سوپ های آماده شده از این لانه ها در آشپزی چینی بسیار خوش مزه به حساب آمده و به خاطر ارزش غذایی بالای آن برای بدن بسیار مفید ارزیابی می شود. بعضی از لانه ها مواد خارجی دیگری مثل پر یا شاخه در خود دارند که لانه های سیاه نامیده می شوند. هر دو برای مصرف خوراکی جمع آوری می شوند، ولی لانه ی خالص از قیمت بالاتری برخوردار است.

امروزه جمع آوری لانه محدود به زمان های خاصی شده تا از بهره برداری بیش از اندازه جلوگیری به عمل آید. دوبار در سال، از فوریه تا آپریل و جولای تا سپتامبر، افراد مجاز از سقف آن بالا رفته و فقط با استفاده از یک نردبان، طناب و چوب بامبو لانه ها را جمع آوری می کنند. اولین مرحله ی جمع آوری در ابتدای فصل تولید مثل قبل از این که خفاش ها تخم بگذارند اتفاق می افتد. آنها می توانند لانه ی دیگری ساخته و تخم خود را در آن قرار دهند. دومین مرحله ی جمع اوری زمانی است که تخم ها شکسته شده و خفاش های جوان لانه را ترک کرده اند.
لانه های جمع آوری شده به هنگ کنگ فرستاده می شود تا در غذا، نوشیدنی و دارو استفاده شود. در کمال تعجب آمریکا دومین وارد کننده ی این لانه هاست. یک کاسه از سوپ لانه ی پرنده می تواند تا ۱۰۰ دلار قیمت داشته باشد. یک کیلوگرم از لانه ی خالص تا ۲ هزار دلار قیمت دارد.

منبع: وب سایت توریسم مالزی

پاسخی ارسال کنید

*

*

شانزده + 14 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!