“The Fishermen”

داستان چهار برادر و یک پیشگویی وحشتناک
عنوان کتاب : “The Fishermen”

نویسنده : چیکوزیه اوبیوما

ناشر : Little Brown, 2015

تعداد صفحات : ۳۰۴ صفحه

ژانر : رمان

خلاصه داستان :

داستان این کتاب در اواسط دهه ۱۹۹۰ و در دهکده ای کوچک در نیجریه به نام Akure اتفاق می افتد.

این داستان از زبان بنجامین پسربچه نه ساله ای نقل می شود که همراه با سه برادر دیگر خود ایکینا, بوجا و اوبمبه در خانواده ای از طبقه متوسط زندگی می کنند.

در یکی از روزها  که  پدر سخت گیر خانواده برای انجام کاری به سفر میرود این برادران با استفاده از فرصت و بدون اطلاع مادر خود از مدرسه فرار میکنند تا برای ماهیگیری به رودخانه ای در آن حوالی بروند. در محل این رودخانه شوم و ممنوعه, آنها با مردی دیوانه مواجه میشوند که قدرت پیشگویی دارد. او به برادر بزرگتر ایکینا می گوید که سرنوشت شومی در انتظار اوست و در آینده به دست “the fisherman” ( یکی از برادران خود) کشته خواهد شد و با این اتفاق ساده,  داستان پیچیده وعجیب وغریب کتاب شکل میگیرد.

ایکینا بعد از این ماجرا دچار جدالی درونی بین ترس از حقیقت این پیشگویی و عشق و علاقه نسبت به برادران خود می شود. او از غذا خوردن دست می کشد و از همه کناره گیری می کند به حدی که بیمار میشود. با وجود اینکه برادرانش مدام به او اطمینان می دهند که هیچگاه به او آسیبی نخواهد رسید, به تدریج ریشه های سوء ظن در وجود ایکینا رشد می کند و کم کم  تمام  خانواده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد…

“چیکوزیه اوبیوما”  از نویسندگان نوظهور درعرصه ادبیات مدرن آفریقاست که جسارت و مهارت استادانه داستان سرایی اش, خوانندگان این کتاب را تحت تاثیر قرار داده است.

اگرچه داستان “ماهیگیران” به ظاهر در دهکده ی کوچک Akure اتفاق می افتد اما ماجرای آن جذابیتی جهانی دارد. نویسنده در واقع  با روایت سرنوشت یک خانواده, داستان آفریقا را با تمام تناقضات اقتصادی، سیاسی، مذهبی و زیبایی های فرهنگی آنرا تعریف می کند.

کتاب ” The Fishermen” در لیست نامزدهای امسال برای دریافت جایزه Man Booker Prize قرار دارد.

the-fishermen-chigozie-obioma

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!