برج حج و زیارت (Tabung Haji)

یکی از برج های بلند شهر کوالالامپور با معماری خاص و شکل متمایزآن, برج حاجی یا ساختمان حج و زیارت مالزی است که در حاشیه خیابان تون رازک و در نزدیکی Ampang Park قرار گرفته است.
توریست مالزی – یکی از برج های بلند شهر کوالالامپور با معماری خاص و شکل متمایزآن, برج حاجی یا ساختمان حج و زیارت مالزی است که در حاشیه خیابان تون رازک و در نزدیکی Ampang Park قرار گرفته است.

این برج اداری مرتفع دفتر مرکزی هیئت مدیره صندوق پس انداز حج و زیارت است که تسهیلات سفر زیارتی مکه را از طریق سرمایه گذاری در اختیار متقاضیان قرار می دهد. این صندوق پس انداز درسال ۱۹۶۲ با هدف کمک به اقتصاد قشر روستایی مالزی در انجام فریضه دینی حج آغاز به کار نمود و تا کنون یکی موفق ترین شرکت های تعاونی در این زمینه بوده است.

اصول بنیادی این موسسه توسط استاد اقتصاد دان معروف Ungku Aziz, که بعدا به سمت معاونت دانشگاه مالایا (UM) درآمد, طراحی و پایه گذاری شده است و این موسسه با بهره گیری از این اصول تاکنون به پیشرفتی فراتر از تصور دست یافته است.

ساختمان این برج توسط آرشیتکت مشهور مالایی Hijjas Kasturi طراحی شده است و در زمان ساخته شدن آن در سال ۱۹۸۴ نه تنها به عنوان یکی از بلندترین برج های شهر کوالالامپور بلکه به عنوان یکی از بلندترین عمارت های شاخص اسلامی جهان بشمار می رفت. طرح طبقه همکف و بالای این برج دایره ای شکل است که توسط پنج ستون عظیم و سراسری حمایت می شوند.

در هریک از این ستون ها یک سیستم تهویه هوا تعبیه شده است که هرکدام حدود یک پنجم مساحت هر طبقه را می توانند سرویس دهی کنند. در محوطه جلوی این برج، یک مسجد با گنبد مخروطی شکل و مناره آبی رنگ خود نمایی می کند که هر هفته در آن نماز جمعه برگزار می گردد.

tabung hajitabung haji 13tabung haji2

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

9 + چهار =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!