بنای یادبود ملی  (National Monument)

این نماد ملی که - در نزدیکی ساختمان مجلس کوالالامپور قرار دارد - مجسمه ای است برای بزرگداشت تمام کسانی که راه آزادی مالزی بخصوص در دوران جنگ و اشغال ژاپنی ها در طول جنگ جهانی دوم , جان خود را از دست داده ند.
توریست مالزی – این نماد ملی که در نزدیکی ساختمان مجلس کوالالامپور قرار دارد، مجسمه ای است برای بزرگداشت تمام کسانی که در راه آزادی مالزی بخصوص در دوران جنگ و اشغال ژاپنی ها در طول جنگ جهانی دوم، جان خود را از دست داده اند.

این بنا بلندترین مجسمه برنزی جهان به سبک FreeStanding می باشد بدین معنا که شامل مجموعه ای از پیکرهای تراشیده شده مستقل از هم بروی یک پایه قرار دارند.

هرساله  در روز۳۱ جولای که روز بزرگداشت جنگجویان و دلاوران در مالزی نامگذاری شده است پادشاه، نخست وزیر و سران ارتش و پلیس دراین مکان گرد هم آمده و به نشان احترام حلقه های گل در پای این مجسمه قرارمی دهند.

ایده ساخت بنای یاد بود توسط اولین نخست وزیر مالزی تونکو عبدالرحمن مطرح شد. او در سفری که در سال ۱۹۶۰ به آمریکا داشت تحت تاثیر بنای یاد بود جنگ تفنگداران دریایی قرار گرفت و جهت سفارش طراحی مجسمه یادبود ملی، خود شخصا با سازنده این مجسمه ملاقات کرد.

بنای یاد بود ملی در فوریه ۱۹۶۶ پرده برداری شده و به تمامی ۱۱هزار نفری که جان خود را در جنگ ۱۲ ساله مالزی از دست داده بودند اهدا شد. این مجسمه در آگوست  ۱۹۷۵ بعلت انفجار ناشی از یک عملیات تروریستی بشدت آسیب دید و پس از ترمیم و بازسازی دوباره در سال ۱۹۷۷ بازگشایی شد.

طراحی بنا

سفارش ساخت این بنا در سال ۱۹۶۳ داده شد و ساخت آن در سال ۱۹۶۶ به پایان رسید. این مجسمه بطول ۱۵متر و از جنس برنز می باشد که توسط مجسمه ساز استرالیایی فلیکس دو ولدون (Felix De Weldon) طراحی شده است. ولدون پیش از این طراحی مجسمه یاد بود جنگ تفنگداران دریایی در ویرجینیای آمریکا را انجام داده بود.

این مجسمه گروهی از سربازان را به تصویر می کشد که دو نفر آنها به زمین افتاده ویکی از آنان پرچم ملی مالزی را در هوا برافراشته است. هرکدام از سربازان این مجسمه  نشان دهنده عناصری همچون رهبری، رنج، اتحاد، مقاومت، قدرت، شجاعت و ازخودگذشتگی هستند. سنگ پایه ای که سربازان بروی آن قرار دارند از شهری ساحلی در جنوب شرقی سوئد آورده شده است.

بروی پایه گرانیتی این بنا نشان دولتی مالزی حکاکی شده و در پهلو های آن به زبان انگلیسی و مالایی اینگونه نوشته شده است:

“تقدیم به تمام جنگجویان قهرمان راه صلح و آزادی


رحمت خداوند بر آنان باد “


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

national monument03national monument

پاسخی ارسال کنید

*

*

20 + 10 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!