دوریان (Durian) و ترکیبات سمی بالقوه همراه با الکل

توریست مالزی-  دوریان به عنوان “شاه میوه” توسط مردم محلی  یاد می شود. در نگاه اول پوسته ضخیم و سبزرنگ و بوی نامطبوع این میوه، این سوال را در...
توریست مالزی-  دوریان به عنوان “شاه میوه” توسط مردم محلی  یاد می شود. در نگاه اول پوسته ضخیم و سبزرنگ و بوی نامطبوع این میوه، این سوال را در ذهن هر بیننده ای ایجاد می کند که چه طور دوریان به عنوان شاه میوه انتخاب شده است.

طعم شیرین و آبدار این میوه استوایی در کنار بوی نامطبوع و قوی دوریان، یک تضاد نادر دوست داشتنی پدید آورده است. میوه رسیده دوریان با رنگ طلایی و زرد و گوشت آبدار و خامه ای اش طرفداران بسیاری شامل توریست ها و مردم محلی دارد.

اگرچه حمل این میوه در بسیاری از موارد مانند هتل و یا قطار و هواپیما به دلیل رایحه نه چندان خوشایندش ممنوع است، اما شما در هر کوچه و خیابان و یا حتی در فروشگاه ها می توانید این میوه نه چندان ارزان را پیدا کنید.

خارگیل یا دوریان خام دارای ۶۵٪ آب، ۲۷٪ کربوهیدرات (شامل ۴٪ فیبر غذایی)، ۵٪ چربی و ۱٪ پروتئین است. ۱۰۰ گرم خارگیل خام یا تازهٔ یخ‌زده ۳۳ درصد از نیاز روزانهٔ تیامین و مقدار متوسط دیگر ویتامین‌های گروه ب، ویتامین ث و منگنز (۱۵ تا ۲۰ درصد نیاز روزانه) را فراهم می‌کند.

مزایای سلامت میوه دوریان چیست؟


تمام قسمت های گیاه دوریان شامل برگ، پوسته، ریشه و میوه در طب سنتی مالزی برای درمان بسیاری از بیماری ها، از جمله تب بالا، یرقان و بیماری های پوستی استفاده شده است. مطالعات نشان داده اند که میوه دوریان ممکن است فواید سلامتی زیر را داشته باشد.

سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان می شود آنتی اکسیدان آن ممکن است رادیکال های آزاد عامل ترویج سرطان را خنثی نماید در یک مطالعه، عصاره دوریان مانع از گسترش سلول های سرطان پستان شده است.

از بیماری های قلبی جلوگیری می کند برخی از این ترکیبات در دوریان ممکن است به پایین آوردن سطح کلسترول کمک کند و سبب کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز یا سخت شدن رگها شود.

با عفونت مبارزه می کند .پوست دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است.

سبب کاهش قند خون می شود. دوریان شاخص قند خون پایین تر از سایر میوه های گرمسیری است به این معنی که ممکن است به افزایش قند خون منجر شود همچنین ممکن است از جذب گلوکز جلوگیری کند و سبب تحریک انسولین می شود.

ترکیبات سمی بالقوه همراه با الکل


مصرف دوریان همزمان با الکل می تواند باعث مشکلات شود.ترکیباتی مانند گوگرد در دوریان ممکن است مانع از شکستن الکل توسط آنزیم های خاص شود و باعث افزایش سطح الکل در خون شود. این با توجه به برخی از مطالعات می تواند به علائمی مانند تهوع، استفراغ و تپش قلب منجر شود. از خوردن و نوشیدن الکل همزمان با دوریان اجتناب کنید.

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!