پودینگ برنج سیاه (Black Glutinous Rice Pudding)

این دسر در کشور های جنوب شرق آسیا Bubur Pulut Hitam نامیده میشود که bubur به معنی فرنی و Pulut Hitam به معنی برنج سیاه است.
توریست مالزی – این دسر در کشور های جنوب شرق آسیا Bubur Pulut Hitam نامیده میشود که bubur به معنی فرنی و Pulut Hitam به معنی برنج سیاه است.

برنج سیاه :
برنج سیاه گلوتن دارکه درکشورهای شرق آسیا کشت می شود بسیار پرمغذی و پرخاصیت است. میزان آنتی اکسیدان و فیبر این برنج سبوس داربیشتر از برنج قهوه ای میباشد و درهر ۱۰۰ گرم برنج سیاه ۸.۵ گرم پروتئین ۳.۵ میلیگرم آهن و ۴.۹ گرم فیبرموجود است. در آسیا از برنج سیاه به دلیل خواص آن در تهیه غذاها و دسرهای مختلف استفاده می شود.

فرنی برنج سیاه یکی از دسرهای سالم و خوشمزه ای است که بسیار راحت آماده و معمولا به عنوان صبحانه یا دسر بعد ازغذا صرف می شود. نکته مهم در تهیه این فرنی نم کردن برنج سیاه است. توصیه می شود این برنج را حداقل ۴ ساعت نم کنید تا سریعتر پخته شود. در این دستور العمل از برنج سفید نیز استفاده می شود که به غلظت و بافت دسر کمک می کند.

مواد لازم برای تهیه فرنی برای ۶- ۴ نفر :
برنج سیاه    ۱۰۰گرم
برنج سفید   ۵۰گرم
آب                یک لیتر
برگ پاندان   ۲ عدد
شکر            ۱۲۰ گرم
شیر نارگیل  ۲۵۰ml
نمک             ¼ چایخوری

– برنج ها را شسته و از شب قبل نم کرده در قابلمه ریخته، آب و برگ های گره زده پاندان را به آن اضافه می کنیم. برگ های پاندان سبب عطر خوش این دسر می شود.
– قابلمه را بروی حرارت کم قرار داده تا برنج حدود یک ساعت به آرامی پخته شود. در اواخر پخت باید مواظب باشیم که برنج به ته قابلمه نچسبد و اگر فرنی خیلی خشک به نظر می رسد مقدار کمی آب اضافه کرده تا مخلوط نرم و یک دستی ایجاد شود.
– هنگامی که برنج ها نرم شدند شکر را اضافه کرده و بعد از ۱۰ دقیقه قابلمه را از روی گاز برمی داریم.
– در قابلمه کوچک دیگری شیر نارگیل غلیظ را گرم کرده و به آن نمک اضافه کرده و به محض جوش آمدن از روی اجاق برمی داریم.
– فرنی را در ظرف مخصوص دسر ریخته و روی آن را با شیر نارگیل معطر می پوشانیم. می توان از انبه شیرین ورقه شده برای تزیین این دسر استفاده کرد.
این دسر خوشمزه آماده است و میتوانید آنر گرم یا سرد نوش جان کنید.

ویدئوی زیر مراحل پخت این دسر خوشمزه و پرخاصیت را به شما نشان میدهد :pulut hitam2Blackglutinousricepuddingpulut hitam4pulut hitam

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

11 − 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!