لانگست  (Langsat)

توریست مالزی- لانگست با پوسته نازک  زرد طلایی  که زادگاهش شبه جزیره مالزی است، میوه گرد و کوچکی است و قطرش به زحمت به دو تا پنج سانتی مترمی...
توریست مالزی- لانگست با پوسته نازک  زرد طلایی  که زادگاهش شبه جزیره مالزی است، میوه گرد و کوچکی است و قطرش به زحمت به دو تا پنج سانتی مترمی رسد.

در زیر پوست نازک بیرونی، میوه ای گوشتی و آبدارو شیرین ۵ پره ای است که دانه هایی بسیار تلخ دارد و بهتراست که مطمئن شوید به طور تصادفی آنها را گاز نمیزنید. بافت میوه کمی چسبناک است و گاها وقتی در دهان گذاشته می شود، یک لایه ژله ای نازک بر روی زبان حس می شود.

این میوه خوش طعم برای سلامتی بدن و تشکیل گلبول های قرمز خون بسیار مفید است.

 

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:


هر ۱۰۰ گرم از بخش خوراکی این گیاه حاوی ۸۶.۵ گرم آب، ۰.۸ گرم پروتئین، ۹.۵ گرم کربوهیدرات ها، ۲.۳ گرم فیبر، ۲۰ میلیگرم کلسیم، ۳۰ میلیگرم فسفر، ۱۳ IU کاروتن (ویتامین A)، ۸۹ mcg تیامین، ۱۲۴ mcg ریبوفلاوین، ۱ میلیگرم اسکوربیک اسید و ۱.۱ میلیگرم (وزن خشک) فیتین است.


میوه های این گیاه هم بصورت خام و هم بصورت شربت در بطری های مخصوص نگهداری و مصرف می شوند. چوب آن بسیار سخت، قوی، ضخیم و انعطاف پذیر بوده و در ساخت لوازم منزل از آن استفاده می کنند.


بعضی از بخش های گیاه بصورت سنتی در ساخت برخی داروها مورد استفاده قرار می گیرند. بذرهای تلخ آن بصورت مخلوط با آب برای فرو نشاندن گرما و به عنوان داروهایی برای درمان زخم استفاده می شوند. پوست آن برای درمان اسهال خونی و مالاریا کاربرد دارد. همچنین از پودر پوست آن برای درمان نیش عقرب استفاده می کنند. پوست میوه آن نیز برای درمان اسهال کاربرد دارد. در فیلیپین، پوست میوه آن را خشک کرده و می جوشانند و برای دفع پشه ها و نیز به عنوان خوشبو کننده ها از آن استفاده می کنند.

بیشترین تولیدکننده لانگست کشورهای مالزی، تایلند، فیلیپین و اندونزی هستند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

8 − 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!