مالزی بر حفظ جزایر خود در دریای جنوبی چین تاکید کرد

توریست مالزی – دولت جدید مالزی در واکنش به مانورهای اخیر نظامی در منطقه مورد منازعه دریای جنوبی چین اعلام کرد با حضور ناو جنگی در این منطقه مخالف است...
توریست مالزی – دولت جدید مالزی در واکنش به مانورهای اخیر نظامی در منطقه مورد منازعه دریای جنوبی چین اعلام کرد با حضور ناو جنگی در این منطقه مخالف است و این کشور جزایر خود را در این پهنه آبی حفظ خواهد کرد.

به گزارش ایرنا ، «ماهاتیر محمد» نخست وزیر جدید مالزی در گفت و گو با روزنامه منطقه ای ‘اس سی ام پی’ افزود: مالزی علاقه ای به اشغال جزایر دیگر ندارد. چین ادعا می کند که دریای جنوبی چین متعلق به آنهاست، ولی آن جزایر از زمان قدیم متعلق به مالزی بوده است. ما امیدواریم بر آن جزایر تسلط داشته باشیم زیرا برای مقابله با دزدان دریایی و حفظ امنیت مرزهای آبی مالزی حیاتی هستند.
چین ادعا می کند اکثر دریای جنوبی چین، محلی که ارزش تجارت دریایی سالانه آن سه میلیارد دلار است، به این کشور تعلق دارد، اما برونئی، مالزی، تایوان، ویتنام و فیلیپین نیز بخشی هایی از این دریا را متعلق به خود می دانند. همین موضوع سبب ایجاد مسائل اختلافی میان پکن و پنج کشور حوزه جنوب شرق آسیا در این منطقه شده است. ماه گذشته نیروی هوایی چین هنگام مانور نظامی این جزایر را بمباران کرد.
ماهاتیر محمد گفت که اقدام درست این است که کشتی های کوچک در منطقه گشت بزنند و این کشتی ها بهتر از ناو جنگی هستند. حضور کشتی های کوچک بدین معنی است که جلوی دزدان دریایی را بگیرند نه اینکه جنگ کنند.  اگر ناو جنگی زیادی در آن منطقه باشد باعث تنش بیشتری خواهد شد. زیرا اگر کسی اشتباهی کند جنگ شروع خواهد شد و ما مخالف آن هستیم.
ماهاتیر در پاسخ به این سئوال که که نیروهای چه کشوری در آن منطقه باید گشت بزنند؟ گفت: کشورهای آسه آن بهترین انتخاب برای این کار هستند. اتحادیه جنوب شرق آسیا ‘آسه آن’ شامل مالزی، اندونزی، فیلیپین، برونئی، ویتنام، تایلند، سنگاپور،کامبوج، لائوس و میانمار هستند.پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست + 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!