مالزی در سال ۲۰۱۶

مالزی روز نخست ماه ژانویه سال 2016 میلادی را در حالی با کاهش بهای بنزین آغاز کرد که نوسانات جهانی بهای نفت در کنار مولفه های اقتصادی دیگر، عرصه سیاسی این کشور را تا مرز آشوب پیش برد و در روزهای پایانی سال معمار مالزی نوین از شروع بحران اقتصادی در این کشور خبر داد.
توریست مالزی – مالزی روز نخست ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی را در حالی با کاهش بهای بنزین آغاز کرد که نوسانات جهانی بهای نفت در کنار مولفه های اقتصادی دیگر، عرصه سیاسی این کشور را تا مرز آشوب پیش برد و در روزهای پایانی سال معمار مالزی نوین از شروع بحران اقتصادی در این کشور خبر داد.

علاوه بر مسائل اقتصادی، در نخستین ماه سال ۲۰۱۶ میلادی هلاکت دو مالزیایی عامل بمب گذاری انتحاری در سوریه و عراق، باعث اظهار تعجب ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی شد. اقدامی که از همان آغاز می توانست نشان دهنده یک سال پرتنش برای مقامات امنیتی مالزی باشد.

نشانه های این سال پرتنش، با انفجاری در جاکارتا پایتخت اندونزی، بیش از پیش باعث تمرکز نیروهای امنیتی مالزی بر فعالیت های تروریستی شد، به گونه ای که در همان ماه ژانویه، پلیس یک مالزیایی را که قصد داشت حملات انتحاری مشابه جاکارتا انجام دهد، دستگیر کرد.

ادامه فعالیت های تروریستی باعث شد در سال جاری حدود ۱۲۰ نفر از متهمان به فعالیت های تروریستی در مالزی بازداشت شوند که در آخرین مورد و در آخرین روزهای سال ۲۰۱۶ میلادی هفت نفر از جمله دو دانشجوی خارجی متهم به ارتباط با داعش شدند و با این دستگیری پای دانشگاه بین المللی المدینه عربستان سعودی که شعبه مالزی آن در شهر شاه عالم فعال است، نیز به فعالیت های تروریستی باز شد.

برکنار شدن مهره درشت های عرصه سیاسی مالزی که آغاز آن از اواسط سال ۲۰۱۵ با برکناری ‘محی الدین یاسین’ معاون نخست وزیر شروع شد، در سال ۲۰۱۶ نیز با برکناری ‘موخریز ماهاتیر’ از پست سروزیری ایالت کداح آغاز شد و در ماه مارس نیز ‘ماهاتیر محمد’ پیر عرصه سیاسی مالزی از پست مشاوری شرکت ملی نفت مالزی (پتروناس) کنار گذاشته شد و ‘احمد بداوی’ این سمت را در اختیار گرفت. ماهاتیر محمد همچنین از ریاست شرکت ملی خودرو سازی پروتون استعفا کرد.

ماهاتیر محمد که پست های خود را یکی از پس دیگر به دلیل مخالفت با سیاست های اقتصادی ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر از دست داده بود، در ماه آوریل در اعتراضاتی که علیه نجیب برگزار شد، شرکت کرد.

مخالفت ماهاتیر محمد با ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی تا حدی افزایش یافت که وی بعد از ۱۸ سال در ماه سپتامبر با ‘انور ابراهیم’ رهبر مخالفان دولت مالزی دیدار کرد و دو روز پس از این دیدار حزب بومیان متحد مالزی به رهبری ماهاتیر محمد شکل گرفت تا در مقابله با ائتلاف حاکم (باریسان نشنال) قدرت نمایی کند.

وی همچنین به همراه ‘موخریز ماهاتیر’ پسر خود که پست سروزیری ایالت کداح را از دست داده بود، در تظاهرات ضد دولتی ماه نوامبر شرکت کرد تا پرونده مبارزات خود علیه نخست وزیر این کشور را تکمیل نماید.

در عرصه بین الملل مالزی نیز تحولاتی در سال ۲۰۱۶ روی داد. سفر نجیب ‘تون رزاق’ به آمریکا به منظور شرکت در نشست ویژه سران ‘آ.سه.آن – آمریکا’، ‘، سفر به آلمان و دیدار با ‘آنگلا مرکل’ صدر اعظم این کشور در برلین، سفر به چین و سفر نخست وزیر مالزی به عربستان سعودی از مهمترین دیدارهای وی در این سال بود.

سران کشورهای مختلف دیگر از جمله ‘عبدالله یامین عبدالگویام’ رئیس جمهوری مالدیو، ‘پترو پروشنکو’ رئیس جمهوری اوکراین و ‘رودریگو دوترته’ رئیس جمهور فیلیپین به مالزی از جمله اصلی ترین دیدارهای عرصه سیاست خارجی مالزی در سال ۲۰۱۶ محسوب می شود.

سفر دو روزه دکتر ‘حسن روحانی’ رئیس جمهوری الامی ایران به مالزی و دیدار وی با ‘نجیب تون رزاق’ از دیگر رویدادهای مهم عرصه سیاسی مالزی بود که باعث تحرک بیشتری در روابط دو کشور شد، به گونه ای که در روزهای پایانی امسال کابینه دولت مالزی چراغ سبز خود را به منظور توافق تجارت آزاد با ایران نشان داد تا از ظرفیت های بازاری ایران به نفع خود استفاده کند.

در عرصه سیاست خارجی مالزی، موضع گیری هفته های گذشته مالزی در قبال مسئله کشتار مسلمانان روهینگیا و حضور ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی در اعتراضات ضد میانماری که پس از آن احضار سفرای دو کشور توسط وزارت امور خارجه دو طرف را بدنبال داشت از حوادث هفته های پایانی سال جاری در مالزی بود.

در عرصه اقتصادی نیز که مالزی سال نسبتا دشواری را پشت سرگذاشت، ‘نجیب تون رزاق’ همچنان بار سنگین پرونده فساد مالی مرتبط با ‘شرکت توسعه مالزی واحد’ را بر دوش کشید و تضعیف موقعیت پول ملی این کشور در قبال سایر ارزهای خارجی باعث شد ‘رینگیت’ به عنوان بدترین ارز آسیا شناخته شود.

این عملکرد، فرصت های سرمایه گذاری مستقیم در مالزی را با تهدیداتی مواجه کرد و در کنار عواملی دیگر از جمله افزایش نرخ بهره در آمریکا، بلاتکیلف ماندن توافق تجاری دو سوی اقیانوس آرام و نامشخص بودن سیاست های اقتصادی آمریکا در دولت جدید این کشور باعث شد مالزی در شرایط ناآرام و متزلزل اقتصادی به استقبال سال ۲۰۱۷ برود.

منبع: ایرنا

پاسخی ارسال کنید

*

*

هفت + 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!