مرکزحفظ میراث مالزی (Badan Warisan Malaysia)

'بدن واریسان' یک سازمان غیر دولتی و داوطلبانه است که در سال 1983 با هدف حفاظت از بنایای تاریخی و میراث معماری مالزی شکل گرفته است.
‘بدن واریسان’ یک سازمان غیر دولتی و داوطلبانه است که در سال ۱۹۸۳ با هدف حفاظت از بنایای تاریخی و میراث معماری مالزی شکل گرفته است. این سازمان نقشی اساسی در حفظ و نگهداری آثار برجسته تاریخی در سرتاسر مالزی ایفا می کند که از میان آنها میتوان به بنای روما کوتا در استان کداه, بنای راجا عبدالله در کلنگ و بازار مرکزی کوالالامپور اشاره نمود.
دبیرخانه این سازمان که مرکز حفظ میراث نامیده میشود در یک خانه ییلاقی تاریخی درخیابان Stonor واقع شده است که قدمت آن به نود سال میرسد. این عمارت که به دوران استعماری مالزی تعلق دارد در سال ۱۹۹۵ مرمت شده است و از آن زمان به عنوان محلی برای برگزاری نمایشگاه ها, سمینارها و سخنرانی های ماهیانه مرکز حفظ میراث مالزی استفاده میشود.
این مجموعه فرهنگی دارای یک گالری نمایش آثار هنری, باغ گیاهان بومی مالزی, فروشگاه عتیقه جات وصنایع دستی و یک موزه دیدنی است که کلکسیونی از زیباترین سنگ های یشم مالزی را به نمایش می گذارد.
یکی دیگر از بخش های جذاب واقع در این مجموعه, بنایی قدیمی و بازسازی شده به نام خانه رئیس ابوثمان است که خود داستانی بسیار شگفت انگیز دارد.

خانه رئیس ابو ثمان Rumah Penghulu Abu Seman

abu seman

خانه رئیس ابو ثمان یک خانه چوبی قدیمی است که با دقت زیاد بازسازی شده است و بازدیدکنندگان را به سفری درطول زمان و به گذشته ای دور می برد تا آنها را با شیوه سنتی زندگی مالایی در یک قرن پیش آشنا نماید.

این خانه که بین سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۰ ساخته شده است زمانی محل زندگی کدخدای روستای کوچک ‘سونگای کچیل’ در ایالت کداه بوده است. پس از مرگ ابو ثمان پسرش ابراهیم جانشین مقام پدر و همچنین مالک خانه او میشود. از آنجایی که ابراهیم جانشینی نداشت این خانه پس از فوتش تا مدت ها خالی می ماند تا سرانجام سازمان حفظ میراث آنرا خریداری می نماید.
در سال ۱۹۹۶ اجزای خانه رئیس ابوثمان با توجه و دقت فراوان ازهم جدا میشود و از مکان اصلی آن در استان کداه به مجموعه سازمان حفظ میراث در شهر کوالالامپور منتقل می شود تا نمایانگر بخشی از تلاش های مداوم این سازمان در حفاظت از میراث معماری این کشور باشد.
در و دیوار این خانه چوبی به رنگ سیاه و پوشیده از نقش و نگارها و کنده کاریهای شگف انگیزیست که سبک معماری اصیل و قدیمی مالایی را به تصویر می کشد. یکی از ویژگی های برجسته این بنا پایه های بلندی است که آنرا بالاتر از سطح زمین قرار می دهد. فضای داخل خانه به زیبایی با لوازم و آثار باستانی بجا مانده از اوایل قرن بیستم تزیین شده است و بخوبی نمایانگر سبک و سیاق زندگی سنتی مالایی در یک قرن پیش می باشد.

برای آشنایی بیشتر با تاریخچه خانه رئیس ابو ثمان, مرکزحفظ میراث تورهای ویژه ای راهمراه با یک راهنمای محلی تدارک دیده است که در روزهای دوشنبه تا شنبه از ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعدازظهر برگزارمیگردد و اطلاعات ارزشمندی را در مورد این بنای قدیمی در اختیار بازدیدکنندگان مختلف قرار می دهد.

آدرس وب سایت : http://www.badanwarisan.org.my
آدرس : ۲Jalan Stonor, Kuala Lumpur,50450
ساعات کاری : دوشنبه تا شنبه از ۱۱ صبح تا ۴ بعدازظهر

1200px-rumah-penghulu-abubadan-warisan-02

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

هجده − هجده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!