مسجد زهیر، شهر الورستار، ایالت کداح

توریست مالزی – اگر در مسیر مجمع الجزایر لنکاوی هستید حتما مدتی را توقف کنید و از مسجد زهیر که یکی از مهمترین ساختمان های تاریخی شهر است دیدن...
توریست مالزی – اگر در مسیر مجمع الجزایر لنکاوی هستید حتما مدتی را توقف کنید و از مسجد زهیر که یکی از مهمترین ساختمان های تاریخی شهر است دیدن کنید.

گنبدها و مناره های این مسجد آنقدر جذاب هستند که باعث شده این بنا در لیست ۱۰ مسجد زیبای جهان قرار بگیرد. از مساجد قدیمی است که ساخت آن به سال ۱۹۱۲ برمی گردد و پیشینه ای منحصربفرد دارد. ساخت مسجد زهیر مرهون تلاش های سلطان است.

مسجد ظهیر کداح مالزی در سال ۱۹۱۲ توسط تونکو محمود، پسر سلطان تاج‌الدین مکرم ‌شاه ساخته شد. این مسجد آرامگاه جنگجویان کداه که در طول دفاع از این شهر در برابر سیام در سال ۱۸۱۲ کشته شدند،است. معماری این مسجد از معماری مسجد عزیزی در شهر لانگکات در شمال سوماترای اندونزی الهام گرفته شده است.

این مسجد با پنج مناره بزرگ ساخته شد که نشانه‌ای از پنج اصل اعتقادی مسلمانان است. همچنین بنای ساختمان این مسجد دارای یک گنبد اصلی و ۵ گنبد کوچکتر است که معرف اصول دین اسلام می باشد.از طرفی معماری زیبای مراکشی مسجد زهیر بسیار شبیه به مسجد لانکانت (Langkat) در سوماترای شمالی است و این مسجد یکی از قدیمی ترین مساجد مالزی است که گردشگران هر ساله بعنوان یکی از دیدنی های مالزی از این مکان دیدن می کنند.

۲۶۱ ستون در مسجد زهیر وجود دارد، هرچند این منطقه تنها ۲۴۱ فوت مربع است.

پنج گنبد که ساختار را به آن تزئین می کنند، که گنبد اصلی آن دارای ارتفاع ۴۵ فوت در شعاع ۳۰ فوت است.

چهار گنبد اطراف دارای شعاع ۱۶ فوت و ۱۵ فوت ارتفاع هستند.

طرح های مالزی، هند و خاورمیانه بر ساختار آن تاثیر زیادی گذاشت.

یکی از مشهورترین نشانه های معماری Kedah و نمونه ای زیبا از معماری مالایی-اسلامی است.

این مسجد واقع در مرکز الور استار، مسجد اصلی برای مسلمانان محلی و محل برگزاری رقابت خواندن قرآن سالانه است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو + هشت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!