مسجد ۱۰۳ ساله «عبودیه» با سبک معماری «مغولی-گوتیک»

توریست مالزی – مسجد «عبودیه» واقع در شهر «کوالا کانگسار» در ایالت «پراک» مالزی یکی از زیباترین مساجد این کشور است. این در حالی است که طراحی این مسجد...
توریست مالزی – مسجد «عبودیه» واقع در شهر «کوالا کانگسار» در ایالت «پراک» مالزی یکی از زیباترین مساجد این کشور است. این در حالی است که طراحی این مسجد را یک غیرمسلمان بریتانیایی بر عهده داشته است.

«آرتور بنیسون هوباک»،معمار دولتی بود که مسئولیت ساخت ایستگاه های راه آهن «ایپو» و بسیاری دیگر از بناهای چشمگیر و خاص در مالزی را نیز بر عهده داشت. سبک معماری این مسجد «مغولی-گوتیک» است و در آن از عناصر یافت شده در مساجد مغول ساخته شده در اطراف هند استفاده شده است.

مسجد عبودیه در سال های ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۷ میلادی ساخته شد. نمازخانه اصلی این مسجد به شکل هشت ضلعی ساخته شده است که بسیار کوچک و عرض آن حدود ۱۸ متر است. مانند دیگر مساجد هیچ مبلمانی در مسجد عبودیه وجود ندارد و فقط یک صفحه چوبی حک شده دیده می شود که بخش زنان و منبر را از هم جدا می کند.

محراب فرو رفته (محلی که قبله یا جهت نماز را تعیین می کند) با سنگ مرمر قرمز ایتالیایی که دارای طرح طبیعی است، پوشانده شده است. یک فرش ایرانی و یک لوستر که از سقف آویزان شده است ،زینت بخش فضای داخلی مسجد هستند.

در سال ۱۹۹۳ متولیان مسجد به این فکر افتادند که فضای آن برای اهداف امروزی بسیار کوچک است بنابراین ایوان ها برای پذیرایی از نمازگزاران بیشتر به ساختار مسجد اضافه شد. کف مسجد نیز با مرمرهای قرمز، سیاه و سفید که مکمل طرح اصلی هستند،پوشانده شده است.

در کنار مسجد عبودیه مقبره سلطنتی قرار دارد که سلاطین و اعضای خانواده پراک در آنجا دفن شده اند. این مقبره ها نیز به سبک مشابه مسجد عبودیه ساخته شده اند.

غیرمسلمانان هم می توانند به شرط داشتن لباس مناسب و خارج از اوقات نماز از مسجد بازدید کنند. متولیان مسجد عبودیه اعلام کرده اند که هر روز از ورود بازدیدکنندگان غیرمسلمان به این مسجد استقبال می کنند.

   

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 + چهارده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!