چمپداک (Cempedak)

توریست مالزی- میوه چمپداک یا سمپداک، به لحاظ ظاهری بسیار شبیه جک فروت و دوریان، بدون پوسته سخت و خاردار آن است. درخت سمپداک معمولا تا ۲۰ متر ارتفاع...
توریست مالزی- میوه چمپداک یا سمپداک، به لحاظ ظاهری بسیار شبیه جک فروت و دوریان، بدون پوسته سخت و خاردار آن است. درخت سمپداک معمولا تا ۲۰ متر ارتفاع دارد و خود میوه بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر ارتفاع و ۲۰-۳۵  سانتی متر قطر دارد. چمپداک گونه‌ای درخت و میوه از تیرهٔ توتان و بومی آسیای جنوبی شرقی است. مالزی، برونئی و اندونزی از مراکز این میوه هستند. میوه این درخت خوش طعم، شیرین و خامه ای است.

هنگامی که پوست بیرونی شکسته می شود، میوه نارنجی طلایی را می توان یافت که به صورت خام یا پخته مصرف می شود. مردم محلی معمولا میوه سمپداک را در مخلوطی از آرد، سرخ می کنند و در کنار چای عصرانه میل می کنند. هسته این میوه را هم بو می دهند و به عنوان میان وعده مصرف می کنند.

گوشتینه شیرین و آبداری دور دانه‌های میوه (که مثل بادام زمینی هستند) و لایه محکمی بین پوست و هسته (که خوردنی نیست) موجود است. پوست بیرونی میوه تا اندازه‌ای چسبناک است. این میوه غنی از بتاکاروتن است. عطر و طعم آن شیرین و مابین طعم دوریان و انبه است.

دانه های آن را می توان سرخ کرد ، جوشانده یا کباب کرد، سپس پوست آن را جدا کرد و با نمک خورد. طعم دانه ها شبیه شاه بلوط های آبی است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو × 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!