کدون دونگ؛ نوبرانه‌ای به وقت مالزی

"کدون دونگ" میوه‌ای استوایی است که می‌تواند تا حدودی جای نوبرانه‌های وطنی را پرکند.
توریست مالزی – شاید آنقدر که در ایران فصل به فصل میوه‌های نوبرانه رونق دارند در دیگر کشورها چون مالزی نوبرانه‌ها جایی در فرهنگ خوراکی نداشته باشند. بهار که می‌شود همراه با شکوفه‌های بهاری چغاله‌بادام و به دنبال آن گوجه سبزهای ترش از راه می‌رسند و بخشی از دل‌خوشی‌های وطنی را تشکیل می‌دهند. اما ماجرا وقتی دور از وطن باشی آن هم در منطقه‌ای که هیچ نشانی از آن میوه‌های وطنی نباشد، فرق می‌کند.

“کدون دونگ” (KEDONDONG) میوه‌ای است سبز رنگ، ترد و ترش مزه که استفاده از آن تازه یا به صورت ترشی در مالزی و اندونزی رواج دارد. این میوه با طعم ترکیبی خود می‌تواند جایگزین خوبی برای چغاله بادام و گوجه سبز باشد و حتا ترشی آن نیز به عنوان یک خوردنی مطبوع با ذائقه ایرانی هماهنگی دارد.

درخت این میوه استوایی با نام علمی Spondalis dulcisکه به Ambarella نیز معروف است از کشورهای تایلند، ویتنام، سنگاپور، میانمار، اندونزی، مالزی و کامبوج گرفته تا کاستاریکا، جامائیکا، ونزوئلا و برزیل با نام‌های گوناگون یافت می‌شود و میوه آن به صورت خوشه‌ای رشد می‌کند.

کدون دونگ که شکل ظاهری آن شباهتی به انبه دارد اما از آن کوچک‌تر است، سرشار از ویتامین A و کلسیم است وبه تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. این میوه تقریبا در تمام سال در دسترس است هرچند که در ماه‌های فوریه و سپتامبر بیشتر یافت می‌شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

14 + چهارده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!