ارزشمندترین هواپیمای جهان متعلق به سلطان بروئنی است

توریست مالزی – گرانترین هواپیمای خصوصی جهان با قیمت نیم میلیارد دلار متعلق به پادشاه بروئنی است. اما این هواپیما چه ویژگی‌های خاصی دارد؟ به گزارش گجت نیوز، سلطان...
توریست مالزی – گرانترین هواپیمای خصوصی جهان با قیمت نیم میلیارد دلار متعلق به پادشاه بروئنی است. اما این هواپیما چه ویژگی‌های خاصی دارد؟

به گزارش گجت نیوز، سلطان بروئنی یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های زمانه ما محسوب می‌شود که زمانی تا اوایل دهه ۸۰ میلادی لقب ثروتمندترین مرد جهان را داشت و در نوع خود از عجیب‌ترین افراد یک درصدی جهان به شمار می‌رود. عجیب بودن او شاید با این واقعیت دوچندان شود که او به عنوان یکی از آخرین پادشاهان مطلقه در سراسر جهان، پس از ملکه الیزابت دوم، دومین سلطنت طولانی مدت جهان را دارد و در عین حال مالک گرانترین هواپیمای خصوصی جهان با قیمتی بیش از نیم میلیارد دلار نیز محسوب می‌شود.

اعتقاد بر این است که سلطان بروئنی چیزی بین ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دلار ثروت داشته باشد و او بخش زیادی از این پول حاصل از فروش نفت خام را صرف تجملاتی عمدتا از نوع موتوری کرده است. سلطان بروئنی ضمن اینکه مالک بزرگترین مجموعه خودروهای خصوصی جهان مشتمل بر ۷۰۰۰ مدل خودرو است، بزرگترین مجموعه رولزرویس در جهان و گرانترین خودروی سلطنتی جهان که اتفاقا یک رولزرویس مدل Silver Spur II است و با طلای ۲۴ عیار تزئین شده را هم در اختیار دارد.

او همچنین صاحب بزرگترین ناوگان کامل جمبوجت‌های پهن‌پیکر و گرانترین جت خصوصی جهان و در عین حال بزرگترین اقامتگاه خانوادگی جهان است. تقریبا هرچیزی که به سلطان مربوط باشد نوعی رکورد شکنی است حتی نام واقعی او که می‌تواند نامزد طولانی ترین نام در دنیا باشد: کباواه دولی یانگ ماها مولیا پاکودا سِری باگیندا سلطان حاجی حسنال بولکیه معزالدین و الدوله بنی المرهوم سلطان حاجی عمر علی سیف‌الدین، سعدالخیری و الدین سطان دان یانگ دی پرتون نگارا برونئی دارالسلام.

گرچه می‌توان به ذکر موارد مشابهی از تجمل‌دوستی سلطان اشاره کرد، اما در مجموع نتیجه نهایی این است که سراسر زندگی سلطان بروئنی، غرق در تجمل است و «کاخ شناور» بی‌تردید نمونه بارز آن محسوب می‌شود. یک بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ سفارشی که کمی بیش از این دهه پیش توسط سلطان تهیه شد و از نظر هزینه‌هایی که برای شخصی‌سازی آن شده بی‌نظیر است.

یک بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ جدید در حال حاضر چیزی حدود ۲۶۰ میلیون دلار قیمت دارد، اما بنابر گزارش‌های موثق سلطان چیزی بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار برای خرید هواپیمای خود پرداخت کرد و این جدا از ۱۲۰ میلیون دلاری است که او برای سفارشی‌کردن هواپیما مطابق میل خود، عمدتا شامل پوشاندن همه چیز هواپیما با روکش طلا، کریستال لالیک، چوب سخت، فرش‌های سفارشی و غیره هزینه کرد.

البته از آنجایی که این یک هواپیمای شخصی برای یک مقام دولتی است هیچ‌گاه جزئیات زیادی درباره آن علنی نشد اما تصاویری که از داخل هواپیما منتشر شد حاکی از این بود که هواپیمای مورد بحث واقعا شایسته نام کاخ شناور است و راحتی و تجملی باورنکردنی را برای سلطان و همراهانش به ارمغان می‌آورد. این کاخ همه چیز دارد از یک دفتر خصوصی کنترل از راه دور گرفته تا اتاق خواب اصلی با حمام اختصاصی، اتاق ناهارخوری رسمی با ظروف سفارشی و لیوان‌هایی با پایه نقره، یک اتاق کنفرانس و قسمت‌های مختلف سالن مانند.

احتمالا ماجرای خاصی درباره دیکتاتورها و دیگر حاکمان مطلق وجود دارد که ارزش خاصی حتی برای مدفوع خود قائلند و به یک کاسه توالت چینی قانع نمی‌شوند. این ماجرا درباره سلطان هم صدق می‌کند و در نتیجه حمام‌ها، دستشویی‌ها و همه وسایل آن‌ها یا از طلای جامد یا با روکشی از طلا ساخته شده است!

از آنجایی که ۷۴۷-۴۰۰ مورد بحث یک نسخه به روز شده از بوئینگ ۷۴۷ محسوب می‌شود، می‌تواند تا ۴۱۶ مسافر را در یک طرح‌بندی سه کلاسه جا دهد اما این نکته شایان ذکر است که سلطان ملک فرودگاهی مخصوص خود را دارد و هواپیمای مورد بحث هم تنها یکی از پرشمار هواپیماهای او است که در میان آن‌ها یک بوئینگ ۷۶۷-۲۰۰ و یک ایرباس ۲۰۰-A340 و حداقل دو هلیکوپتر سیکورسکی وجود دارد.

گفته شده که ۷۴۷-۴۰۰ هواپیمای مورد علاقه سلطان برای سفرهای هوایی خارج از کشور است و از آنجایی که او پروازهای بین‌المللی زیادی انجام می‌دهد، این کاخ شناور گزینه بسیار ایده‌آلی محسوب می‌شود. برد استاندارد این مدل چیزی معادل ۱۳۴۵۰ کیلومتر (۷۲۶۲ مایل دریایی) است اما به لطف بهره‌مندی از مخازن سوخت اضافی می‌تواند به سادگی تا ۱۵۰۰۰ کیلومتر (۸۱۰۰ مایل دریایی) را هم طی کند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هفده + شانزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!