ایران اماکنی را به استخراج ارز دیجیتال اختصاص می‌دهد

توریست مالزی – محمد جواد آذری جهرمی،وزیر ارتباطات اعلام کرد دولت ایران در نظر دارد مکان‌هایی را در نزدیکی نیروگاه‌های برق برای استخراج ارزهای دیجیتال تعیین کند و بخش...
توریست مالزی – محمد جواد آذری جهرمی،وزیر ارتباطات اعلام کرد دولت ایران در نظر دارد مکان‌هایی را در نزدیکی نیروگاه‌های برق برای استخراج ارزهای دیجیتال تعیین کند و بخش خصوصی نیز اجازه خواهد داشت با گرفتن پروانه قانونی، در این زمینه فعال باشد.
به گزارش بی بی سی، استخراج ارزهای دیجیتال مانند “بیت‌کوین”، نیازمند کار بی‌وقفه کامپیوترهایی است که به برق نیاز دارند و اگر قیمت برق مانند برخی کشورهای توسعه یافته، زیاد باشد، این کار ممکن است مقرون به صرفه نباشد.
اما به گفته وزیر ارتباطات ایران، ارزانی قیمت برق در ایران موجب شده بسیاری (چه در بخش خصوصی چه در بخش دولتی) به استخراج ارز روی بیاورند.
آقای آذری جهرمی گفت که گستردگی استخراج ارزهای دیجیتال در کشور به حدی است که در برخی مراکز مخابرات، بدون اطلاع مدیران دولتی، این دستگاه‌ها نصب شده‌اند. او گفت که دولت در تلاش است مقرارتی وضع کند که این کار به شکل قانونی انجام شود.
قیمت برق و کاهش قیمت بیت‌کوین موجب شد تا فعالیت‌هایی شبیه به این در کشورهای توسعه یافته مقرون به صرفه نباشد. (تصویری از یک محل استخراج ارز دیجیتال در آیسلند)
آقای آذری جهرمی توضیح نداد که آیا اماکن مخصوص در نزدیکی نیروگاه‌های برق، تنها در اختیار دولت خواهد بود یا بخش خصوصی نیز می‌تواند از این اماکن استفاده کند. علاوه بر این روشن نیست قیمت برق برای استخراج ارز دیجیتال با پروانه قانونی چقدر خواهد بود.
در حالی که ورود دستگاههای استخراج ارز به ایران ممنوع است به گفته آقای جهرمی استخراج ارزهای دیجیتال در ماه‌های اخیر در ایران افزایش یافته است.

بیت‌کوین چیست؟
اسکناس یا سکه بیت‌کوین وجود ندارد و بیت‌کوین یک روش پرداخت دیجیتال است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود. بیت‌کوین ارزی نیست که بانک مرکزی داشته باشد و نقل و انتقال‌ها با تایید در شبکه ممکن می‌شود. اعضای این شبکه می‌توانند با حل مسائل ریاضی بیت‌کوین‌های جدید استخراج کنند.
هر بیت‌کوین زنجیره‌ای دیجیتال از سوابق تراکنش دارد ( blockchain) که به صورت توزیع‌شده روی شبکه ذخیره‌سازی و به روزرسانی می‌شود. زنجیره بیت‌کوین ظرفیت اضافه شدن یک مگابایت اطلاعات در هر ۱۰ دقیقه را دارد.
اخیرا گزارش‌های منتشر شده که به دلیل ارزانی قیمت برق، چینی‌ها برای استخراج ارز دیجیتال در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند. آقای جهرمی گفت موضوع را در رسانه‌ها شنیده و از تایید یا تکذیب آن خودداری کرد: “به صورت مستند مدرکی از فعالیت چینی‌ها در ایران وجود ندارد اما من هم به صورت شفاهی این موضوع را شنیدم.” او گفت چین قبل از ایران به یکی مراکز استخراج ارز دیجیتال تبدیل شده بود اما ایران الان مکان جذاب‌تری برای این کار است.
در میان ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین معروف‌ترین است و بیش از هر ارزهای دیگر استخراج می‌شود. استخراج بیت‌کوین بویژه در سال ۲۰۱۷ در بسیاری نقاط جهان – از جمله ایران – فراگیر شد، چرا که قیمت این ارز بسیار بالا رفت. اندکی بعد که قیمت بیت‌کوین کاهش یافت و اشتیاق استخراج آن نیز تا اندازه‌ای فروکش کرد.
قیمت هر بیت‌کوین در اوج به نزدیک به ۲۰ هزار دلار بود اما در حال حاضر قیمت حدود ۱۱ هزار دلار است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هفده − چهارده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!