بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال ۲۰۲۴ کدامند؟

توریست مالزی – «واحد اطلاعات اکونومیست» ۱۷۳ شهر را در سراسر جهان بر اساس پنج عامل مهم از جمله مراقبت‌های بهداشتی، فرهنگ و محیط زیست، ثبات، زیرساخت‌ها و آموزش...
توریست مالزی – «واحد اطلاعات اکونومیست» ۱۷۳ شهر را در سراسر جهان بر اساس پنج عامل مهم از جمله مراقبت‌های بهداشتی، فرهنگ و محیط زیست، ثبات، زیرساخت‌ها و آموزش در سال ۲۰۲۴ رتبه‌بندی کرد.

به گزارش یورونیوز، وین که یکی از زیباترین شهرهای جهان برای بازدید شناخته می‌شود، می‌تواند مکانی بی نظیر برای زندگی نیز باشد. این شهر اتریشی بار دیگر در رتبه‌بندی سالانه «واحد اطلاعات اکونومیست» به عنوان قابل زندگی‌ترین شهر جهان شناخته شد. بر این اساس، وین برای سومین سال متوالی در صدر فهرست قرار گرفت وعالی‌ترین امتیازات را در چهار مورد از این پنج مورد دریافت کرد. امتیاز این شهر در حوزه فرهنگ و محیط زیست به دلیل فقدان آشکار رویدادهای ورزشی پایین‌تر بود.

پس از پایتخت اتریش، یک پایتخت دیگر اروپایی یعنی شهر کپنهاگ دانمارک جایگاه دوم خود را حفظ کرد و زوریخ سوئیس نیز از رتبه ششم به جایگاه سوم فهرست صعود کرد. ملبورن استرالیا که سال گذشته در رتبه سوم قرار داشت، چهارمین شهر خوب دنیا لقب گرفت و دو شهر کلگری کانادا به همراه ژنو سوئیس در جایگاه پنجم قرار گرفتند.

دو شهر ونکوور کانادا و سیدنی استرالیا نیز به طور مشترک در رده هفتم قرار گرفتند. اوساکای ژاپن و اوکلند نیوزیلند با قرار گرفتن در جایگاه نهم مجموعا فهرست ده‌ شهر برتر جهان را تکمیل کردند. در حالی‌که شهرهای اروپای غربی با مجموع ۳۰ شهر میانگین امتیاز ۹۲ را از ۱۰۰ امتیاز از آن خود کردند، اما این منطقه شاهد کاهش کلی در امتیازات مربوط به ثبات و امنیت بود. دلیل این کاهش امتیاز به «افزایش موارد اعتراضات» و جنایات مربوط است.

برترین شهرهای آمریکایی
در مورد برترین شهرهای ایالات متحده، هونولولو در هاوایی با کسب جایگاه ۲۳ بالاترین شهر در لیست است. شهرهای آتلانتا و جورجیا نیز با چهار پله صعود در رتبه ۲۹ قرار گرفتند. لس آنجلس در رتبه ۵۸ و نیویورک در رتبه ۷۰ قرار دارد. آمریکای شمالی بالاترین میانگین نمره را در حوزه «آموزش» به دست آورده است. با این حال، به دلیل «بحران حاد مسکن» که چندین منطقه را تحت تاثیر قرار داده است، امتیاز «زیرساخت» در کانادا نسبت به سال قبل پایین‌تر بود.

در این گزارش در مورد دسترسی به مسکن آمده است: «وضعیت به‌ویژه در استرالیا و کانادا به دلیل پایین بودن دسترسی به املاک اجاره‌ای نگران‌کننده است و قیمت‌های خرید با وجود افزایش نرخ بهره همچنان در حال افزایش است.» ونکوور در بین ده شهر برتر دنیا برای زندگی قرار دارد، اما تورنتو جایگاه نهم خود را در سال ۲۰۲۳ به جایگاه دوازدهم نزول داد. لندن پایتخت بریتانیا به عنوان چهل و پنجمین شهر قابل زندگی در جهان رتبه بندی شد.

برترین شهرهای آسیایی
در میان شهرهای آسیایی، هنگ کنگ با بیشترین صعود در امتیازات به لطف «ثبات» و «مراقبت های بهداشتی» از جایگاه ۶۱ به ۵۰ رسید. شهرهای امارات متحده عربی بیشترین افزایش امتیاز را در سال جاری داشته‌اند، به طوری که ابوظبی و دبی در این فهرست صعود کرده اند و ریاض، جده و الخبر عربستان سعودی نیز پیشرفت‌های قابل توجهی را کسب کرده اند.

در همین حال، تل آویو اسرائیل با بیشترین سقوط به دلیل جنگ اسرائیل و حماس به رتبه ۱۱۲ رسید. بارسالی باتاچاریا، معاون مدیر صنعت در اکونومیست گفت: «استانداردهای زندگی جهانی در سال گذشته اندکی افزایش یافته است، اما در مساله ثبات، همچنان خطرات بالایی وجود دارد.» تورم بالا، نرخ بهره بالا و سایر مشکلات اقتصادی منجر به بروز اعتراضات مکرر در سراسر جهان شده است.

بدترین شهرهای جهان
بر طبق این مطالعه در وضعیت هیچ‌یک از چهار شهر پایین جدول به نسبت سال ۲۰۲۳ بهبودی حاصل نشده است و دمشق در سوریه همچنان به عنوان پایین‌ترین شهر جهان در فهرست باقی مانده است و پس از آن طرابلس در لیبی، الجزیره در الجزایر و لاگوس در نیجریه قرار دارند.

باتاچاریا افزود: «از زمان انجام این تحقیق، موارد بیشتری از ناآرامی‌ و تظاهرات مدنی در سراسر جهان مانند اعتراضات دانشگاهی در ایالات متحده رخ داده است که حاکی از ادامه استرس بر زندگی است و بعید است در آینده نزدیک کاهش یابد.» شایان ذکر است که در خلاصه ۱۳ صفحه‌ای از این گزارش نامی از تهران یا شهر دیگری از ایران نیامده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

شش + دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!