دانشمندان موفق به کشف داروی رویش مجدد دندان انسان شدند

توریست مالزی – یک داروی جدید که باعث رویش مجدد دندان های انسان می‌شود، پس از یک سال آزمایش‌های بالینی، قرار است اواخر سال ۲۰۲۴ وارد فاز آزمایش روی...
توریست مالزی – یک داروی جدید که باعث رویش مجدد دندان های انسان می‌شود، پس از یک سال آزمایش‌های بالینی، قرار است اواخر سال ۲۰۲۴ وارد فاز آزمایش روی انسان شود.

به گزارش گجت نیوز، این دارو اولین بار در مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ در مجله علمی ScienceAdvances مورد توجه قرار گرفت. هدف خاص این دارو کمک به افرادی است که از آژنزی دندان رنج می‌برند، مشکلی که در آن دندان‌های دائمی به درستی رشد نمی‌کنند و در نتیجه می‌افتند یا اصلاً به درستی رشد نمی‌کنند. با این حال، در صورت موفقیت آزمایش‌های انسانی، امیدواریم بتوان از این دارو برای کمک به هر کسی که به هر دلیلی دندان‌های خود را از دست داده است، استفاده کرد.

«کاتسو تاکاهاشی»، سرپرست این تحقیق، به روزنامه ژاپنی «ماینیچی» گفت: ما می‌خواهیم برای کمک به کسانی که از ریزش یا نبود دندان رنج می‌برند، کاری را انجام دهیم. در حالی که تا به امروز هیچ درمانی برای درمان دائمی وجود نداشته است، احساس می‌کنیم که انتظارات مردم برای رشد دندان‌ها بالاست. تاکاهاشی گفت که امیدوار است داروی رویش مجدد دندان بتواند به راه‌حل سومی بدون نیاز به خرید جایگزین یا جراحی‌های تهاجمی، برای از دست دادن دندان در کنار دندان مصنوعی و ایمپلنت تبدیل شود. او می‌گوید که ایده رویش مجدد دندان، رؤیای هر دندانپزشکی است.

تاکاهاشی از زمان دانشجویی در مقطع تحصیلات تکمیلی در حال تحقیق در مورد روش‌های رشد دندان‌های انسان بوده است، اما زمانی که تیم او متوجه شد عدم وجود یک ژن خاص در موش‌ها منجر به افزایش تعداد دندان‌ها می‌شود، تحقیقات او سرعت گرفت. این ژن، پروتئینی به نام USAG-1 (ژن مرتبط با حساسیت رحمی-۱) را سنتز می‌کند که رشد دندان‌ها را محدود می‌کند. تاکاهاشی و تیمش روشی برای جلوگیری از USAG-1 از جلوگیری از رشد دندان ابداع کردند و نتایج را در مطالعه سال ۲۰۲۱ منتشر کردند.

این دانشمند می‌گوید تعداد دندان‌ها فقط با جهش یک ژن تغییر می‌کرد. اگر این را هدف تحقیقات خود قرار دهیم، باید راهی برای تغییر تعداد دندان‌های مردم وجود داشته باشد. اولین قدم پس از اتمام آزمایش‌های انسانی، درمان کودکان دو تا شش ساله‌ای است که از آنودونتیا رنج می‌برند، به این معنی که حداقل از بدو تولد چهار دندان ندارند. این کار با فرض اینکه تمام آزمایش‌های دیگر به خوبی پیش بروند، به‌طور موقت برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

19 + 17 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!