دانشگاه‌هایی که “برند” می‌شوند

در حاشیه برگزاری ششمین کنفرانس و نمایشگاه جهان اسلام در کوالالامپور گفت و گویی داریم با یکی از سخنرانان و شرکت‌کنندگان ایرانی این کنفرانس که موضوع قابل توجهی را در این نشست مطرح می‌کند.
در حاشیه برگزاری ششمین کنفرانس و نمایشگاه جهان اسلام در کوالالامپور گفت و گویی دارم با یکی از سخنرانان و شرکت‌کنندگان ایرانی این کنفرانس که موضوع قابل توجهی را در این نشست مطرح می‌کند. پیش بینی “آینده وضعیت آموزش عالی جهان” موضوعی است که دکتر شهریار شفیعی –با عنوان یکی از نمایندگان ایران در بخش کنفرانس آموزش و تحصیلات این نمایشگاه، به آن می‌پردازد.

او معتقد است در کمتر از دو دهه آینده، دیگر چیزی به نام دانشگاه با آن مفهومی که تا به حال از آن می‌شناسیم وجود نخواهد داشت و تولید علم بیشتر به صورت مردم نهاد صورت می‌پذیرد. در دانشگاه‌ها بازاریابی تحصیلی کم‌کم جای خود را به برند سازی می‌دهد و سرعت رشد دانش آنچنان بالا می‌رود که شاید دیگر فرصتی برای در انتظار ماندن برای نوشتن یک کتاب باقی نماند.

ما را دنبال کنید در این گفت و گوی خواندنی:

نمایشگاه و کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری جهان اسلام که امسال ششمین سال برگزاری خود را در شهر کوالالامپور می‌گذراند، هر سال شاهد حضور گروه‌هایی از ایران با عنوان شرکت‌کننده و سخنران است و در سه سال اخیر فعال اقتصادی برتر این این کنفرانس که با عنوان جواهر جهان اسلام معرفی می‌شود نیز از ایران انتخاب شده است. امسال “غلامعلی سلیمانی” مدیر گروه تولیدی سولیکو با محصولات “کاله” نام خود را در میان فعالان برتر اقتصادی جهان اسلام ثبت کرد و در دو سال گذشته نیز،  “یونس ژائله سعدآباد” با برند “شیرین عسل” و “اسدالله عسگر اولادی” به این گروه پیوستند.

اما عضو ثابت و سخنران فعال گروه ایرانی در این سال‌ها، “شهریار شفیعی” است که شاید بتوان گفت در حوزه  برند در ایران حرف اول را می‌زند. او که دارای مدرک دکترا در بازاریابی و برندسازی از دانشگاه رن (RENNES)‌  فرانسه است، سالهاست که از توجه به برند و برندسازی سخن می‌گوید و در این راستا “آکادمی برند” را در ایران بنیان گذارده است.

او که در چهارمین سال برگزاری کنفرانس نیز موضوع  اهمیت “برنداصفهان” را به عنوان یک عامل موثر برای توسعه روابط  تجاری، فرهنگی و گردشگری مطرح کرده، قرار است در آخرین روز ششمین نمایشگاه، از آینده‌ای که در انتظار آموزش عالی جهان است، سخن بگوید.

این مدیر گروه فن‌اوری برندسازی، معتقد است که با توجه به سرعت تحولات در جوامع و تغییرات تکنولوژی دانشگاه قادر نیست تا هم پای این تغییرات رشد کند و درک کاملی از این تغییرات داشته و آن را به کتاب و مقاله تبدیل کند. از این رو در ظرف دو دهه آینده چیزی به نام دانشگاه با مفهومی که اکنون از آن می‌شناسیم وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در این دوره تولیدات مردم نهادی مثل “ویکی پدیا” ماندگار خواهند بود، تاکید می‌کند که به زودی دوره راهبری و تسلط دانشگاه بر حوزه تفکر به سر می‌رسد و این حوزه کاملا مردمی می‌شود همانند جریانی که در حوزه خبر و رسانه پیش آمد و رسانه‌هایی که زمانی بنگاه خبرپراکنی بودند، به واسطه حضور مردم به یکی از جریان‌های خبری تبدیل شده‌اند. در این زمینه تولید دانش دیگر به شکل گذشته توسط استاد صورت نمی‌گیرد بلکه برعکس این دانشجو است که بیشتر از استاد خود دانش تولید می‌کند.

“شفیعی” با بیان اینکه توان علمی و سرعت رشد دانش به حدی بالا رفته که گفته می‌شود امروزه به ۱۳ ماه رسیده می‌افزاید: “این یعنی اینکه اگر فردی به طور کامل به تمام دانش حوزه خود مسلط باشد در عرض ۳ سال این دانش به ۱۵ درصد می‌رسد و درواقع منقضی می‌شود. گفته می‌شود که این سرعت در حوزه پزشکی ۱۸ ماه است که تا پنج سال آینده به زیر ۳ ماه می‌رسد و این مساله در تمام حوزه‌ها در سراسر دنیا بروز می‌کند.”

وی تاکید دارد که در آینده آموزش عالی، توجه به کتاب بیشتر حالت دل بستگی دارد و دیگر فرصتی برای نوشتن یک کتاب به این صورتی که اکنون هست، وجود ندارد و هرچند که این رشد فیزیکی ادامه خواهد داشت اما رشد اصلی در حوزه فراگیری الکترونیکی _ E Learning  _  صورت می‌گیرد و آموزش با پدیده‌ای با نام  MOOC (Massive Open Online Course) روبرو می‌شود.

این کارشناس حوزه برند “ناکارآمدی خروجی نظام تحصیلی” را یکی از بزرگترین چالش‌های نظام آموزشی عالی در جهان می‌داند و آن را عاملی برای افت توجه به تحصیل و آموزش به خصوص در ایران بر می‌شمرد. وی تاکید دارد که درواقع با از دست رفتن کارآمدی نظام آمورشی این مساله بیشتر به یک پرستیژ تبدیل می‌شود تا واقعیت.

وی همچنین اشاره دارد که اکنون بزرگترین دغدغه دانشگاه‌ها برند شدن است و این امر به تدریج جایگزین بازاریابی می‌شود تا دانشگاه‌ها بتوانند از طریق برندشان دانشجو جذب کنند.

“شفیعی” تاکید دارد:”تمام این تحولات و تغییرات آغاز شده و ما در ایران به شدت از آن عقب مانده‌ایم چرا که جریان تولید علم، آموزش عالی، تولید ثروت و رسانه تحت کنترل همراه با ترس و نگرانی سیاسی دولت است و از این رو این جریان سترون مانده است و جز در برخی حوزه‌ها مثل ادبیات یا پزشکی و یا وکالت که مورد کاربرد و استفاده بیشتری دارند باقی حوزه ها کاربرد چندانی ندارند.”

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

7 + 15 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!