رامبوتان (Rambutan)

توریست مالزی- میوه رامبوتان یک میوه استوایی آبدار،  به رنگ سرخ و ظاهری مودار است که در نگاه اول کمی عجیب به نظر می رسد. میوه های استوایی عموما...
توریست مالزی- میوه رامبوتان یک میوه استوایی آبدار،  به رنگ سرخ و ظاهری مودار است که در نگاه اول کمی عجیب به نظر می رسد. میوه های استوایی عموما ظاهری متفاوت و خاص دارند و شیرین و آبدار هستند،  میوه  رامبوتان نیز از این قاعده مستثنی نیست.  برای رسیدن به میوه گوشتی رامبوتان با مهارت خاصی باید پوسته اش را جدا کرد که می توان گفت کار آسانی نیست و باید از ناخن ها هم استفاده کرد ولی نتیجه نهایی ارزش این تلاش را خواهد داشت.

رامبوتان یکی از میو های جنوب شرقی آسیا و بومی مالزی و اندونزی و تایلند است. در زبان مالیایی به معنی میوه مودار است که بر گرفته از شکل ظاهری آن است. رامبوتان میوه ای گرمسیری است که با نام علمی سرخالوی مژکی (nephelium lappaceum) شناخته شده است.

این میوه بومی مناطق استوایی بوده و کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند مالزی و ویتنام، مهمترین تولید و صادرکنندگان آن به سراسر جهان به شمار می روند. این میوه شیرین و آبدار است و مزه آن شبیه به انگور ست ودارای هسته ای بزرگ می باشد.میوه آن شباهت زیادی به میوه لایچی و لونگان دارد. رامبوتان به صورت خام و کنسرو شده ویا آب میوه در فروشگاه ها به فروش می رسد.

موهای پوسته رامبوتان نازک و نرم بوده، خار مانند نیستند و به پوست و دست آسیب نمی رسانند. اندازه هر میوه بالغ نصف کف دست است. همچنین میوه ها قبل از رسیدن به رنگ سبز روشن می باشند. رامبوتان به شکل خوشه ای روی درخت خود می روید و در دو رنگ زرد و قرمز موجود است. رامبوتان زرد طعمی ترش و شیرین و رامبوتان قرمز مزه شیرین دارد. برای مصرف هر دو گونه، با برش دادن پوسته رنگی، آن را جدا کرده و گوشته سفید (گاهی متمایل به صورتی) و آبدار میوه را میل می کنند. داخل میوه هسته ای به رنگ قهوه ای روشن و به قطر ۲ سانتی متر وجود دارد. میوه رامبوتان را اغلب به صورت خام مصرف می کنند و به خاطر رنگ سفید آن کمتر در سالاد های میوه مورد مصرف قرار می گیرد.

این میوه سرشار از ویتامین C و کلسیم بوده و همچنین دارای آهن و فیبر است، به همین جهت خوردن آن برای افراد دارای کم خونی ناشی از فقر آهن هم توصیه می شود. هر عدد رامبوتان حدود ۵۹ الی ۶۰ کالری دارد.

 

خواص رامبوتان:


این میوه دارای مقدار زیادی کلسیم ، منیزیم و پتاسیم  است.

یک داروی ضد کرم است.

برای رفع اسهال و اسهال خونی مناسب می باشد.

جوشانده پوست تند و تیز آن برای درمان برفک به کار می رود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار + دوازده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!