رونق گردشگری مالزی با سرمایه گذاری تایلند و اندونزی شکست خورد

توریست مالزی – مالزی در مقایسه با همتایان خود در جنوب شرقی آسیا پس از لغو محدودیت های همه گیر در تلاش برای بازگرداندن گردشگران موفق نبوده است. به...
توریست مالزی – مالزی در مقایسه با همتایان خود در جنوب شرقی آسیا پس از لغو محدودیت های همه گیر در تلاش برای بازگرداندن گردشگران موفق نبوده است.

به گزارش الجزیره – مالزی در ماه آوریل مرزهای خود را به روی گردشگران بازگشایی کرد، قبل از این که تمام الزامات واکسیناسیون و آزمایش PCR در ماه اوت لغو شود. اما نزدیک به یک سال از بازگشت بازدیدکنندگان بین‌المللی می‌گذرد، بخش گردشگری مالزی نه تنها با مشکلاتی روبرو است، بلکه در برابر همتایان خود در جنوب شرقی آسیا هم عقب مانده است.

بر اساس گزارش توریسم مالزی، مالزی در سال ۲۰۲۲ از ۱۳۴۷۲۸ بازدیدکننده استقبال کرده است. این میزان تنها حدود ۱۲ درصد از رقمی است که در سال ۲۰۱۹ بازدید کننده داشت.

تایلند، سنگاپور و اندونزی – که به ترتیب پذیرای ۱۰ میلیون، ۴.۶ میلیون و ۴.۵۸ میلیون بازدیدکننده بودند – شاهد بازگشت ورودی ها به حدود یک چهارم سطوح قبل از همه گیری بودند. ۳.۶ میلیون بازدیدکننده خارجی ویتنام، اگرچه کمتر از هدف دولت بود، اما در سال ۲۰۱۹ حدود یک پنجم بازدیدکنندگان خارجی ویتنام بود.

ارقام صنعت گردشگری طیف وسیعی از عوامل را برای بازگشت ضعیف مالزی بعد از بیماری همه گیر در مقایسه با همسایگانش ارائه کرده اند، از رقابت پذیری ضعیف در هزینه تا شهرت این کشور به عنوان جامعه ای عمدتاً اسلامی.

در اوایل ماه جاری، دولت ایالتی تحت حمایت حزب اسلامی مالزی در کداه، هنگامی که ممنوعیت احتمالی فروش مشروبات الکلی را مطرح کرد، باعث نگرانی در بخش گردشگری شد. داتوک سری محمد سانوسی، وزیر ارشد کداه بعداً توضیح داد که فروش مشروبات الکلی در لنکاوی تحت صلاحیت وزارت دارایی است، نه دولت ایالتی، و دولت ایالتی هیچ اختیاری برای دخالت در وضعیت معافیت از مالیات جزیره توریستی ندارد.

مالزی در حال حاضر دارای برخی از بالاترین مالیات های الکلی در جهان است و مجازات های سختی را برای جرائم مواد مخدر از جمله مجازات اعدام را اعمال می کند. در همین حال، تایلند، شهرت خود را به دلیل داشتن نگرش مدارا نسبت به غیرقانونی کردن حشیش در ژوئن ۲۰۲۲ به دست آورده است.

«پروازها به مالزی از اروپا کمتر و گران‌تر هستند، و لنکاوی به اندازه همسایگانش ارزان نیست، به خصوص محل اقامت. اروپا همچنین در حال وارد شدن به رکود است، تورم در حال افزایش است، و مسائل مربوط به جنگ جاری در اوکراین، خرج کردن پول برای سفر را برای آنها چالش برانگیزتر می کند. اگرچه مالزی غذاهای بسیار متنوع تری دارد، اما کیفیت و کمیت غذا و نوشیدنی در مقایسه با همسایگان ما که مالیات الکل پایین تری نیز دارند و بیشتر پذیرای ایده های جدید گردشگری هستند،قابل قیاس نیست.

فابیو دلیسی، مدیر یکی از تورهای مستقر در کوالالامپور، گفت که او معتقد است، پتانسیل مالزی به دلیل تبلیغات ضعیف در مقایسه با سایر نقاط منطقه متوقف شده است. مالزی فاقد جاذبه ها به خصوص جاذبه های طبیعی نیست. توسعه گردشگری از سیاست‌ها و فعالیت‌های تبلیغاتی متناقض در دهه‌های گذشته رنج می‌برد. گردشگری یک تمرین روابط عمومی بسیار طولانی مدت است. ما عمده‌فروشانی هستیم که از اوایل دهه نود در مالزی، اندونزی و سنگاپور فعالیت می‌کنیم و در سال ۲۰۲۲ شاهد کاهش ۹۰ درصدی ورودی‌ها از بازارهای غربی به مالزی بوده‌ایم، در حالی که در همان زمان شاهد رشد دو رقمی در اندونزی بوده‌ایم.

در شرق مالزی، که توسط دریای چین جنوبی از شبه جزیره مالزی جدا شده است، نشانه هایی وجود دارد که گردشگری با سرعت بیشتری در حال بازگشت است. اپراتورها در آنجا از بازار ویژه غربی‌ها که به دنبال ماجراجویی‌های استوایی در ایالت‌های شرقی مالزی در جزیره بورنئو هستند، سود برده‌اند، جزیره‌ای که به خاطر حیات وحش و طبیعت بکر خود مشهور است.

مجوز صعود به کوه کینابالو، بلندترین قله مالزی با ارتفاع ۴۰۹۵ متر (۱۳۴۳۵ فوت) در این ماه از ۲۰۰ رینگیت به ۴۰۰ رینگیت (۴۶ تا ۹۲ دلار) دو برابر شده است. وقتی به هزینه های راهنما، غذا و اقامت اضافه شود، ارزان ترین بسته ها برای سعود به قله به ازای هر نفر ۵۵۰ دلار می رسد. در حالی که صباح به طور کلی در خارج از مناطق حفاظت شده ارزان است، و تنها برخی از پارک های حفاظت شده ایالت توسط مقامات به عنوان نقاط اصلی فروش برای بازدیدکنندگان تبلیغ می شوند.

یو گفت: «به مردم می گویبم برای دیدن اورانگوتان ها به سوماترا [در اندونزی] بروند، زیرا یک سوم تا یک پنجم از قیمت بورنئو مالزی هزینه دارد.


پاسخی ارسال کنید

*

*

هفت − 7 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!