زنان تاریخ‌ ساز مالزی (بخش اول)

در این مطلب به طور خلاصه شما را با زنانی آشنا می‌کنیم که در زمره مهمترین زنان تاریخ مالزی بوده‌اند:
توریست مالزی – همه ساله در مالزی روز مردکا و روز مالزی جشن گرفته می‌شود و در آن از پدر مالزی که این کشور را به استقلال رساند یاد می‌شود اما کمتر کسی به زنانی در این کشور استوایی توجه می‌کنند که بخش مهمی از تاریخ این کشور را ساخته‌اند.

در این مطلب به طور خلاصه شما را با زنانی آشنا می‌کنیم که در زمره مهمترین زنان تاریخ مالزی بوده‌اند:

مادر مانگالام (Mother Mangalam)

Mangalam-594x420

این زن را نمونه مالزیایی مادر ترزا می‌دانند. او با تاسیس بنیادی به نام “Pure Life Society” سرپرستی هزاران کودک بی سرپرست را بر عهده گرفت. مادر مانگالام در روز ۱۷ می سال ۱۹۳۵ در سنگاپور متولد شد و در سال ۱۹۴۹ بنیاد خود را تاسیس کرد. او به خاطر فعالیت‌های انسان دوستانه‌اش بیش از ۳۰ عنوان و جایزه داخلی و بین‌المللی دریافت کرده است.

دواکی کریشنان (Devaki Krishnan)

Devaki-593x420

تان سری دواکی کریشنان یکی از اعضای کنگره هندی‌های مالزی است و عنوان اولین زنی را در اختیار دارد که در مالزی به شورای شهر کوالالامپور راه پیدا کرد. با توجه به قابلیت‌های بالایش او در سال ۱۹۵۱ توسط جامعه هندی‌های مالزی برای نامزدی در شورای شهر کوالالامپور انتخاب شد و توانست به عنوان اولین زن در مالزی به شورای شهر راه پیدا کند.

خواهر ادنا رایان (Sister Edna Ryan)

Enda-594x420

داتین پادوکا خواهر ادنا رایان در سال ۱۹۲۸ در کشور ایرلند متولد شد. او در سال ۱۹۵۴ و پس از فارغ التحصیلی در رشته آموزش به مالزی آمد و مدرسه‌ای را برای آموزش دختران مالایی تاسیس کرد. او به دلیل خدمات بسیارش در امر آموزش دختران مالزیایی در سال ۱۹۶۶ به عنوان شهروند مالزی پذیرفته شد.

فاطیما هاشم

Fatimah-594x420

تون فاطیما هاشم در سال ۱۹۲۴ در مالزی متولد شده و عنوان اولین زنی را در اختیار دارد که در تاریخ مالزی به مقام وزارت رسید. او چندین سال وزیر رفاه مالزی بود و در سال ۱۹۵۸ به عنوان اولین زن مالزیایی عنوان تان سری را دریافت کرد.

BH Oon

BengHong-593x420

این زن چینی تبار اولین زن مالزیایی است که به عنوان وکیل مشغول به کار شد. او مدرک وکالت خود را از دانشگاه سنت جورج در پنانگ دریافت کرده است. او در بخشی از فعالیت حرفه‌ای خود برای حضور در دادگاه ایالت‌های فدرال مالزی درخواست داد و این دادگاه که تا آن زمان طبق قانون تنها پذیرای وکلای مرد بود، قانون خود را برای حضور وی تغییر داد. او همچنین از بنیانگذاران انجمن چینی‌های مالزی بود که امروزه به نهادی قدرتمند در مالزی تبدیل شده است.

شمسیا فاکح (Shamsia Fakeh)

Shamsiah-594x420

بسیاری از مردم مالزی نام این زن را نشنیده‌اند، یک انقلابی فمینیست که رهبری گروه فمینیستی Angkatan Wanita Sedar را بر عهده داشت. او یکی از مبارزان سر سخت برای استقلال مالزی از انگلیس بود و پس از آنکه دولت انگلیس در سال ۱۹۴۸ با تصویب قانون جدید فعالیت حزب او را ممنوع کرد، او و همرزمانش به جنگل گریخته و با همکاری ارتش آزادی بخش خلق مالزی مبارزات مسلحانه هشت ساله خود را از آنجا ادامه دادند. او در سال ۱۹۵۶ به همراه همسر ششمش به چین رفت و دو سال از زندگی خود را نیز در اندونزی در زندان سپری کرد. آنها در سال ۱۹۹۴ سرانجام اجازه ورود به مالزی را پیدا کردند. شمسیا در سال ۲۰۰۸ از دنیا رفت.

پاسخی ارسال کنید

*

*

5 + دوازده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!