شیوع کرونا باعث افزایش شدید بهای مواد غذایی در جهان شد

توریست مالزی – سازمان ملل گفته است که افزایش ماهانه بهای جهانی مواد غذایی در ماه مه سال جاری میلادی طی بیش از یک دهه گذشته سابقه نداشته است....
توریست مالزی – سازمان ملل گفته است که افزایش ماهانه بهای جهانی مواد غذایی در ماه مه سال جاری میلادی طی بیش از یک دهه گذشته سابقه نداشته است.

به گزارش بی بی سی، سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد برای اندازه‌گیری تغییر قیمت مواد غذایی شاخص جامعی به کار می‌برد که طی دوازده ماه گذشته به طور مرتب رو به افزایش بوده است. به گزارش این سازمان، افزایش بهای مواد غذایی نتیجه اختلال در تولید، تامین نیروی کار و خدمات حمل و نقل است که به خاطر شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی بروز کرد. این روند باعث بروز نگرانی در مورد تورم ادامه دار بهای مواد غذایی و تاثیر آن بر بهبود شرایط اقتصاد جهانی شده است.

شاخص قیمت مواد غذایی سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (FAO) براساس تغییر در بهای سبد متنوعی از اقلام خوراکی شامل غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر در سراسر جهان محاسبه می‌شود. در ماه مه، شاخص افزایش سالانه بهای مواد غذایی به ۳۹.۷ درصد رسید که بالاترین رشد از اکتبر سال ۲۰۱۰ به بعد بوده است. اگرچه تمام پنج کالای مورد استفاده در محاسبه شاخص گرانتر شد، اما دلیل اصلی این افزایش بالا رفتن بهای روغن خوراکی، غلات و شکر بوده که بیشترین افزایش را از سپتامبر سال ۲۰۱۱ تا کنون داشته است.

سازمان ملل گفته است که افزایش بهای مواد غذایی نتیجه بالا رفتن تقاضا و کاهش تولید در بعضی از کشورها بوده است. در این زمینه، کمبود نیروی کار و به خصوص قطع مهاجرت‌های فصلی به خاطر تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی و محدودیت سفر باعث شد که نیروی کار لازم در زمان کشت و برداشت محصولات در دسترس نباشد. کارشناسان هشدار داده بودند که با کاهش محدودیت فعالیت‌های اقتصادی و خروج تدریجی از شرایط قرنطینه، افزایش درآمدها باعث بالا رفتن تقاضا برای خرید مواد غذایی خواهد شد که به خاطر کمبود عرضه، افزایش قیمت را در پی خواهد داشت.

در عین حال سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند که در سال زراعی جاری تولید بعضی محصولات کشاورزی به خصوص غلات افزایش قابل توجهی داشته باشد و به کاهش فشار تقاضا و توقف رشد قیمت کمک کند. در اوایل این هفته، کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا به مصرف‌کنندگان در این کشور هشدار داد که با افزایش هزینه مواد اولیه، ممکن است قیمت مواد غذایی در پاییز امسال بالا برود.

تورم چیست؟
تورم به معنی نرخ افزایش قیمت کالاها و خدمات است. نرخ تورم نه فقط نشاندهنده تصویری از تغییر قیمت خرید کالا و خدمات است بلکه بر نرخ بهره و در نتیجه هزینه وام مسکن تأثیر می‌گذارد و برای تغییر قیمت کالاها و خدماتی مانند بلیط قطار به آن استناد می‌شود. نرخ تورم یکی از عوامل موثر بر سطح رفاه مردم است زیرا وقتی نرخ تورم زیاد باشد آنچه را که مصرف کنندگان می‌توانند با پول خود خریداری کنند کم می‌شود و قدرت خرید کاهش می‌یابد.

البته نرخ تورم پایین فایده دارد زیرا مردم را ترغیب می‌کند پولشان را زودتر و قبل از بالا رفتن قیمت خرج خرید اقلام مختلف کنند و به کارفرماها امکان می‌دهد دستمزدها را افزایش دهند. به این ترتیب، تقاضا در اقتصاد بالا می‌رود و باعث رونق می‌شود. آنچه که زیانبار است نرخ تورم زیاد است. بانک‌های مرکزی اکثر کشورها معتقدند که نرخ تورم بین ۲ تا ۲.۵ درصد زیانبار نیست اما می‌کوشند از بیشتر شدن این نرخ ممانعت به عمل آورند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!