مسجد فدرال (Federal Territory Mosque)

مسجد فدرال یا مسجد ولایت واقع در حاشیه شهر کوالالامپور و در خیابان دوتا، بر روی تپه ای سرسبز به وسعت بیش از 13 هکتار ، با زیر بنای 47 هزار متر مربع و گنجایش 17 هزار نماز گذار در سال 2000 میلادی بر روی عموم گشوده شد.
مسجد فدرال یا مسجد ولایت واقع در حاشیه شهر کوالالامپور و در خیابان دوتا، بر روی تپه ای سرسبز به وسعت بیش از ۱۳ هکتار ، با زیر بنای ۴۷ هزار متر مربع و گنجایش ۱۷ هزار نماز گذار در سال ۲۰۰۰ میلادی بر روی عموم گشوده شد.

این مسجد در چهار طبقه و به سبک معماری عثمانی قرن شانزدهم و با تاثیرگرفتن از مسجد آبی شهر استانبول در ترکیه طراحی و ساخته شده است.

این مسجد دارای ۲۲ گنبد و نیم گنبد ریز و درشت است که قطر قاعده بزرگترین آنها ۳۰ متر و ارتفاع آن ۴۵ متر از کف مسجد است. مجموع این گنبدها درکل به هیئت یک گنبد واحد در آمده است که خود ایده ای زیبا و ابتکاریست.

از دیگر ویژگیهای چشمگیر طرح مسجد، خندق پر آبی است که مسجد را از هر طرف احاطه کرده و کل بنا و محوطه سرسبز و مزین آن را در بر گرفته است.

برخلاف برداشت عموم مردم در مورد کاربرد مساجد که تنها برای ادای فریضه نماز است، این مسجد بصورت چند منظوره طراحی و ساخته شده که سالن و محوطه نمازگزاران را میشود برای کاربردهای فرهنگی و برپایی مناسبات و مراسم اجتماعی مورد بهره برداری قرار داد.

از دیگر ویژگیهای این مسجد مجهز بودن به امکانات مدرن آسایشی مانند تهویه مرکزی، آسانسور ، پله برقی و سیستم آتش نشانی می باشد.

Federal Territory Mosque3Federal Territory Mosque6Federal Territory MosqueFederal Territory Mosque2

پاسخی ارسال کنید

*

*

17 + نوزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!