چهار روش برای خنک شدن بدون کولر

روش های فرار از گرما در مالزی چیست؟ اگر روزی به کولر دسترسی نداشتیم چه باید بکنیم؟
اگه در مناطق گرمسیری مثل مالزی زندگی میکنید و از گرما هوای آن گریزانید حتما به دنبال راه چاره ای می گردیدکه از کلافگی نجات پیدا کنید.
همه ما برای فرار از این گرما یک راه حل را می شناسیم و آن هم کولر است. ولی آیا مردم محلی مالزی نیز همواره به کولر پناه می بروند و روش های دیگری برای فرار از این گرما نیست؟ اگر روزی به کولر دسترسی نداشتیم چه باید بکنیم؟

۱- آب نارگیل و نیشکر

Iranian-Malaysia-News-tips-for-keeping-cool-in-malaysia-without-air-conditioning-0001
نوشیدن آب نارگیل و نیشکر یک راه حل قدیمی و متداول در میان مردم آسیای شرقی برای فرار از گرمای کشنده تابستان است. قندهای طبیعی موجود در این دو نوشیدنی علاوه بر این که باعث کاهش دمای بدن می شود، کربوهیدرات و پروتئین موجود در بدن را نیز تنظیم می کند.

همیشه تصور می کنیم نوشیدنی های گازدار به همراه تک های یخ راه حل فرار از گرما و خنک شدن است ولی نمی دانیم که این یک راه حل موقتی و کوتاه مدت است، در حالی که آب نارگیل و نیشکر یک راه حل طولانی مدت برای کاهش دمای بدن است.

۲- خنکی موضعی

Iranian-Malaysia-News-tips-for-keeping-cool-in-malaysia-without-air-conditioning-0002
شما با چند تکه یخ می توانید به طرز چمشگری دمای بدن تان را پایین بیاورید. فقط کافی است نقاط حساس بدن را خنک نگاه دارید تا دمای کل بدن پایین بیاید. این نقاط شامل آرنج، بخش داخلی مچ دست و پا، بالای پا و ران و بخش داخلی آرنج هستند، یعنی نقاطی که نبض و ضربان دارند.

در زمان های مختلف می توانید از روش های متفاوت برای خنک نگه داشتن خود استفاده کنید. مثلا اگر مجبور هستید مدت طولانی در فضای باز بمانید مچ بند های خود را با آب خنک خیس کرده و به مچ و آرنج خود ببنید. در خانه نیز کمپرس آب سرد می تواند بسیار موثر باشد.

۳- غذاهای تند

Iranian-Malaysia-News-tips-for-keeping-cool-in-malaysia-without-air-conditioning-0003
آیا تا به حال از خود پرسیده اید چرا در کشورهای گرم، مصرف غذاهای تند متداول است؟ یکی از دلایل مهم مصرف غذاهای تند بدون در نظر گرفتن خوشمزه بودن آن، تاثیرش در کاهش دمای بدن است. علت این قضیه بسیار ساده است، غذای تند باعث تعرق می شود، تعرق نیز باعث دفع گرما و تنظیم گردش خون و در نتیجه کاهش دمای بدن می شود.

اگر این بار خواستید فلفل های غذایتان را جدا کنید، قبل از آن بیشتر تامل کنید.

۴- (Cincau (Grass jelly

Iranian-Malaysia-News-tips-for-keeping-cool-in-malaysia-without-air-conditioning-0004
حتما نوشیدنی های فراوانی را در مالزی دیده اید که داخل آن ها ژله قرار دارد. این ژله های خاص که در زبان محلی و اندونزیایی به آن Cincau و در انگلیسی بدون داشتن هیچ گونه گیاهی در ترکیبش به آن ژله علفی (Grass jelly) می گویند باعث کاهش دمای بدن می شوند، به خصوص وقتی که در نوشیدنی های یخ دار به کار می روند.

جالب است بدانید یکی از متداول ترین و پرطرفدارترین ژله های گیاهی، ژله مایکل جکسون است. در ترکیب این ژله شیر و ژله تاریک وجود دارد که رنگ آن را سیاه و سفید می کند و باعث شده به آن ژله مایکل جکسون بگویند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست − یازده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!