۲ زن جنجالی تایلندی را بشناسید

توریست مالزی – پادشاهی واجیر الونگکورن با حواشی روبرو بود که بخشی از این جنجال‌ها به خاطر اتفاقی است که در داخل زندگی شاه تایلند افتاده است. اتفاقی که...
توریست مالزی – پادشاهی واجیر الونگکورن با حواشی روبرو بود که بخشی از این جنجال‌ها به خاطر اتفاقی است که در داخل زندگی شاه تایلند افتاده است. اتفاقی که چند ماه قبل در مورد معشوقه رسمی و همسرش افتاد.

به گزارش خبر فوری، اتفاقات مختلفی که در چند ماهه اخیر در داخل تایلند افتاد باعث شد بار دیگر پادشاه این کشور و اعضای خاندان سلطنتی سر زبان‌ها بیفتند. سران این کشور مدتی هست که مورد انتقاد برخی قرار گرفته اند که از تبعیض اقتصادی در این کشور شکایت دارند. در آخرین نمونه، واشنگتن پست طی مقاله ای از تظاهرات بخشی از مردم به علت مسائل اقتصادی نوشت و این حرکات را نشانه کاهش محبوبیت پادشاه واجیرالونگکورن دانست.

واجیر الونگکورن در سال ۲۰۱۶ جانشین پدر فقیدش، بومیپول آدولیاده، پادشاه پیشین تایلند، شد. بومیپول آدولیاده که با نام رامای نهم نیز شناخته می‌شود، رکورددار مدت پادشاهی در دنیا بود. او در ۵ می ۱۹۵۰ تاج‌گذاری کرد و ۱۳ اکتبر ۲۰۱۶، پس از ۷۰ سال و ۱۲۶ روز حکومت، به دلیل بیماری در بیمارستان سیریراج بانکوک درگذشت. در این سال پسر بزرگش توانست به عنوان پادشاه انتخاب شود. زندگی پادشاه تایلند به دو زن گره خورده و بدون آنها سخت درک می‌شود.

خاندانی با قدرت خدایی
باید اشاره کرد که جایگاه خاندان سلطنتی در کشور قدیمی تایلند با هیچ کشوری قابل مقایسه نیست. جایگاه امپراتور این کشور ریشه در باورهای سنتی مردم جوامع سنتی دارد. پادشاه در این کشور نماینده خدا در زمین است. او حتی حرکت زمین، باران و حوادث طبیعی را کنترل می‌کند. مقام او و ملکه و شاهزادگان به حدی بالا است که کسی نمی‌تواند آنها را لمس کند. مدتی پیش روایتی تاریخی در مورد خاندان سلطنتی تایلند منتشر شد که طبق آن، وقتی یکی از ملکه های تاریخی این کشور داخل آب افتاد، به علت تابو بودن لمس او هیچ کس جرات نداشت او را نجات دهد و به همین دلیل، او غرق شد.

معشوقه جاه طلب شاه تایلند کیست؟
زن‌های بسیاری در زندگی شاه تایلند نقش دارند. شاه به جز ملکه رسمی یک معشوقه رسمی هم دارد. چند ماه پیش بود که پادشاه تایلند طی یک اعلام رسمی، تمام عنوان‌ها و مقام‌هایی را که به معشوقه رسمی‌اش داده بود، از او پس گرفت و موجب حیرت بسیاری شد. در ماه ژوئیه سال قبل بود که پادشاه تایلند به “سینینات وانگواجیرپاکدی”، لقب محبوبه رسمی را اعطا کرد. ولی کمی بعد دربار تایلند گفت به دلیل این که او سعی می‌کرده خود را به همان موقعیتی که ملکه تایلند دارد برساند، مجازات شده است.

سینینات که ۳۵ سال دارد اولین محبوبه درباری پس از تقریبا یک قرن بود. ولی اعطای این لقب به او با عنوان ملکه تفاوت داشت. اعطای لقب محبوبه درباری به سینینات، کمی پس از آن بود که پادشاه تایلند با ملکه سوتیدا، چهارمین همسرش ازدواج کرده بود. سینینات محافظ شخصی شاه تایلند بود که پیش از انتخابش به عنوان معشوقه رسمی، مدتی خلبانی و چتربازی هم می‌کرده است.

ملکه نظامی و محبوب تایلند کیست؟
اما همسر رسمی پادشاه تایلند کیست؟ ملکه سوتیدا همسر چهارم و رسمی شاه تایلند است که امپراتور معشوقه رسمی اش را به خاطر او کنار گذاشت. این دو کمتر از یک سال است که ازدواج کرده اند و پادشاه تایلند خیلی علاقه ندارد که او در انظار حضور پیدا کند به خاطر همین مطالب زیادی در رابطه با او نمی‌دانیم.

با این حال موارد زیر مهم ترین نکات در مورد این ملکه جوان تایلندی است:
سوتیدا همسر چهارم شاه تایلند است. پادشاه تایلند در زمان پدرش و در حالیکه ولیعهد بود، سه همسر دیگرش را طلاق داد. او در می ۲۰۱۹ با همسر چهارمش ازدواج کرد و سپس، این زن رسما ملکه جدید تایلند شد.

سوتیدا مدتی در گارد ویژه خاندان سلطنتی تایلند بود. او همچنین محافظ شخصی ولیعهد سابق و پادشاه امروز این کشور بود و از طریق همین شغل توانست کم کم به پادشاه تایلند نزدیک شود. او همچنین یک خلیان جنگی خبره است و از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ در نیروی هوایی تایلند فعالیت می‌کرده است. در سال ۲۰۱۳ بود که او رسما وارد گارد محافظان خاندان سلطنتی (Ratchawanlop) شد. در سال ۲۰۱۵ توانست به پادشاه فعلی تایلند نزدیک شده و به مقام سپهبدی نیز برسد. سوتیدا به این طریق توانست درجات پیشرفت را طی کرده و در سال ۲۰۱۶ به مقام ژنرالی برسد.

پادشاه تایلند چند روز قبل از تاج گذاری با ملکه سوتیدا ازدواج کرد. این اتفاق باعث شد بسیاری از تایلندی‌ها شگفت زده شوند. چرا که این امر معمولا در خاندان سلطنتی رخ نمی‌دهد به خصوص اینکه تاج گذاری پادشاه جدید معمولا همزمان است با فوت شاه قبلی.

ملکه تایلند بر خلاف بسیاری از اعضای خاندان سلطنتی کشورهای غربی نباید زیاد در انظار باشد. همچنین قوانین بسیار سفت و سختی در مورد رابطه با او وجود دارد. طبق قانون خاندان سلطنتی، هرگونه توهینی به او مجازات سنگین دارد. مقام او در بین شهروندان به حدی بالا است که حتی کسی حق ندارد او را لمس کند و اگر کسی چنین خبطی کند ممکن است حتی تا ۵ سال نیز به زندان بیفتد. با این حال، اندکی تصاویری که از سوتیدا پخش می‌شود به شدت مورد توجه تایلندی‌ها قرار می‌گیرد.

مدتی پیش، عکس‌های جدید منتشر شده از سوتیدا پادشاه تایلند موجب شگفتی مردم این کشور شد و به گفته مسئولان کاخ سلطنتی حجم بازدید مردم از وبگاه پادشاه این کشور به حدی بود که این وبگاه را از کار انداخت. وبگاه رسمی پادشاه تایلند در آن زمان تصاویر بی‌سابقه‌ای از سوتیدا الونگکورن منتشر کرد. در این عکس‌ها ملکه جدید تایلند که پیش از این محافظ پادشاهی این کشور بود، با لباس نظامی و در حال انجام تمرینات نظامی دیده می‌شد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

شانزده − 13 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!