۷ مقصد غواصی ارزان خارج از کوآلالامپور

اگر در منطقه شرق آسیا هستید، و چند روز تعطیلات دارید، حتما به فکر گرفتن مدرک PADI یا یک مدرک مشابه در غواصی باشید. فقط کافی است به این محل ها سری بزنید.
توریست مالزی – اگر چند روز تعطیلات دارید، حتما به فکر گرفتن مدرک PADI یا یک مدرک مشابه در غواصی باشید. فقط کافی است به این محل ها سری بزنید:.

جزیره تیومان
از جنوب، از شهر کوآلالامپور خارج شده و به سمت Mersing بروید. آنجا سوار قایق شوید و به دل دریا بزنید. جزیره ای پوشیده از گیاهان گرمسیری از دور نمایان می شود. به جزیره Pulau Tioman خوش آمدید. جزیره ای بدون جاده که زندگی در آن خلاصه شده در روستاهای ساحلی و استراحتگاه.

مرجان های اطراف جزیره، که در آب های شفاف و آرام دریای چین واقع شده، پر است از موجودات زنده و امواج آرام برای این موجودات غذا می آورند. بیش از ۲۰ سایت غواصی در شمال جزیره، نزدیک Salang و کلبه های ABC، وجود دارد. هر سایت ویژگی منحصر به فردی دارد: در Syak Island میتوانید در شب با وجود امواج آرام در میان مرجان های tiger غواصی کنید و Lapas را برای شنا. همیشه لاک پشت ها و ماهی های زیبا و مرجان های خاص را می توانید در منطقه ببینید.

برای کسانی که در کوآلالامپور زندگی می کنند، جزیره Tioman مقصدی است با هزینه های مناسب. در این جزیره مراکز غواصی زیادی هست. از استراحتگاه های ۵ ستاره تا کلبه های ساحلی. بسته به ترافیک و ساعت حرکت قایق، سفر با قایق و اتوبوس در حدود ۷ ساعت زمان می برد. بهترین گزینه، این است که شب، با اتوبوس از کوآلالامپور به سمت Mersing حرکت کنید تا خود را به قایق های ۷:۳۰ صبح برسانید و تا قبل از ظهر در جزیره باشید.

Tenggol
در شمال Tioman جزیره Pulau Tenggol است که کمتر شناخته شده است. این جزیره کوچک خلیج بزرگ و کم عمقی دارد با آب های نیلی شفاف و و شن های سفید. در این جزیره فقط بخورید، بخوابید، و ریلکس کنید. این جزیره سه مرکز غواصی دارد. امکانات رفاهی ساده و اینترنت قطع و وصل می شود و رستوران ها در مراکز رفاهی هستند. اما غواصی اصلن ساده نیست. سایت غواصی در خلیج برای آموزش بخش غواصی در آب های بسته مناسب است و برای بخش های دیگر آموزش کمی از جزیره دورتر می شوند. در این جزیره سایت های مختلفی هست: مرجانی، کم عمق برای تازه کار ها و عمیق برای حرفه ها.

جاذبه اصلی غواصی در جزیره diving drift است که برای تازه کارها مناسب نیست و مربی شما باید تصمیم بگیرد که می توانید یا نه. در Drift diving فقط غوطه ور می شوید و اجازه می دهید امواج شما را در بین صخره های مرجانی جابجا کند. اگر به دنبال دوره اختصاصی drift diving هستید، Tenggol بهترین محل است.

می توانید با ماشین به Dungun در ساحل شرقی  بروید یا با پرواز/اتوبوس به Kuala Terengganu و از آنجا ۹۰ دقیقه تا Dungun. از Dungun با قایق به جزیره بروید. برنامه قایق ها برنامه ریزی شده نیست و پس حتما با محل اقامت و یا مرکز غواصی هماهنگ کنید یا اینکه امیدوار باشید کسی را پیدا کنید که به سمت جزیره می رود.

Koh Tao
این جزیره دورافتاده که در خلیج تایلند قرارگرفته، مقصد بک پکرها است و گزینه ای متوسط. برخلاف برخی جزیره های تایلند، فضایی خانوادگی و آرام دارد. کلاب های شبانه در این جزیره نیست و برای پارتی باید به جزیره همسایه، Koh Phan Ghan بروید. هتل و رستوران مراکز غواصی زیاد دارد و در تابستان اروپایی ها، در کریسمس بریتانیایی ها و تا قبل از monsoon، چینی ها و ژاپنی ها به این جزیره سفر می کنند.

غواصی جزیره متوسط محسوب می شود اما شرایط آموزش غواصی به دلیل وجود آب های آرام و مناظر زیبای زیر آب بسیار خوب است و به این جزیره لقب “Open Water Central” داده اند زیرا تعداد متقاضیان یادگیری غواصی در آن زیاد است.

تنها راه رسیدن به جزیره قایق است و دو شرکت، دو تا سه بار در روز مسافران را جابجا می کنند. از کوآلالامپور، باید به Krabi یا Surat ThaniSurat Thani پرواز کنید، که اولی کمی دورتر است. از آنجا تا ترمینال قایق ها باید با مینی بوس بروید- اپراتورها پکیج رفت و برگشت شامل هزینه های اتوبوس، قایق و مینی بوس دارند . از فرودگاه تا ایستگاه اتوبوس شما را منتقل می کنند و تگ های رنگی برای شناسایی به چمدان ها میزنند. قایق ایستگاه های مختلفی دارد و این تگ های رنگی برای سازماندهی بسیار مهم است.

از Krabi حدود ۵ ساعت و از Surat Thani تا ۷ ساعت تا بندر جزیره طول می کشد. کافه و خدمات رفاهی در بندر هست اما خیلی شلوغ می شود. برای کل مسیر در حدود یک روز در نظر بگیرید. توجه کنید در زمان ماه کامل منطقه بخاطر مهمانی های ماه کامل در Koh Phan Ghanخیلی شلوغ می شود و اگر از سر و صدا خوشتان نمی آید در این مدت به آنجا سفر نکنید. و اگر در آن زمان قصد سفر دارید، زودتر کارهای رزرو خود را زودتر انجام دهید.

Koh Chnag
در سوی دیگر خلیج تایلند، سه جزیره Koh Chang،  Koh Mak و Koh Mood قراردارند. Koh Chnag منطقه بک پکرها بود ولی الان بسیار آرام و پیشرفته شده، و البته بدون هیاهو. هرچند هنوز هم جمعیت زیادی دارد، اما شلوغ و پر سر و صدا نیست. سواحل زیاد، هتل و مهمانپذیرهای عالی، کافی شاپ و رستوران و حتی یک موزه کوچک هم در جزیره یافت می شود.

امکانات اقامتی متفاوتی در جزیره هست، از مهمانپذیرهای خانوادگی تا هتل های درجه یک. توصیه می شود در منطقه Bang Bao یا در نزدیکی آن اقامت کنید که نزدیک مراکز اصلی غواصی باشید. هرچند این مراکز سرویس از هتل دارند، اما اگر در این منطقه باشید، ۳۰ دقیقه مسیر کمتری را خواهید طی کرد. سایت های غواصی خوب بین Koh Mak و Koh Mood است.

می توانید با پروازهای ارزان قیمت به پاتایا بروید و از آنجا با مینی بوس و قایق ۴-۵ ساعت به بندر Koh Chang برسید. در آنجا مینی بوس ها شمارا تا دفتر برگذارکننده تور می برند تا رفت و برگشت شما برنامه ریزی شود. اگر دور تراز غرب White Beach اقامت داشته باشید، هزینه رساندن شما افزایش می یابد.

جزیره بالی
این حزیره که بهشت غواصان لقب گرفته، ۴ نوع غواصی را ارائه می دهد: wrecks, pelagic, muck and wall. آب های شفاف و گرم، پر از جانداران دریایی، و وجود sun fish و mantarays در برخی فصل های سال از جاذبه های این جزیره است. محل های اقامت بسیار متنوع است، و می توان ار میان خوابگاه و خانه تا هتل و ویلاهای  ۵ ستاره انتخاب کرد.

بالی بیش از  ۶۰مرکز و ۶ محدوده غواصی دارد و تقریبا می توان در تمام فصول سال غواصی کرد. هر مرکز حوضچه آموزشی اختصاصی خود را دارد. Tulamben در شمال شرق جزیره برای USAT liberty wreck و صخره های فوق اعلاده اش معروف است. برای Muck Diving  وتماشای جانوران پنهان شده در مرجان ها به Padang Bai در جنوب شرقی بروید. دو جزیره Nusa Penida و Nusa Lembongan در جنوب بالی قراردارند که برای وجود sun fish و mantarays و ماهی های pelagic شناور در موج ها معروف هستند.

Gili
این جزیره مجموعه است از سه جزیره کوچک تر در شمال غرب دماغه Lombok. هر جزیره ویژگی منحصر بفردی دارد و متفاوت از دوتای دیگر. Gili Tarawang شلوغ ترین آن هاست و خبری از آرامش جزایر استوایی در آن نیست، هرچند سواحل سفید و نسیم دریایی دارد.

Gili Meno برعکس Gili Tarawang، جزیره ای آرام و استوایی، دور افتاده و بکر با خانه های روستایی و مزارع پراکنده. بیشتر مراکز اقامتی و کافه های محلی در ساحل شرقی قرارگرفته است. Gili Air شرایطی مابین دو جزیره دارد. کمی شلوغی برای تفریحات شبانه به همراه سواحل بکر برای قدم زدن و آرامش یافتن. هیچ یک از جزیره ها ماشین یا موتور ندارند و همه جا می توانید قدم بزنید. غواصی در این جزایر تجربه ای فوق العاده است. Gili پایتخت لاکپشت های دنیاست.

سفر به این جزایر نسبتا آسان است. با هواپیما به Lombok یا بالی بروید و از آنجا با قایق. رفتن به Lombok بهتر است چون از آنجا تا جزایر با قایق های پرسرعت خواهید رفت. هریک از مسیرها جاذبه خاص خود را دارد- بالی و کوه های آتشفشانی آن منظره ای نفس گیر است.

Koh Lanta
۹۰ دقیقه ماشین سواری از Krabi، قایق سواری کوتاه، ۳۰و  دقیقه دیگر ماشین سواری برای رسیدن به سواحل وسیع حاشیه Andaman Sea در جزیره Koh Lanta ارزش دارد. این جزیره محلی توسعه یافته و مناسب خانواده هاست و در آن خبری از بارها و کلاب های شبانه نیست. هتل ها در راستای ساحل قرار گرفته اند. حمل و نقل در جزیره با tutuk (موتورسیلکت های مسافربر)  یا کامیون هایی است که صندلی هایی در قسمت بارآن قرارگرفته اند. البته تاکسی هم می توان در جزیره یافت.

قیمت ها در این جزیره بالاتر از سایر جزایر است چراکه خانواده های بزرگتر و ثروتمندتری در آن زندگی می کنند اما می توانید گزینه هایی با قیمت های مناسب هم بیابید.  و از آنجایی که این جزیره برای دانشجویان و جوانان کمی پرهزینه است، از شب های پرهیاهوی کلاب های شبانه هم خبری نیست و آرامش برقرار است.

در سواحل جزیره فضای زیادی برای غواصی وجود ندارد و باید به جزایر نزدیک مثل Koh Haa، Koh Bida، و Hin Muang سفر کنید. چند مرکز غواصی در نزدیکی دماغه جزیره  و چندتا هم در خط ساحلی پراکنده شده اند. پس هر جایی که اقامت داشته باشید، می توانید یک مرکز غواصی در نزدیکی خود بیابید.

رفتن به جزیره تقریبا آسان است و چندین انتخاب دارید: رفتن با مینی ون به دماغه و از آنجا با یک قایق تندرو به Koh Lanta، یا سفری دو ساعته با مینی ون به جزیره، یا اینکه خودتان ماشینی اجاره و این مسیر را طی کنید.

نتیجه گیری
اگر به دنبال ارزانترین و خوش زمان ترین گزینه هستید، Tioman یا Tenggol را انتخاب کنید. اگر زمان بیشتری دارید و می خواهید کمی هم هیجان تجربه کنید، تایلند و بالی گزینه های مناسبی هستند. در نظر داشته باشید، نمی توانید در ۲۴ ساعت هم پرواز را تجربه کنید و هم غواصی را.

پاسخی ارسال کنید

*

*

ده − 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!