ثروتمندترین افراد آسیا را بشناسی

توریست مالزی – نگاهی به جدیدترین لیست ۱۰نفره ثروتمندترین افراد آسیا از سوی مجله فوربز نشان ‌می‌دهد موکه دیربای امبانی، رئیس صنایع LTD هم‌اکنون با بیش از ۴۴.۷میلیارد دلار...
توریست مالزی – نگاهی به جدیدترین لیست ۱۰نفره ثروتمندترین افراد آسیا از سوی مجله فوربز نشان ‌می‌دهد موکه دیربای امبانی، رئیس صنایع LTD هم‌اکنون با بیش از ۴۴.۷میلیارد دلار ثروت در صدر لیست قرار دارد، این در حالی است که او هجدهمین فرد ثروتمند جهان شناخته می‌شود.

۱-موکه امبانی(Mukesh Ambani) : مؤسس و رئیس صنایع LTD
ارزش خالص سرمایه: ۴۴.۷ میلیارد دلار
موکه دیربای امبانی (متولد ۱۹ آوریل ۱۹۵۷) یکی از بانفوذترین‌ها در حوزه بازرگانی، رئیس، مدیر عامل و یکی از بزرگ‌ترین سهام‌داران صنایع LTD در هند است. بر اساس رتبه بندی مجله فوربز، امبانی در جایگاه هجدهمین فرد ثروتمند جهان قرار گرفت. او با پیشی گرفتن از “جک ما” با ۴۴.۳میلیارد دلار ارزش خالص سرمایه، جایگاه نخست را به خود اختصاص داد.

۲-ما هواتنگ(Ma Huateng): رئیس و مدیر اجرایی شرکت Tencent
ارزش خالص سرمایه: ۴۲.۴ میلیارد دلار
ما هواتنگ (همچنین با نام pony ma شناخته می‌شود) رئیس شرکت اینترنتی چینی بزرگ تنسنت (tencent) است که در صدر شرکت‌های تجاری قرار دارد. یکی از برنامه‌های پیام‌رسان شرکت tencent، وی چت است که نزدیک به یک میلیارد کاربر دارد. Tencent در نوامبر ۲۰۱۷، ۱۲درصد از سهام برنامه اجتماعی اسنپ‌چت را به دست آورد.

۳-جک ما(Jack Ma): مؤسس و رئیس اجرایی گروه علی بابا
ارزش خالص سرمایه: ۴۰.۵ میلیارد دلار
ما یون (Ma Yun) متولد ۱۰سمپتامبر ۱۹۶۴ که با نام (جک ما) شناخته می‌شود، یکی از تاثیرگذاران تجارت چین، سرمایه گذار و جزو فعالان در حوزه جنبش‌های بشردوستانه است.
او یکی از بنیانگذاران و مدیران اجرایی گروه علی بابا (Alibaba)، یک شرکت چند ملیتی فناوری است. بر اساس گزارش‌هایی که در سال ۲۰۱۸ ارائه شد او یکی از ثروتمندترین افراد چین و همچنین جهان، با ۴۰.۵میلیارد دلار ارزش خالص سرمایه شناخته شد. جک ما به عنوان یک سفیر جهانی برای تجارت چین محسوب می‌شود و به همین ترتیب به عنوان یکی از قدرتمندترین افراد جهان از سوی مجله فوربز به شمار می رود. در سال ۲۰۱۷ در رتبه بندی تحت عنوان “۵۰رهبر بزرگ جهان” که توسط فورچون (Fortune) ارئه شد، در جایگاه دوم قرار گرفت.

۴-لی کای شینگ (Li Ka-shing): رئیس شرکت‌های زنجیره‌ای CK Hutchison
ارزش خالص سرمایه: ۳۲.۶ میلیارد دلار
سوپرمن نام مستعار، لی کای شینگ به عنوان یکی از تأثیرگذارترین بازرگانان در آسیا است. لی در ماه مارس اعلام کرد که در ماه می به عنوان رئیس شرکت‌های CK Hutchison و CK Asset بازنشسته خواهد شد، اما یک مشاور باقی خواهد ماند. پسرش ویکتور جانشین او خواهد شد که در حال حاضر ۳۲۳هزار کارمند در بیش از ۵۰کشور دنیا دارد.
لی کارخانه چونگ کونگ را در سال۱۹۵۰ در سن ۲۱سالگی با ۶.۵۰۰دلار که از آشنایان قرض گرفته و مقداری پس‌انداز کرده بود تاسیس کرد. مؤسسه خیریه او (لی کی شینگ) تا کنون بیش از ۲.۶میلیارد دلار اهدا کرده است که ۸۰ درصد آن به خود کشور چین بوده است.

۵-هیو کا یان: رئیس گروه املاک و مستغلات :evergrande
ارزش خالص سرمایه: ۳۰.۱ میلیارد دلار
هیو کا یان رئیس املاک و مستغلات گروه Evergrande در زمینه توسعه املاک مسکونی و تجاری چین فعالیت دارد. هیو از کالج تخصصی فولاد فارغ التحصیل شد. او پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۸۲ به عنوان تکنسین در یک کارخانه فولاد مشغول به کار شد. هیو کا یانگ در سال ۲۰۰۹ به طور کلی مسئولیت Evergrande را برعهده گرفت.این شرکت تاکنون پروژه‌های املاک و مستغلات بیش از ۲۰۰شهر سرتاسر چین را برعهده گرفته است.
به دلیل فزایش چشمگیر هزینه های بهداشتی در چین،هیو صنعت سلامت Evegrande را تاسیس کرد و با بیمارستان بریگهام(وابسته به دانشگاه هاروارد) هم‌کاری می‌کند. Evergrande جزو سهام‌داران اصلی بیشتر تیم‌های فوتبال چین است، در حالی که گروه Ali baba سهم اندکی دارد.

۶-لی شاو کی (Lee Shau Kee): مالک شرکت گسترش اراضی Henderson
ارزش خالص سرمایه: ۲۸.۸ میلیارد دلار
لی شاو کی ( ۷مارس ۱۹۲۹ در چین) صاحب یکی از برگترین شرکت‌های املاک و مستغلات در هنگ کنگ به نام هندرسون(Henderson) که شامل املاک، هتل‌ها، رستوران‌ها و سرویس‌های اینترنت است.
در اکتبر ۲۰۱۲ طبق شاخص ارائه شده توسط میلیاردرهای بلومبرگ، لی در جایگاه نوزدهمین فرد ثروتمند جهان قرار گرفت. در ژانویه ۲۰۱۸ اموال شخصی لی ۳۱.۵میلیارد دلار تخمین زده شد که باعث شد به عنوان دومین مرد ثروتمند هنگ کنگ شناخته شود. اما در فهرستی که در ماه جولای توسط فوربز تخمین زده شد ثروت او ۲۸.۸میلیارد دلار بود.

۷-وانگ جیانلین(Wang Jianlin): رئیس گروه دالیان واندا (Dalian Wanda)
ارزش خالص سرمایه: ۲۸.۷ میلیارد دلار
وانگ جیلیان متولد ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴، یکی از بانفوذترین افراد در حوزه تجارت، سرمایه‌گذار و یکی از فعالان در حوزه جنبش‌های بشردوستانه است. او بنیان‌گزار شرکت گروه وانیان واندا؛ یکی از بزرگترین شرکت‌های توسعه املاک و مستغلات در چین و همچنین بزرگترین اپراتور سینما و تئاتر در جهان است. وی صاحب ۲۰درصد از سهام تیم فوتبال اسپانیایی (اتلتیکو مادرید) است. در سال ۲۰۱۶، وانگ در مورد قرارداد با فیفا برای راه اندازی جام جهانی چین، که تیم های ملی فوتبال هر سال در آسیا رقابت می کنند، توافق کرد.
در طول دوره حرفه او، وانگ مشاور اقتصادی استان یوننان(Yunnan) و همچنین مشاور ساختمانی دولت گوییانگ(Guiyang) بود، شهروند نمونه شهر چانگچون(Changchun)و یکی از سرمایه‌گزاران برجسته در تاسیس شهر دالیان شناخته شد. در فوریه ۲۰۱۸ ارزش خالص سرمایه وانگ ۳۰.۱ میلیارد دلار توسط فوربز تخمین زده شد که او را به عنوان یکی از ثرومتمندترین مردان چین و جهان شناساند، اما آماری که به تازگی توسط فوربز ارائه شده ثروت وی را ۲۸.۷ میلیارد دلار تخمین زده است.

۸-ماسایوشی سون(Masayoshi Son): مدیر اجرایی شرکت سافت بانک کورپ(Softbank Corp)
ارزش خالص سرمایه: ۲۴میلیارد دلار
ماسایوشی سون متولد ۱۱آگوست ۱۹۵۷ در کره، یکی از بانفوذترین افراد در حوزه تجارت، سرمایه‌گذاری کره‌ای، مدیراجرایی شرکت ژاپنی سافت بانک(SoftBank)، مدیر اجرایی SoftBank Mobile، رئیس فعلی شرکت آمریکایی Sprint و رئیس شرکت بریتانیایی Arm Holdings است.
بر اساس گزارش مجله فوربز، ثروت سون ۲۴ میلیارد دلار تخمین زده شده که او را ثروتمندترین فرد ژاپن معرفی کرده است، علی‌رغم اینکه سابقه از دست دادن مقدار زیادی از سرمایه خود را دارد( سقوط سهام dot com در سال ۲۰۰۰). همچنین فوربز وی را به عنوان یکی از فعالان در حوزه جنبش‌های بشردوستانه معرفی می‌کند. سون در سال ۲۰۱۳ بر اساس گزارشی که توسط فوربز ارائه شد، چهل و پنجمین فرد تاثیرگذار جهان معرفی شد.

۹-یانگ هویان(Yang Huiyan): سهام‌دار شرکت‌های زنجیره‌ای Country Garden
ارزش خالص سرمایه: ۲۳.۳ میلیارد دلار
یانگ هویان متولد ۱۹۸۱، یکی از فعالان در حوزه توسعه املاک و مستغلات در چین و همچین داراری ۵۵درصد از سهام شرکت‌های زنجیره ای Country Garden است. او ثروتمندترین زن آسیاست. وی دختر یانگ گوکیانگ(Yang Guoqiang) که شرکت خود را در سال ۱۹۹۷ تاسیس کرد و در سال ۲۰۰۷، ۷۰درصد از سهام خود در شرکت Country Garden را به دخترش واگذار کرد. یانگ گوکیانگ در سال ۲۰۰۶ ثروتمندترین فرد چین شناخته شد.سهام او در شرکت Country Garden 1.6 میلیارد دلار افزایش یافت همانگونه که ارزش سهام گوگل در آمریکا افزایش داشت.در سال ۲۰۱۸ ثروت یانگ ۲۵.۸ میلیارد دلار تخمین زده شد.

۱۰-عظیم پریمجی (Azim Premji): رئیس شرکت Wipro Limited (ADR)
ارزش خالص سرمایه: ۱۷.۹ میلیارد دلار
عظیم پریمجی یکی از تاثیرگذاران در حوزه فناوری هند است که ۹میلیارد از سهام شرکت wipro (سومین شرکت بزرگ هند در زمینه فناوری) را داراست. پریمجی در سال ۱۹۶۶ تحصیل در دانشگاه استنفورد را به دلیل فوت پدرش رها کرد و برای کمک به خانواده‌اش بازگشت. Wipro دارای یک مرکز نوآوری است که به دنبال توسعه تکنولوژ‌ی‌های جدید و هم‌کاری با استارتاپ‌هاست.

پاسخی ارسال کنید

*

*

17 + 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!