بانک جهانی: تا ۱۰۰ میلیون نفر در دنیا دچار فقر شدید می‌شوند

توریست مالزی – بانک جهانی در گزارشی تازه پیش‌بینی کرد بحران کرونا تا ۱۰۰ میلیون نفر درجهان را به فقر شدید دچار می‌کند. به گفته کارشناسان، ادامه محدودیت‌های اجتماعی...
توریست مالزی – بانک جهانی در گزارشی تازه پیش‌بینی کرد بحران کرونا تا ۱۰۰ میلیون نفر درجهان را به فقر شدید دچار می‌کند. به گفته کارشناسان، ادامه محدودیت‌های اجتماعی ضربه شدیدی بر پیکر اقتصاد وارد می‌کند و آن را تا ده درصد کوچک می‌کند.

به گزارش دویجه وله، بانک جهانی گزارش کرد بحران اقتصادی و بحران حوزه سلامت که در پی شیوع ویروس جدید کرونا در حال حاضر با سرعتی غیر قابل تصور دنیا را در برگرفته است در نهایت موجب چنان شوک اقتصادی عظیمی خواهد بود که کشورها نظیرش را در هفت دهه گذشته تجربه نکردهاند.

به گزارش اسوشیتدپرس، بانک جهانی در گزارشی با عنوان”چشم‌اندازهای اقتصاد جهانی” پیش‌بینی کرد فعالیت‌های اقتصادی در سطح جهانی تا ۲ / ۵ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کنند. این بزرگترین رکود اقتصادی پس از پشت سرگذاشتن رکود ۸ / ۱۳ درصدی ناشی از پیامدهای جنگ جهانی دوم است. صندوق بین المللی پول در ماه آوریل گزارش کرده بود اقتصاد دنیا در سال جاری سه درصد کوچک خواهد شد.

میران رشد منفی اقتصادی البته برای کشورهای توسعه یافته شدیدتر از سایر کشورهاست. در کشورهای دسته اول رشد منفی تا ۷ درصد می‌رسد. در کشورهای در حال توسعه این رقم حول و حوش ۵ / ۲ درصد خواهد بود. مشکل ولی اینجاست که کشورهای در حال توسعه به دلیل نرخ بالاتر رشد جمعیت به رشد اقتصادی بیشتری نسبت به کشورهای توسعه یافته نیازمندند تا اشتغال و درآمد حداقلی رابرای جمعیت خود تامین کنند. از این رو کاهش رشد هر درصد رشد اقتصادی برای این کشورها در قیاس با کشورهای توسعه یافته پیامدهای به مراتب سنگین‌تری دارد. ضربه اقتصادی پیش بینی شده توسط بانک جهانی بسیار شدیدتر از گزارشی است که اخیرا توسط صندوق بین المللی پول اعلام شده بود.

افزایش “فقر شدید” در دنیا
کارشناسان بانک جهانی هم‌چنین پیش بینی کرده‌اند به دلیل تاثیر پاندمی ویروس جدید کرونا بر کسب و کارها و درآمدها، تعداد افرادی که با “فقر شدید” مواجه خواهند شد، افزایش پیدا خواهد کرد و به ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر در سال جاری میلادی خواهد رسید. کشورهای نفت‌خیز هم از بازندگان اصلی کاهش رشد اقتصادی در دنیا هستند. این کشورها ابتدا با کاهش شدید قیمت نفت روبرو شده‌اند و حالا هم مجبور به کاهش قیمت نفت هستند تا بازار این ماده خام تثبیت شود. ولی با توجه به کاهش تقاضا خطرات بیشتری بغل گوش این کشورها می‌ماند.

در مورد ایران تحریم‌ها عملا صدور نفت این کشور را به میزانی اندک رسانده‌اند، واز این رو عدم دسترسی به درآمدهای نفتی ولو کاهش‌یافته هم برای آن میسر نیست. این امر در در کنار پیامدهای ناشی از محدودیت‌های اعمال‌شده برای کنترل ویروس کرونا اقتصاد ایران را در شرایط بد کم‌سابقه‌ای قرار داده‌اند.

ادامه محدودیت‌های اجتماعی و تاثیر بر اقتصاد
در گزارش بانک جهانی آمده است پیش‌بینی رکود اقتصادی بر مبنای محدودیت‌های اجتماعی فعلی صورت گرفته است، به این معنی که در این گزارش فرض این گرفته شده که محدودیت‌های اجتماعی و کسب وکارها از اول ماه ژوئیه برچیده خواهند شد.

در سناریو احتمالی دوم این نهاد مالی پیش بینی شده است اگر محدودیت‌ها سه ماه دیگر ادامه پیدا کنند، رشد منفی اقتصادی در کشورهای پیشرفته بین ۸ تا ۱۰ درصد خواهد بود و اقتصادهای نوظهور تا ۵ درصد کوچک خواهند شد.

رشد اقتصادی ایران
به گزارش بی بی سی، گزارش بانک جهانی به شرایط اقتصادی ایران در پی شیوع کووید-۱۹ اشاره شده و از آن به عنوان اولین کشوری یاد شده که در منطقه خاورمیانه این بیماری در آن شیوع یافت. بانک جهانی پیش‌بینی کرده اقتصاد ایران در سال جاری میلادی ۵/۳ درصد کوچکتر شود و در سال بعدی میلادی (۲۰۲۱) اقتصاد ایران با خروج از رکود ۲/۱ درصد رشد کند. وضعیت اقتصادی امسال ایران بر اساس این پیش‌بینی به نسبت سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) بهبود یافته است؛ تخمین بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال گذشته میلادی منفی۸/۲ درصد بود.

پیش‌بینی قبلی بانک جهانی (گزارش ژانویه) از رشد اقتصادی امسال ایران در سال جاری میلادی که ماه ژانویه آن را ارائه کرد، بی‌تغییر باقی مانده. در این گزارش گفته شده نرخ تورم در ایران سال به سال کاهش یافته و نرخ آن در سال جاری میلادی حدود ۲۰ درصد تخمین زده شده است. بانک مرکزی ایران اخیرا هدف تورمی اعلام کرد که برای یک سال آینده این نرخ ۲۲ درصد با ۲ واحد نوسان تعیین شده است. مرکز آمار ایران نرخ تورم دوازده ماه منتهی به اردیبهشت را ۲۹/۸ درصد اعلام کرده.

بانک جهانی در ادامه این گزارش به ادامه کاهش تولید صادرکنندگان نفت از جمله ایران در سال ۲۰۲۰ اشاره کرده. گفته شده کاهش رشد اقتصادی ایران که در دوسال اخیر اتفاق افتاده “امسال هم ادامه می‌یابد” ودلیل آن تاثیر شیوع کرونا بر مصرف داخلی و خدمات (نظیر توریسم) اعلام شده.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هفت − شش =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!