مرکز هنرهای نمایشی کوالالامپور(KL Performing Arts Center)

مرکز هنرهای نمایشی کوالالامپور یا KLPac یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین مراکز هنری در مالزی است که درمنطقه سنتول غربی واقع شده است.
مرکز هنرهای نمایشی کوالالامپور یا KLPac یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین مراکز هنری در مالزی است که درمنطقه سنتول غربی واقع شده است. بنیانگذاران این مرکزهنری غیرانتفاعی, جو هاشم و داتو فریدا مریکان می باشند که این مجموعه را با هدف گسترش و حمایت ازهنرهای نمایشی ملی در سال ۲۰۰۵ تاسیس نمودند. این مرکز سالانه میزبان و برگزار کننده صدها رویداد مهم هنری از جمله کارگاه های آموزشی, کلاس های بازیگری و نمایشنامه نویسی می باشد که هنر دوستان زیادی را در این مکان گرد هم می آورد. این مجموعه همچنین برای حمایت از استعدادهای محلی و هنرمندان جوان, امکانات و تجهیزات خود را در اختیار افرادی قرارمی دهد که قصد دارند برنامه های هنری ساخته خود را به روی صحنه ببرند.

تاریخچه تاسیس مرکز هنرهای نمایشی

در سال ۱۹۹۵ جو هاشم و فریدا مریکان اولین تئاتر خصوصی مالزی به نام استودیوی بازیگران را تاسیس نمودند که در پلازا پوترا واقع در زیر میدان استقلال کوالالامپور (داتاران مردکا) قرار داشت. در سال ۲۰۰۳ سیل عظیمی این مجموعه زیر زمینی را تخریب نمود در نتیجه درسال ۲۰۰۴ استودیوی بازیگران با مشارکت و همکاری شرکت YTL مالزی اقدام به تاسیس مجموعه جدیدی نمود که مرکز هنرهای نمایشی کوالالامپور نام گرفت و از آن زمان تاکنون به عنوان یکی از معروفترین مراکز اجرای برنامه های نمایشی و هنری شهرت یافت.

بنای برجسته و باشکوه KLpac تاریخچه ای بسیار قدیمی دارد. این ساختمان که در پارک سنتول قرار دارد در قدیم به عنوان محلی برای انبار تجهیزات راه آهن مالزی مورد استفاده قرار میگرفت. این عمارت در طی سالیان بارها مرمت و بازسازی شد و پنجره های بزرگ شیشه ای و مسیر های سنگفرش منتهی به ورودی ساختمان به آن اضافه گردید تا به شکل ساختمان زیبای کنونی درآمد.
در اوایل قرن ۱۹ این بنا تنها یک کارگاه الواربری و تولید صنایع چوبی بود که در سال ۱۹۰۶ به مهمترین انبار و کارگاه راه آهن منطقه تبدیل شد. در زمان جنگ جهانی دوم این ساختمان بمباران شد و خسارت زیادی به آن وارد گردید. بعد از استقلال مالزی این مکان مدتی به عنوان باشگاه و انجمن گلف مورد استفاده قرار گرفت تا در نهایت در سال ۲۰۰۵ به یک مرکز رسمی برای اجرای انواع هنرهای نمایشی تبدیل شد.

مرکز کنونی هنرهای نمایشی دارای چهار بخش اصلی به نام پنتاس ۱ و ۲, سالن نمایش فیلم و قسمت آکادمی است که روی هم رفته گنجایشی در حدود ۸۰۰ نفر تماشاگر را دارد. بخش آکادمی دارای ۹ استودیوی پیشرفته و مجزاست که برای آموزش و تمرین نمایش استفاده میشود. کلاس های آموزشی این آکادمی هم اکنون بیش از ۱۵۰۰ هنرجو دارد که در رشته های رقص, موسیقی و بازیگری تحصیل می کنند.

این مجموعه تاکنون برگزار کننده بسیاری از رویدادهای مهم هنری مانند فستیوال موسیقی کلاسیک, جشنواره رقص مالزی و ارکستر سمفونی های معروف داخلی و خارجی بوده است. این مرکز به طور منظم تئاتر ها و نمایشهای موزیکال گوناگونی را به روی صحنه میبرد که بسیاری از آنها توسط کارگردانان این مجموعه مانند داتو فریدا تهیه و تنظیم شده اند. از بازیگران مشهوری که در اینجا به اجرای نمایش پرداخته میتوان به دیوید نایت, کالین کرتون, شریفا امانی و پاتریک تئو اشاره نمود.
این مرکزهمچنین میزبان اجرای تئاترهای معروف بین المللی همچون علا الدین, سیندرلا, جولیوس سزار و مکبث بوده است که مورد استقبال و توجه تماشاگران زیادی قرار گرفته است.

علاقه مندان به تماشای تئاتر و برنامه های هنری میتوانند با مراجعه به وب سایت http://www.klpac.org از آخرین رویدادها و اخبار این مجموعه مطلع گردند.
آدرس : Sentul Park, Jalan Ipoh, Kuala Lumpur

Sentul-Park-Koi-PondklpacSentul-Park-KLPacKLPAC_Studio1klpac3KLPAC_Pentas1

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!