گالری هنرهای تجسمی مالزی (National Visual Arts Gallery)

این گالری در خیابان تون رازک و در کنارساختمان کتابخانه ملی و مرکز فرهنگ وهنر مالزی واقع شده است ومحلی رسمی برای برگزاری انواع کارگاه ها و نمایشگاه های هنری و حتی کلاس های آموزشی مخصوص بچه ها می باشد.
توریست مالزی – گالری ملی هنرهای تجسمی (Balai Seni Visual Negara) مجموعه دائمی با بیش از ۲۵۰۰ اثرهنری داخلی و خارجی (از جمله عکاسی) توسط هنرمندان مشهور معاصر است.

این گالری در خیابان تون رازک و در کنارساختمان کتابخانه ملی و مرکز فرهنگ وهنر مالزی واقع شده است ومحلی رسمی برای برگزاری انواع کارگاه ها و نمایشگاه های هنری و حتی کلاس های آموزشی مخصوص بچه ها می باشد.

گالری هنرهای تجسمی که تحت نظارت وزارت فرهنگ، هنر و گردشگری مالزی قرار دارد درسال ۱۹۵۸، توسط توانکو عبدالرحمن، اولین نخست وزیر مالزی افتتاح گردید. این مجموعه وسیع ۸۰ میلیون رینگتی در سه طبقه بنا شده است و دارای۷ گالری دائمی و یک نمایشگاه در فضای آزاد ویک کافه است.

معماری گالری هنرهای تجسمی شبیه به ایستانا بودایا ( تئاتر ملی) واقع درهمسایگی آن است: ترکیبی از معماری مدرن با تخته سنگ های صیقلی و شیشه های رنگی و طراحی سنتی مالایی در قالب سقف فلزی آبی رنگ و اریگامی شکل آن. طراحی جذاب داخل گالری شامل کفپوشهای چوبی براق و نورپردازی گرم و ملایم است و پلکان بزرگ و مارپیچ آن به سبک پلکان های موزه گوگنهایم ساخته شده است.

این گالری دارای آثارهنری برجسته و ارزشمندی است که از آنها میتوان به نقاشی دیواری “گرافیتی ” اثر Mahadir Masri در قسمت ورودی اصلی گالری اشاره نمود. همچنین آثار نقاشی هنرمندان مشهوری چون Zulkifli Moh’d Dohalan, Wong Hoi Cheong, Ahad Osman ,مجموعه ای از ۱۹۰۰ قطعه سرامیکی و یک نقاشی نفیس چینی با جوهرمربوط به سال ۱۹۶۴ از دیگر مجموعه های هنری ارزشمند این گالری می باشند.

طبقه همکف گالری هنرهای تجسمی به نمایشگاه های موقت شامل نقاشی ها، مجسمه ها و یا عکس های هنرمندان داخلی اختصاص یافته است. طبقه دوم و سوم شامل نمایشگاه های دائمی هستند. در طبقه دوم بوم های نقاشی معاصر و آثارهنری رنگارنگ با عناصر طراحی اسلامی قرار گرفته اند و در طبقه سوم آثار سنتی تر این موزه قرار دارند که عمدتا شامل مناظر و پرتره با تاکید برجنبه های تاریخی و روستایی مالزی هستند و موضوعاتی همچون ساخت صنایع دستی و نواختن موسیقی را در بر میگیرند.

آدرس : Jalan Temerloh, Off Jalan Tun Razak, 53200 Kuala Lumpur
ساعات کاری : ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر
آدرس وب سایت : http://www.artgallery.gov.my

balai seni3balai seni (1)balai seni2

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

14 − 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!