۳ معبد فراموش نشدنی در کوالالامپور

توریست مالزی – مالزی، از میراث فرهنگی بسیار خوبی برخوردار است. اگرچه این کشور در درجه اول تمایل اسلامی دارد، اما از هماهنگی متقابل میان مذاهب مختلف برخوردار است....
توریست مالزی – مالزی، از میراث فرهنگی بسیار خوبی برخوردار است. اگرچه این کشور در درجه اول تمایل اسلامی دارد، اما از هماهنگی متقابل میان مذاهب مختلف برخوردار است. این کشور تحت تأثیر فرهنگ های هندی، اسلامی، چینی و همچنین بودایی قرار گرفته است.
به گزارش آفتاب، در این کشور ممکن است عبادتگاه های متعلق به مذاهب مختلف را در محلات نزدیک به هم و حتی گاهی در خیابان یا محله ای یکسان پیدا کنید! این موضوع بسیار جذاب است و تنوع فرهنگی و گردشگری این کشور زیبا را تقویت می کند. آن ها نه تنها از لحاظ معماری باشکوه هستند، بلکه در پشت ساختشان داستانی عالی نیز وجود دارد.

۱- معبد سری ماهاماریامان (Sri Mahamariamman Temple)
یکی از معابد بسیار بازدید شده توسط توریست ها، معبد سریماهاماریامان است که اکنون به میراث ملی و فرهنگی تبدیل شده است. این معبد که در حاشیه چایناتون قرار گرفته است قدیمی ترین و ثروتمندترین معبد هندو در کوالالامپور است و به خدای هندو، ماریاممن،اختصاص داده شده است. این معبد شامل یک عبادتگاه اصلی با سقف تزئین شده ای است که حکایت های هندوئیسم را شامل می شود، سه زیارتگاه اصلی در داخل معبد اصلی و چهار زیارتگاه کوچکتر که به طور پیرامونی در اطراف ساختمان اصلی معبد واقع شده اند. این زیارتگاه ها در بین بسیاری دیگر به لرد گانشا، الهه لاکشمی و لرد مورگان اختصاص یافته اند.
این معبد با سنگ‌های گرانبها، طلا و همچنین کاشی‌های اسپانیایی و ایتالیایی آراسته شده‌است. با این حال، برجسته‌ترین ویژگی این معبد، برج بالا و یا ” دهانه ” است. این صومعه زیبا توسط متخصصانی از جنوب هند ساخته شد و بت‌های هندوی کنده‌کاری شده در این مکان، صحنه‌هایی را از حماسه هندیرامایانارا بازآفرینی می کنند. این حماسه، که به طور سنتی به Rishi Valmiki نسبت داده می شود، زندگی راما، شاهزاده افسانه ای پادشاهی کوسالا را روایت می کند. این جریان به دنبال تبعید چهارده ساله وی توسط پدرش پادشاه داشاراتا، به درخواست نامادری خود، کایکی، سفر راما به جنگل های هندوستان به همراه همسرش سیتا و برادر لاکشمانا، ربوده شدن همسرش توسط راواناپادشاه بزرگ لانکا و در نتیجه جنگ با او را بیان می-کند.
آدرس: ۱۶۳ ، Jalan Tun H. S. Leekuala lampur,
ساعات کار: ۰۰: ۰۶-۲۱:۰۰ (روزانه)۲-معبد باتو کیو (Batu Caves Temple)
یکی از جاذبه های گردشگری محبوب در مالزی، معبد غارهای باتو یا باتو کیو است که یکی از اصلی ترین جاذبه های جمعیت هندو است. غارهای باتو از سه غار اصلی تشکیل شده است که به خدایان مختلف هندو اختصاص داده شده اند. برای رسیدن به این غارهای اسرار آمیز باید در کل ۲۷۲ پله صعود کنید!
یکی از اصلی ترین جاذبه های غارهای باتو، مجسمه طلایی رنگ تقدیس شده با طول ۴۲.۷ متر از لرد مورگان می باشدکه مورد علاقه در بین خدایان تامیل است و در محوطه این مکان و ورودی غارها ساخته شده است. جالب توجه است که ورودی غار اصلی به شکل نیزه لرد مورگان است، دلیلی که باعث برپایی مجسمه شده است نیز همین است. این غارها مخصوصا در طول جشنواره هند تایپوسام که یک جشنواره بزرگ هندو در مالزی می باشد،به یک جاذبه بزرگ برای گردشگران تبدیل می گردد. یکی دیگر از دلایل بازدید از غارهای باتو، نمای با شکوه از آسمان از بالای پله ها است که می توانید از آن برای عکس برداری نیز استفاده نمایید.
ساعات کار – ۶:۰۰ – ۲۱:۰۰ (روزانه)
آدرس: Gombak, 68100 Batu Caves, Selangor, Malaysia۳- معبد تین هو (Thean Hou Temple)
یکی از بزرگترین و قدیمی ترین معابد چینی و بودایی در کل جنوب شرقی آسیا، معبد شش لایه تین هو که به عنوان معبد الهه بهشت شناخته می شود، می باشد که یکی از مکان های مذهبی پربازدید در مالزی است. این معبد زیبا به الهه تیان هو اختصاص داده شده است. این الهه در فرهنگ منطقه برای محافظت از صیادان، گوان یین، و همچنین الهه رحمت است. این معبد در بالای روبسون هیل واقع شده است و دارای فضای آرام و منظره ای دیدنی از شهر است.
ورودی جلوی معبد دروازه ایبا چند طاق و ستون های قرمز است که نشانی از سعادت و خوشبختی محسوب می شود. همچنین ستون های این صومعه الهام گرفته شده از اژدها می باشد و پشت بام هایی ساخته شده به مدل زیبای شرقی دارد. قسمت داخلی معبد تین هو به مانند کلیسای مدرن بودا است و تالارها با تصاویری منحصر به فرد و زیبا از بودا حکاری شده اند.
این معبد باشکوه در مجاورت خود یک باغ گیاه دارویی چینی، یک حوضچه لاک پشت، یک چاه مقدس و یک درخت مقدس بودایی را در خود جای داده است. این معبد با تزئینات پیچیده و نقوش زینتی ساخته شده است که ترکیبی از هنر معاصر و سنتی است. این صومعه شگفت انگیز،یک نمونه عالی از زیبایی های معماری چین سنتی با عناصر بودیسم، تائوئیسم وکنفوسیوسیسم است که ساختاری جذاب و باشکوه را ایجاد نموده است.
ساعات کار: ۰۹:۰۰ – ۱۸:۰۰ (روزانه)
آدرس: ۶۵ Persiaran Endah, Off Jalan Syed Putra, Kuala Lumpur


پاسخی ارسال کنید

*

*

10 − پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!