۸ چیزی که باید در مورد جشن “دیپاولی” بدانید

توریست مالزی – جشن دیپاولی یا ‘دیوالی’ که ایام ‘غلبه روشنایی بر تاریکی’ است هر سال بر اساس گاه شمار هندی ها با تکیه بر ماه قمری تنظیم می...
دیپاولی عید بزرگ هندوها و برنج های رنگی
توریست مالزی – جشن دیپاولی یا ‘دیوالی’ که ایام ‘غلبه روشنایی بر تاریکی’ است هر سال بر اساس گاه شمار هندی ها با تکیه بر ماه قمری تنظیم می شود در زمان متفاوتی برگزار می گردد.

هزاران هندوی مالزیایی و غیر مالزیایی و مردمی دیگر امروز در معبد ‘باتوکیو’ در حاشیه شهر کوالالامپور پایتخت اقتصادی این کشور گردهم می آیند تا رهایی از تاریکی را شکرگزاری کنند و یا ناظر این شکرگزاری باشند.

۱- دیپاولی بر اساس ردیفی و صفی از نور می باشد
معنی دیپاولی در زبان سانسکریت ‘ردیف و صفی از نور’ است و این جشن از ۱۵ ‘کارتیکا’ در تقویم هندی شروع شده و پنج روز ادامه می یابد.

براساس یک روایت تاریخی از دیپاولی، در روزگار باستان، هندوها از دست ظلم و ستم شخصی به نام ‘ناراکاسورا’ که روحی پلید و شیطانی داشت به تنگ آمده بودند و ‘لرد خریشنا’ این شیطان را نابود کرد و هندوها از تاریکی و ظلم رهایی یافتند. هندوها از آن دوره، برای گرامیداشت شکست شیطان و تاریکی این روز را جشن می گیرند و دست به دعا بر می دارند.

دیدن جشنواره نور و فانوس ها که در این روز روشن می شود توجه بسیاری را به سوی خود جلب می کند. این فانوس های سفالی که با روغن نارگیل پرشده روشن می شود تا تاریکی و اهریمن را نابود کند. خانه های هندوها و کوچه های اطراف محل زندگی اشان نیز چراغانی شده و رنگ تیره و سیاه که نشانه تاریکی و ظلم است در این روزها در فرهنگ هندوها جایگاهی ندارد.

۲- تمیز کردن خانه برای جشن دیپاولی
زنان و دختران هندو نیز طی چند روز گذشته همانند خانه تکانی ایرانی ها در روزهای پایانی هرسال، خانه تکانی و نوسازی منازل و محل کار را در اولویت قرار میدهند و با خرید وسایل جدید و گل های طبیعی زینتی خانه و محل کار خود را آراسته می کنند.

۳- نقش های زیبای تزئین شده با آرد برنج که ‘Rangoli’ یا ‘Kolam’ نامیده می شود
طرح زیبای Rangoli یکی از معروف ترین نقشهایی است که در ایام جشن دیپاولی در فروشگاه ها دیده می شود که اغلب یک تصویر رنگارنگ از طاووس و یا الگوهایی از گل هستند. طرح Rangoli برای ورود موفقیت و کامیابی به خانه ها, به علاوه یک دکوراسیون زیبا انجام می شود.

۴- روز پایانی دیپاولی معروف به Bhai Dooj , Bhaubij و Yamadwitīyā می باشد
این روز به جشن برای رابطه بین برادران و خواهران اختصاص یافته است. این سنت از داستان یک برادر به نام Yama که از خواهرش به نام Yami بازدید می کند، و خواهر برای استقبال با کشیدن یک علامت از بخت خوب بر روی سر برادر خود, گرفته شده است . که از آن زمان تاکنون این سنت انجام شده است.

۵- می توانیم برای دوستانی که جشن می گیرند آرزوی ‘Shubh Diwali’ یا ‘Shubh Deepavali’ داشته باشیم
اگر شما برای جشن دیپاولی به خانه ای دعوت شدید، باید بدانید به منظور تبریک گفتن جشن به میزبان از اصطلاح `دیپاولی فرخنده ای داشته باشید` (‘have an auspicious Diwali‘)  استفاده کنید.

۶- دیپاولی نشان دهنده آغاز سال مالی خوب است
بسیاری از خانواده ها و صاحبان کار با دفتر کسب و کار جدید برای حساب های خود که اغلب با تصاویر از Lakshmi، الهه ثروت, تزئین شده است سال مالی خود را آغاز می کنند.

۷- حمام کردن با روغن در ایام جشن دیپاولی
مراسم مذهبی حمام روغن صورتی نمادین به منظور از بین بردن آلودگی و شر انجام میشود و کسانی حمام روغن می گیرند موفق و ثروتمند خواهند شد. حمام روغن های مختلف برای بخش های مختلف بدن وجود دارد، از جمله روغن نارگیل و reetha که برای سر استفاده می شود.

۸- جشن دیپاولی در ایالت ساراواک تعطیل رسمی نمی باشد
دیپاولی به عنوان در تمامی ایالت های مالزی به جز ایالت ساراواک، سرزمین پرندگان Hornbills, تعطیل رسمی می باشد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

17 − 8 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!