استاد اخراجی شریف رییس کمیته المپیاد جهانی کامپیوتر شد، یک مداح استاد دانشگاه تهران

توریست مالزی – علی شریفی زارچی استاد کامپیوتر دانشگاه شریف به سمت رییس کمیته بین‌المللی المپیاد کامپیوتر انتخاب شد. روزنامه ایران او را متهم به “گرا دادن” برای انتقال...
توریست مالزی – علی شریفی زارچی استاد کامپیوتر دانشگاه شریف به سمت رییس کمیته بین‌المللی المپیاد کامپیوتر انتخاب شد. روزنامه ایران او را متهم به “گرا دادن” برای انتقال سلاح به داخل دانشگاه کرد.

به گزارش دویجه وله، علی شریفی زارچی عضو هیأت علمی بیوانفورماتیک و هوش مصنوعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در توییترش اعلام کرد که در رقابت با دو نامزد از ایتالیا و با رأی ۸۷ کشور حاضر برای یک دوره سه‌ساله به عنوان عضو کمیته بین‌المللی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب شده است. او سپس با رأی اعضای این کمیته به عنوان رییس کمیته منتخب شده است. به نوشته زارچی، اعضای منتخب این کمیته سه نفر هستند که هرسال با رأی کشورهای شرکت‌کننده انتخاب می‌شوند. او همچنین نوشته کمیته بین‌المللی المپیاد جهانی بالاترین مرجع علمی المیپاد کامپیوتر است.

علی شریفی زارچی روز ۴ شهریور خبر داد که نامه اخراج از دانشگاه شریف را دریافت کرده است. اخراج این استاد منتقد حکومت موجی از اعتراض را به خصوص در میان دانشجویان در پی داشت. کارزاری اینترنتی در اعتراض به اخراج این استاد دانشگاه از سوی دانشجویان به راه افتاده که تا امروز ۱۴ هزار و ۱۳۳ نفر آن را امضا کرده‌اند.

روزنامه ایران، در گزارشی ضمن دفاع از اخراج اساتید، با اشاره غیرمستقیم به این کارزار و اخراج زارچی او را “نمادی برای مطرح کردن ادعای دروغین پاکسازی اساتید” دانسته است. این روزنامه همچنین زارچی را متهم کرده که در جریان اعتراضات دانشجویی سال گذشته “گرای امکان انتقال سلاح از طریق نرده‌های دانشگاه شریف” را مطرح کرده بود.

روزنامه ایران در بخش دیگری از مطلب خود تایید کرده که تنها در دولت ابراهیم رییسی، ۳۸ استاد در دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم اخراج شده‌اند. به تایید این روزنامه هفت نفر از این اساتید به دلیل مشارکت در اعتراضات سراسری سال گذشته اخراج شده‌اند. این در حالی است که بهمن ماه سال گذشته معاون وزیر علوم تصریح کرد: «آماری در ارتباط با اخراج اساتید دانشگاه‌ها پس از اغتشاشات اخیر وجود ندارد.»

روزنامه اعتماد هفته گذشته در گزارشی که نتیجه تحقیقات این روزنامه بود نوشت از آغاز فعالیت دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی در مرداد ۱۴۰۰ تا هشتم شهریور امسال، ۱۱۰ استاد دانشگاه برخلاف خواست خود از تدریس محروم شده‌اند. این اساتید یا اخراج شده یا به اجبار بازنشسته شده‌اند.

سایت دیده‌بان ایران مصاحبه مفصلی درباره اخراج اساتید با احمد بخارایی مدیر گروه جامعه شناسی سیاسی انجمن جامعه‌شناسان و استاد دانشگاه انجام داده است. بخارایی در این مصاحبه تصریح کرده: «من با اطمینان می‌گویم که حدود ۹۰ درصد ازهمکاران ما در دانشگاه‌ها با اینکه در تمام مراحل گزینش هم پذیرفته شده‌اند، با افکار کسانی که اخراج شده‌اند همسو هستند.»

او در پاسخ به پرسشی در این باره که آیا آنطور که خیلی‌ها معتقدند جبهه پایداری پشت اخراج اساتید قرار دارد، گفت: «مجموع علل وجود دارد که جبهه پایداری که علنا دیگر جبهه ناپایداری است، بخشی از این جریان است. اما از راس تا ذیل همه از آن حمایت کردند. آنچه باید به آن توجه کرد نوع فکر و اندیشه است.» این استاد دانشگاه با اشاره به نزدیک بودن انتخابات مجلس در اسفندماه و رقم بسیار پایین مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری که تنها ۴۲ درصد بود، از مسئولان پرسیده کاهش مشارکت سیاسی که به عقیده او با اقداماتی از قبیل اخراج اساتید بیشتر هم خواهد شد، چه سودی برای آنها خواهد داشت.

بخارایی از مسئولان پرسیده است: «آیا صرفا با افزایش فروش نفت و غنی‌سازی انرژی هسته‌ای تمام مشکلات حل خواهد شد؟ آیا این نظام سیاسی است که مطابق احادیث و آیات می‌خواهد؟ این همان چیزی است که وعده داده شده بود؟» او اخراج اساتید را انتقام حاکمیت از آنها به دلیل همراهی با اعتراضات عنوان کرد و گفت: ­«بسیار تعجب می‌کنم از این برخوردهای بچه‌گانه. فکر می کنم اخراج اساتید، انتقام از همراهی جامعه دانشگاهی با اعتراض هاست.»

احمد بخارایی واکنش اساتید در قبال اخراج همکاران‌شان را منفعلانه دانسته و گفته است: «به طور آشکار انفعال است اما در محافل خودشان به شدت منتقد هستند که در ملا عام نمود نداشته است. تا این انتقاد آشکار نشود، تاثیر کمتری خواهد داشت.» او محافظه‌کاری همکارانش را نکوهش کرده اما گفته به طور آهسته اعتراض‌هایی به خصوص در واحدهای صنفی اساتید در حال شکل‌گیری است. «بالاخره هر چیزی اگر درهمان نطفه هم باشد کم کم نمود و ظهور پیدا خواهد کرد. مطمئن باشید این مباحث در لایه دوم دانشگاه‌ها از بین نخواهند رفت.»

با گسترش موج اخراج اساتید تا کنون اعتراض‌های مختلفی از سوی تشکل‌های دانشجویی و سایر نهادهای مدنی از جمله کانون نویسندگان به این اخراج‌ها صورت گرفته است اما هنوز هیچ اعتراض متشکل و ساختارمندی از سوی استادان دانشگاه دیده نشده است.

در ادامه‌ی خبرهای اخراج بخشی از اساتید دانشگاه‌ها، سعید حدّادیان، مداح معروف، استاد ادبیات دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد شد. دانشگاه تهران در ترم جدید به علی اصغر حدادیان نایینی معروف به سعید حدادیان، واحد تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد برای تدریس داده است. حدادیان قرار است درس «تحلیل متون نظم پایداری» را تدریس کند.

همزمان با اخراج برخی اساتید دانشگاه‌ها ازجمله دکتر علی شریفی زارچی از دانشگاه شریف، یک مجری تلویزیون با گرایش تندروی اصولگرا به نام امیرحسین ثابتی در آن دانشگاه مشغول به تدریس درس «انقلاب اسلامی» شده که درسی عمومی است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

7 − پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!